Musical "Metro" zagrają w pierwszym składzie

Spektakl z 2005 roku/fot. Mariusz Ruczkowski
Spektakl z 2005 roku/fot. Mariusz Ruczkowski | londyn2012.com

Najsłynniejszy polski musical obchodzi 20. urodziny. 30 stycznia 1991 roku Warszawa oglądała na deskach Teatru Dramatycznego premierę pierwszej prywatnej produkcji teatralnej. "Metro" było początkiem kariery, m.in. dla Edyty Górniak, Katarzyny Groniec czy Roberta Janowskiego.

Musical okazał się sukcesem i grany jest do dziś w Teatrze Studio Buffo. Twórcy w przygotowania do przedstawienia włożyli ogrom pracy. Próby trwały po kilkanaście godzin, często w nocy.

- Żyliśmy zupełnie innym rytmem. Teatr Dramatyczny nie był nam przychylny. Nagle stwierdzili, że w dzień są zajęte sceny i nas nie będą wpuszczali. Próby zaczynaliśmy więc o 22.00 i graliśmy do rana – wspomina Janusz Józefowicz. – Powiedziałem tym młodym ludziom, żeby pożegnali się ze wszystkimi, bo my się zamykamy i w dwa lata stworzymy to, co na Zachodzie tworzyło się dekadami. W ostatnie dni już nie wychodziłem z teatru. Przy scenie było pomieszczenie, gdzie spałem. Do domu pojechałem na dzień przed premierą, żeby spokojnie się wykąpać, doprowadzić do stanu używalności. – dodaje.

- Janusz spędzał po 20 godzin na scenie. Ostatnia próba przed premierą trwała 18 godzin, więc byliśmy w teatrze do 4.00 nad ranem, a na drugi dzień była premiera – mówi aktor Grzegorz Kowalczyk z pierwszej obsady "Metra".

Dyplom nie wystarczał, trzeba było się wykazać

Dobór obsady nie był prostą sprawą. Po raz pierwszy w Polsce zorganizowano przesłuchania i castingi.

- Wszystko było po raz pierwszy: prywatna produkcja, tak młodzi ludzie na profesjonalnej scenie. Myśmy po raz pierwszy robili castingi. Wszyscy dziwili się, że jako dyplomowani aktorzy mają stanąć przy jakiejś przybłędzie z np. Włocławka. Właśnie o to chodziło. Jeśli będziesz lepszy, to się dostaniesz. Na tym to polegało – opowiada Józefowicz.

- Z obsadą było tak, że oni o głównych rolach dowiedzieli się na dwa dni przed premierą. Potencjalnie każdy mógł zagrać te role. Cały materiał był opanowywany przez wszystkich – podkreśla kompozytor Janusz Stokłosa.

Jednym z aktorów, który musiał przebrnąć przez casting, jest Dariusz Kordek.

- Byliśmy bardzo młodzi wszyscy i chcieliśmy zaistnieć w zawodzie – opowiada Kordek. - Tam przeszedłem po raz pierwszy casting teatralny i było to brutalne zetknięcie z rzeczywistością. Grałem już w teatrze i telewizji, ale to był smak innego showbiznesu. Zapachniało nagle Zachodem i realnym zawodem, a nie sztucznym układem teatralnym – dodaje.

- Ja do przesłuchania przystąpiłem we Wrocławiu. Nie wyglądało to jak dziś. Nie był to miejski spęd. Zdarzały się jednak czasem bardzo dziwne osoby – mówi aktor Grzegorz Kowalczyk.

Stali się gwiazdami z dnia na dzień

Historia ulicznych śpiewaków, którzy wystawiają spektakl na peronach metra, podbiła serca widzów.

- Nie tylko były gigantyczne kolejki przed kasami, ale też tłumy młodych ludzi czekających na nas przed wyjściem. Ludzie przyjeżdżali z całej Polski – Groniec.

- Ten spektakl wybiegał w przyszłość. Wyprzedzał wszystkie standardy pracy o wiele lat. Teraz grany jest w Teatrze Studio Buffo i ciągle jest aktualny – uważa Kordek.

Zagra pierwsza obsada

Jubileuszowe spektakle "Metra" 28, 29, 30 i 31 stycznia w Teatrze Dramatycznym. 30 stycznia zagrany zostanie główny spektakl jubileuszowy z pierwszą obsadą.

- To będzie 80 proc. tej obsady, bo część mieszka już za granicą. Dwie osoby zmarły. Oddamy im hołd - zapowiada Kowalczyk.

Musical "Metro" Teatr Dramatyczny, pl. Defilad 1 28-31 stycznia

myk

Źródło zdjęcia głównego:  | londyn2012.com

Pozostałe wiadomości

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę stołecznymi ulicami przebiegną uczestnicy imprezy Biegnij Warszawo. W planach jest również przemarsz Maszeruję-Kibicuję. - Do około godziny 18.00 będą utrudnienia w rejonie Śródmieścia i Dolnego Mokotowa – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Źródło:
PAP

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

4 października w wieku 91 lat zmarł Jerzy Molga, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Źródło:
PAP

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP

Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło wydać komiks uwieczniony na słynnej fotografii z sierpnia 1944.

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do czerwca przyszłego roku fotoradary pozostaną na moście Poniatowskiego. Taką decyzję podjął wojewódzki konserwator zabytków. Kilka dni wcześniej drogowcy przekazali, że dwa z sześciu radarów będą usunięte do końca roku, właśnie ze względu na zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Warszawie wylądował samolot z Bejrutu z kilkudziesięcioosobową grupą obywateli Polski i innych państw w ramach transportu humanitarnego - poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP

Policjanci z Otwocka znaleźli w mieszkaniu 35-letniego Białorusina pistolet maszynowy PPS i papierosy bez akcyzy. Mężczyzna został zatrzymany, objęty zakazem opuszczania kraju i dozorem policji. Grozi mu nawet do ośmiu lat więzienia.

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Źródło:
PAP

Mężczyzna potyka się na placu przy drodze, upada i przez chwilę się nie rusza. Nikt jednak nie zatrzymuje samochodu, by mu pomóc. Nagranie sytuacji, która mogła skończyć się o wiele gorzej, udostępniają ku przestrodze strażacy z podwarszawskich Łomianek. "Ciężko znaleźć usprawiedliwienie dla ludzkiej obojętności" - komentują.

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie kobiety próbowały przemycić luksusowe zegarki o łącznej wartości 13,5 miliona złotych - poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Źródło:
PAP

W miejscowości Rudzienko (Mazowieckie) kierująca samochodem osobowym zjechała z jezdni i uderzyła w drzewo. Nieprzytomną kobietę z wraku wydostali strażacy. Po długiej akcji ratunkowej lekarz stwierdził zgon. 

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl