Nie skladają broni w walce o Fort Sokolnickiego

fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl
fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzej finaliści unieważnionego w poniedziałek konkursu na Fortu Sokolnickiego, deklarują wstępnie, że jeszcze raz staną do rywalizacji. Jednocześnie krytykują chaos i niekompetencję jakie towarzyszyły postępowaniu konkursowemu. O fort powalczy też prawdopodobnie Stanisław Trzciński, który spóźnił się z ofertą w pierwszym konkursie.

- Na pewno wystartujemy. Oferta będzie wymagać pewnie jakiejś modyfikacji, bo innego mogą być warunki konkursowe - mówi tvnwarszawa.pl Dariusz Jarosiński ze Stowarzyszenia Scena 96, które było częścią zwycięskiego konsorcjum Fort Kultury. Ich oferta zapunktowała przede wszystkim bardzo lokalnym charakterem. Jarosiński jest przekonany, że będzie to także atutem w drugim konkursie. - Jak mawiają starzy profesorowie, nie o to chodzi żeby zdać egzamin za pierwszym razem. Lepiej zdać za trzecim i utrwalić wiedzę - żartuje.

Uzależniają start od warunków

Nie poddaje się także Nowy Fort, którego ofertę poparło troje członków komisji konkursowej. - Znamy dobrze potrzeby żoliborzan. Mimo ograniczonego czasu przygotowałyśmy ofertę spełniającą formalne wymogi. Dlatego nie wykluczam, że spróbujemy jeszcze raz - mówi Magdalena Nowak, jedna z twórczyń konsorcjum.

- Bardzo chcielibyśmy wystartować - deklaruje Max Fuzowski z firmy Business & Culture tworzącej Konsorcjum Kultury Żoliborz, które dostało dwa głosy. Zastrzega jednak, że ostateczna decyzja zależeć będzie od warunków konkursu. - Mam nadzieję, że reguły będą bardziej przejrzyste. Nawiązaliśmy współpracę z wieloma poważnymi ludzi. Unieważniony konkurs stworzył niezręczna sytuację. Musimy ustalić, czy wciąż chcą brać w tym udział - dodaje Fuzowski.

400 stron Trzcińskiego

O udział w konkursie zapytaliśmy też Stanisława Trzcińskiego, zarządzającego Fabryką Trzciny i Skwerem. - Jeżeli warunki nowego konkursu będą sensowne, nie widzę przeciwskazań. Nasza 400-stronicowa oferta nie ujrzała światła dziennego, a my jesteśmy gotowi na wyzwania - odpowiada. Profil dotychczasowej działalności jego lokali sprawiał, że postrzegano go jako lidera rywalizacji o Fort Sokolnickiego. Jednak współpracownik Trzcińskiego spoźnił się kilka minut ze złożeniem oferty (sprawę opisywała "Gazeta Stołeczna"). Po unieważnieniu konkursu natychmiast pojawiły się na forum tvnwarszawa.pl zarzuty, że nowy konkurs to ukłon w stronę gospodarza Skweru. Zainteresowane strony uważają to za nonsens. - Kategorycznie odrzucam takie insynuacje - ucina rzecznik ratusza, Bartosz Milczarczyk.

Stanisław Trzciński twierdzi, że należałoby wydzierżawić fort na więcej, niż proponowane trzy lata, skoro dzielnica wymaga dużych inwestycji w wyposażenie. Według niego umowa powinna byc co najmniej pięcioletnia. - Ponadto z konkursu zostały nieoczekiwanie wyłączone dwie wolnostojące kaponiery wokół Fortu, co jest mało praktyczne i może doprowadzić konfliktu interesów - zauważa Trzciński. Krytykuje też konstrukcję szklanego dachu nad dziedzińcem, jedynej dużej przestrzeni fortu. - Miasto powinno niezwłocznie opracować technologię zamykania 1,5-metrowej szczeliny między dachem a ścianami dziedzińca. Bez tego, pełną parą, fort będzie mógł służyć wyłącznie latem, ewentualnie późną wiosną i wczesna jesienią. Szczelina jest potężna, dlatego zimą nie da się dogrzać dziedzińca - przekonue gospodarz Skweru.

Według Trzcińskiego kluczem do sukcesu będzie znalezienie złotego środka między komercją a kulturą. - Oferta w stylu stary dom kultury plus restauracja nie sprawdzi się. Trzeba na Żoliborz ściągnąć najlepszą polska i światową kulturę oraz eksplorować potencjał twórczy Żoliborza. Należy służyć mieszkańcom dzielnicy, a także ściągać tu ludzi z całej Warszawy. Dobra komunikacja tylko pomoże - podsumowuje szef Fabryki Trzcny.

Chaos, uniki, dezinformacja

W nieoficjalnych rozmowach uczestnicy konkursu krytykują jego warunki. Wytykają fatalną konstrukcję regulaminu i brak jasnych reguł. - Według wytycznych komisja miała punktować konkretne punkty oferty, a ostatecznie ograniczyła się do głosowania - skarży się jeden z uczestników. - Dostawaliśmy sprzeczne informacje dotyczące kaponier. Miały być wyłączone z konkursu, potem przypadkiem okazało się, że jednak nie - opowiada. Chęć dopytania o szczegóły kończyła się godzinami spędzonymi na korytarzach urzędu. Ale i to nie gwarantowało uzyskania odpowiedzi. Oddelegowana do spraw konkursu urzędniczka przez tydzień nie odbierała telefonu.

Przedstawiciele konsorcjów narzekają na brak specyfikacji technicznej, który uniemożliwiał oszacowanie kosztów użytkowania obiektu, a co za tym idzie sporządzenie precyzyjnego biznesplanu. Był problem z wejściem na teren fortu, który oficjalnie wciąż nie został przejęty przez dzielnicę. Szybkie wizyty w kilkunastoosobowych grupach nie dawały szansy na dokładne zapoznanie się z dużym obiektem.

Budzi też wątpliwości styl działania komisji, która nie poinformowała przedstawiicieli przegranych konsorcjów o wybraniu innej oferty. O wynikach dowiedzieli się oni z mediów.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Duże utrudnienia występowały w rejonie skrzyżowania Łopuszańskiej oraz Alej Jerozolimskich. W wyniku dwóch zdarzeń drogowych łącznie uszkodzonych zostało pięć samochodów. Jak poinformowała policja, nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O godzinie 11 rozpoczął się doroczny Bieg Konstytucji 3 Maja. Start i metę pięciokilometrowej trasy biegu zlokalizowano na placu Trzech Krzyży. Niektóre ulice w Śródmieściu stolicy zostały zamknięte dla ruchu. W związku z obchodami rocznicy wprowadzenia Konstytucji 3 Maja na placu Zamkowym odbędą się uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pięć tysięcy zawodników wystartowało w biegu Konstytucji 3 Maja

Pięć tysięcy zawodników wystartowało w biegu Konstytucji 3 Maja

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Zwolenia (Mazowsze) interweniowali wobec właścicieli królika, którego przetrzymywano w gołębniku bez dostępu do wody, pożywienia i światła dziennego. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jej do trzech lat więzienia.

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl