Muzeum utknęło w procedurach

fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl
fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

W starej rogatce na placu Unii Lubelskiej miało powstać Muzeum Sue Ryder, ale na razie budynek jest tylko... pomnikiem urzędniczej niemocy. Fundacja zabiegająca o stworzenie muzeum ma pieniądze, projekt i eksponaty. Dobrą wolę deklarują wszystkie zainteresowane strony. Tymczasem budynek wciąż stoi pusty i niszczeje.

Wschodnia rogatka nie miała tyle szczęścia, co jej bliźniacza siostra po drugiej stronie placu. W odnowionym kilka lat temu budynku mieścila się restauracja, teraz jest salon fryzjerski. Zagospodarowane zostały również rogatki przy ul. Grochowskiej – w jednej znajduje się salon sukien ślubnych, a w drugiej firmowy sklep Wedla.

Gorszą siostrą z placu Unii Lubelskiej zainteresowały się kilka lat temu władze Fundacji Sue Ryder, która rezyduje tuż obok - przy ul. Bagatela. Już w 2008 roku powstał pomysł stworzenia w zabytkowym obiekcie Muzeum Sue Ryder.

Deweloper daje pieniądze

Pod koniec września 2009 na uroczystym spotkaniu w obecności Hanny Gronkiewicz-Waltz i Józefa Glempa podpisano porozumienie między fundacją a firmą Nowy Plac Unii S.A (w jej skład wchodzą Liebrecht & wooD oraz BBI Development). Spółka budująca nieopodal, na miejscu dawnego Supersamu, wieżowiec Plac Unii, zadeklarowała przekazanie 150 tys. zł na potrzeby przyszłego Muzeum Sue Ryder. Przedstawiciele fundacji otrzymali klucze do rogatki. Zabrakło jednak tytułu prawnego do użytkowania nieruchomości, co skutecznie wstrzymywało jakiekolwiek inwestycje.

- Wydawałoby się, że przeznaczenie zabytkowego obiektu na placówkę o charakterze muzealnym i edukacyjnym, to wyjątkowo szczęśliwe zestawienie. Przez dwa lata zmagaliśmy się jednak z nieuregulowanym statusem prawnym rogatki – mówi Joanna Chodor, dyrektor Fundacji Sue Ryder.

Postanowiliśmy sprawdzić dlaczego pisma tak długo krąża między różnymi biurami i wydziałami.

ZTM: nie mamy z tym nic wspólnego

Przez lata rogatka służyła jako dyspozytornia, pomieszczenie socjalne dla kierowców, wreszcie punkt sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Dlatego po wyjaśnia udaliśmy się do Zarządu Transportu Miejskiego.

- ZTM nie miał tytułu prawnego do tego obiektu. Na podstawie decyzji władz Warszawy został on przekazany Zarządowi Dróg Miejskich. Obecnie nie mamy z tym nic wspólnego – uciął Igor Krajnow, rzecznik ZTM. Na pytanie jak rogatka znalazła się w gestii ZTM odpowiada, że "nie pamiętają tego najstarsi górale".

ZDM: przejmujemy i przekazujemy dalej

Kłopotliwa nieruchomość została zewidencjonowana jako obiekt leżący w pasie ruchu drogowego. W tej sytuacji prawnej ZDM nie miał możliwości wydzierżawienia rogatki. Przejął ją w 2009 roku, tylko po to, żeby kilkanaście miesięcy później przekazać ją innemu organowi stołecznego samorządu - Zakładowi Gospodarowania Nieruchomościami w Śródmieściu.

- ZDM przekazał dokumentację (...) na początku grudnia 2010 roku do Biura Drogownictwa i Komunikacji, jako jednostki nadzorującej ZDM. Biuro dokonuje uzgodnień z jednostkami odpowiedzialnymi - Biurem Gospodarki Nieruchomościami, Biurem Zasobów Lokalowych i Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami – wyliczał w styczniu Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. Dopiero w momencie uzyskania opinii wszystkich tych jednostek, Biuro Drogownictwa we współpracy z Biurem Prawnym mogło przygotować projekt uchwały dla Rady Warszawy.

- Papiery krążyły z biurka na biurko, a my cały czas ponosiliśmy koszty – opłatę administracyjną za użytkowanie rogatki, której de facto nie użytkowaliśmy - irytuje się Joanna Chodor.

Sprawy nabierają tempa

Ostatecznie, decyzję o przekazaniu rogatki dzielnicy podjęła Hanna Gronkiewicz-Waltz zarządzeniem z marca 2011 roku. Szybko zareagował zarząd dzielnicy Śródmieście, który w tym samym miesiącu wynajął lokal fundacji Sue Ryder na okresu 10 lat.

Mając umowę najmu, fundacja mogła wziąć się za przygotowanie projektu remontowego. Mimo, że budynek ma tylko 86 metrów kwadratowych, dokumentacja liczy sobie kilkaset stron i waży co najmniej kilogram. Przygotowała ją na swój koszt wspomniana spółka.

Do szczęśliwego zakończenia jednak daleka droga. Przed fundacją dalsze zmagania z kolejnymi urzędnikami. - Dokumentacja trafi teraz do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Z doświadczenia wiem, że poleży tam kilka miesięcy. Potem odleży swoje w ZGN. Dalej jest Wydział Budownictwa dzielnicy Śródmieście. Obliczam, że minie ok. osiem miesięcy zanim dostaniemy zgodę na przeprowadzenie robót – spekuluje dyrektor fundacji.

Już myślą o wystawie

Budynkowi przez lata szkodziły woda i sól, dlatego najpierw musi zostać dokładnie osuszony. Mur trzeba będzie odsłonić do fundamentów. Fundacja znalazła już doświadczoną w renowacji zabytków firmę z Lublina, która zobowiązała się do darmowego wyremontowania rogatki. Na razie trzeba było odciąć dopływ wody, ponieważ ze starych kranów i skorodowanych rur lała się woda. - Budynek będzie niszczał kolejną zimę i nic na to nie mogę poradzić – żali się Chodor.

Mimo problemów, w fundacji zastanawiają się już nad kształtem ekspozycji. Pomocą służy Muzeum Powstania Warszawskiego. Już teraz cześć eksponatów poddawana jest koniecznej konserwacji. Reszta zalega w biurach i piwnicach w siedzibie fundacji.

Joanna Chodor ma nadzieję, że po kilku latach starań, w 2012 uda się wreszcie otworzyć muzeum.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Szykują się duże utrudnienia w stolicy na kluczowych arteriach. Od poniedziałku zaplanowano prace na Kercelaku oraz na przejeździe u zbiegu ulic Okopowej i Chłodnej. Oprócz tego, w związku z kolejnym etapem na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa, do 1 września zamknięte będą odcinki tramwajowe w ciągu Marszałkowskiej i Puławskiej.

Kercelak i Puławska bez tramwajów

Kercelak i Puławska bez tramwajów

Źródło:
PAP

W miejscowości Bielsk pod Płockiem konar spadł na przejeżdżający samochód. W niedzielę po południu na Mazowszu i w stolicy wieje silny wiatr. Strażacy otrzymują głównie zgłoszenia o powalonych drzewach.

Drzewo zawisło nad torowiskiem, konar spadł na przejeżdżający samochód. Silny wiatr na Mazowszu

Drzewo zawisło nad torowiskiem, konar spadł na przejeżdżający samochód. Silny wiatr na Mazowszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna to policjant, był pijany.

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem na warszawskim Targówku dwóch mężczyzn awanturowało się przed sklepem monopolowym. W pewnym momencie jeden ranił drugiego nożem. Poszkodowany trafił do szpitala, sprawca uciekł.

Awantura przed sklepem monopolowym i atak nożem

Awantura przed sklepem monopolowym i atak nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do wczesnych godzin porannych trwało dogaszanie pożaru budynku w stylu świdermajer w Otwocku. To już kolejny pożar pustostanu przy ulicy Reymonta.

Opuszczony świdermajer płonął kolejny raz

Opuszczony świdermajer płonął kolejny raz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd klubu Polonia Warszawa nałożył zakaz klubowy na kibica, który wywiesił homofobiczny transparent podczas meczu ze Zniczem Pruszków. Na banerze było hasło: "Strefa wolna LGBT". Stołeczny klub potraktował sprawę poważnie, decydując się na dwuletni zakaz.

Polonia ukarała kibica za homofobiczny transparent

Polonia ukarała kibica za homofobiczny transparent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obsadzony już w wielu miejscach drzewami i krzewami plac Bankowy będzie jeszcze bardziej zielony - zapowiadają drogowcy. Rozpoczął się kolejny etap prac, które zakładają przygotowanie placu na jesienne nasadzenia drzew.

Żegnają beton, posadzą drzewa. Tak zmienia się plac Bankowy

Żegnają beton, posadzą drzewa. Tak zmienia się plac Bankowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powybijane szyby, pomazane ściany i połamane płyty. Wandale wzięli na celownik przejście pod Wisłostradą na wysokości Zamku Królewskiego. Dewastacja postępuje, mimo że - jak twierdzą urzędnicy - jest tam kamera monitoringu.

Pomazali ściany, połamali płyty. Dewastacja mimo monitoringu

Pomazali ściany, połamali płyty. Dewastacja mimo monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piastowie kierująca autem osobowym zjechała z jezdni, a jej auto dachowało. Kobieta nie przeżyła wypadku.

Tragiczny wypadek pod Warszawą, zginęła kobieta

Tragiczny wypadek pod Warszawą, zginęła kobieta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wspólnej w dzielnicy Śródmieście kobieta w wieku około 28 lat została dźgnięta ostrym narzędziem - przekazało stołeczne pogotowie. Do ataku doszło w piątek wieczorem. Policja potwierdza, że poszkodowana została przewieziona do szpitala. Jak ustaliliśmy, kobieta nie chce jednak współpracować z policją.

Kobieta raniona nożem w centrum. "Sprawca zbiegł"

Kobieta raniona nożem w centrum. "Sprawca zbiegł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już za kilka dni uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. "W jak Wolność" będzie hasłem przewodnim tegorocznych obchodów i ma symbolizować główną wartość, która inspirowała warszawiaków do heroicznej walki. Darmowe przypinki z tym hasłem będą do odebrania na wybranych słupach reklamowych w całym mieście.

60 tysięcy darmowych przypinek na rocznicę Powstania Warszawskiego 

60 tysięcy darmowych przypinek na rocznicę Powstania Warszawskiego 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

46-latek jest podejrzany o znęcanie się psychiczne i fizycznie nad żoną. Awantury miał wszczynać wielokrotnie. Podczas ostatniej uderzył żonę talerzem w głowę. Grozi mu pięć lat więzienia, został tymczasowo aresztowany.

"Uderzył żonę talerzem w głowę"

"Uderzył żonę talerzem w głowę"

Źródło:
tvn24.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Para policjantów po służbie zauważyła mężczyznę, który wybiegł ze sklepu z pełnym koszykiem i bardzo nerwowo się zachowywał. Funkcjonariusze próbowali dowiedzieć się dlaczego, a wtedy odepchnął koszyk i rzucił się do ucieczki.

Wybiegł z koszykiem pełnym zakupów i trafił na parę policjantów

Wybiegł z koszykiem pełnym zakupów i trafił na parę policjantów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24