Nagrodzą najlepsze żoliborskie inwestycje

Dom Brukalskich, lata 30. - mat. organizatora
Dom Brukalskich, lata 30. - mat. organizatora
Źródło: | Eurosport
Najlepsze budynki, przebudowy i remonty elewacji wykonane na Żoliborzu w ostatnich latach postanowiło docenić Stowarzyszenie Żoliborzan. Patronem nowej nagrody architektonicznej jest małżeństwo awangardowych architektów, które zaprojektowało najważniejsze budynki dzielnicy.

Mimo pozornego spokoju, na Żoliborzu dużo się zmienia. Wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i właściciele remontują swoje budynki. Niektórzy z szacunkiem dla tradycji przywracają im dawny blask, inni przeciwnie - oblepiają ściany grubą warstwą styropianu, szczelnie zakrywając architektoniczne detale.

- Jestem przerażony tym, co się dzieje. Pod warstwą styropianu znika dobra architektura zarówno z czasów socjalizmu, jak i przedwojenna - ocenia Antoni Ożyński ze Stowarzyszenia Żoliborzan.

I właśnie z tego przerażenia narodziła się nagroda imienia Brukalskich. - Zamiast narzekać na złą architekturę, postanowiliśmy wskazać i promować dobre przykłady - dodaje.

Promować, edukować, doceniać

Stowarzyszenie powołało Nagrodę im. Barbary i Stanisława Brukalskich dla najlepszej inwestycji budowlanej w dzielnicy.

Formuła jest - jak przystało na Żoliborz - otwarta. Kandydatury może zgłaszać każdy, a laureata wybierze jury złożone ze znawców architektury i dzielnicy. Znaleźli się w nim prof. Marta Leśniakowska, prof. Elżbieta Mazur, Baltazar Brukalski, Andrzej Bulanda oraz Tomasz Pawłowski.

Nagroda będzie honorowym wyróżnieniem i promocją dla inwestora indywidualnego, spółdzielni lub wspólnoty, którzy potrafili uszanować klimat dzielnicy. - Ma też cel edukacyjny. Chcemy uwrażliwić mieszkańców na piękno architektury, którą codziennie mijają, a której często nie doceniają - tłumaczy Antoni Ożyński.

Żoliborscy społecznicy chcą też uhonorować Barbarę i Stanisława Brukalskich. Małżeństwo architektów miało ogromny wpływ na wygląd całej dzielnicy. Byli twórcami m.in. koloni IV, VII, IX Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej czy teatru Komedia. Swój dom - pracownię także wybudowali na Żoliborzu. - To pierwszy awangardowy dom w Polsce. Słynny na całym świecie - zachwyca się Ożyński.

Budynek można podziwiać do dziś przy ul. Niegolewskiego 8.

Zgłoszenia do końca kwietnia

Kandydatury do nagrody można zgłaszać do 30 kwietnia mailowo na adres NagrodaBrukalskich@gmail.com. W zgłoszeniu należy podać dokładny adres inwestycji, przybliżoną datę realizacji i krótkie uzasadnienie propozycji. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 31 maja o godz. 18:00 w Społecznym Domu Kultury (sala restauracji Antrakt, Słowackiego 19a).

OTO NIEKTÓRE KANDYDATURY, ZGŁOSZONE PRZEZ WARSZAWIAKÓW:

Nagrodzą najlepsze żoliborskie inwestycje

Piotr Bakalarski

Czytaj także: