Mniejsze węzły i buspas. Taki będzie most Krasińskiego

Jeden z projektów mostu Krasińskiegomat. prasowe

Jeden pas dla samochodów, drugi tylko dla autobusów, chodniki, ścieżki rowerowe i tory dla tramwajów – tak będzie wyglądał most Krasińskiego. Sama ulica na odcinku do placu Wilsona ma być zwężona do jednego pasa, jak chcieli mieszkańcy. Ratusz opublikował raport z konsultacji społecznych dotyczących projektu nowej przeprawy.

Wbrew protestom części żoliborzan most Krasińskiego powstanie. Przeciwnikom inwestycji udało się jednak przekonać ratusz do pewnych ustępstw.

Zgodnie z pierwotnym planem na samej przeprawie będą po dwa pasy ruchu w każdą stronę, ale - zgodnie z oczekiwaniami krytyków inwestycji - jeden z nich zostanie zarezerwowany dla autobusów. Na moście powstaną też chodniki, drogi rowerowe i torowisko tramwajowe przebiegające między jezdniami.

Projekty mostu KrasińskiegoUM Warszawa

Krasińskiego z jednym pasem

Ulica Krasińskiego zostanie zwężona do jednego pasa ruchu w każda stronę, na odcinku od pl. Wilsona do ul. Wybrzeże Gdyńskie. Dodatkowy pas zostanie wprowadzony jedynie na wlocie ul. Krasińskiego na plac Wilsona. Przewidziane jest też połączenie ul. Krasińskiego z ul. Dziennikarską i ul. Czarnieckiego.

Zgodnie z postulatami zgłaszanymi podczas konsultacji, ratusz wyeliminował skręt w lewo w ul. Czarnieckiego od strony Wisłostrady. W zamian za to po północnej stronie drogi, wzdłuż budynków, zaprojektowano jezdnię lokalną, do której włączona jest ul. Karpińskiego i zjazdy z ul. Krasińskiego.

Wzdłuż jezdni lokalnej zaprojektowano 58 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego, przy jezdni północnej ul. Krasińskiego pomiędzy pl. Wilsona a skrzyżowaniem z ul. Dziennikarską zostało przewidzianych 21 miejsc postojowych równoległych do drogi.

Ścieżka rowerowa po obu stronach

Uczestnicy konsultacji postulowali też, aby ruch rowerowy oddzielić od ruchu pieszego. Miasto przychyliło się do tej prośby. W konsekwencji po obu stronach ul. Krasińskiego powstanie ścieżka rowerowa (szeroka na 2,5 metra), która będzie przylegać do oddzielnych chodników dla pieszych.

Ważnym elementem mającym zapewnić komfort pieszych będą przejścia. Znajdą się w czterech miejscach: w rejonie placu Wilsona, przed i za skrzyżowaniem z ul. Czarnieckiego, na końcu przystanku tramwajowego za ul. Czarnieckiego i na wysokości ul. Kaniowskiej.

"Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (…) w rejonie skrzyżowań przewiduje się też budowę sygnalizacji świetlnych" – czytamy w raporcie pokonsultacyjnym.

Projekt ul. KrasińskiegoUM Warszawa

Węzeł z Wisłostradą

Ważnym elementem całej inwestycji jest też węzeł z Wisłostradą, który ma być mniejszy niż w pierwotnym projekcie. Zmniejszenie powierzchni nastąpi wskutek przesunięcia jezdni znajdujących się w ciągu ul. Krasińskiego (północnej i południowej) o około 10 metrów w stronę linii tramwajowej.

"Skrzyżowanie ul. Krasińskiego z ul. Wybrzeże Gdyńskie i zjazdem z nowego mostu ma być dwupoziomowe. Jezdnia ul. Krasińskiego prowadząca w stronę Wisłostrady w rejonie skrzyżowania miałaby szerokość 10,5 metra, co umożliwi wyznaczenie 3 pasów ruchu (w tym pas do skrętu)" – czytamy w raporcie.

Taką samą szerokość przed skrzyżowaniem będzie miała jezdnia prowadząca z mostu.

Jeśli chodzi o samo rondo, jezdnie na nim będą miały po dwa pasy ruchu i buspas w linii ul. Krasińskiego.

Przewiduje się też zmianę lokalizacji przystanków. Autobusowe znajdą się przy jezdniach zjazdowych ze skrzyżowania. Natomiast tramwajowe mają być zlokalizowane po wschodniej stronie skrzyżowania (od strony mostu).

Projekt węzła z WisłostradąUM Warszawa

Skrzyżowanie Jagiellońskiej i Kotsisa

Ratusz zaproponował też zmiany w rejonie skrzyżowania ul. Jagiellońskiej i Kotsisa. Będzie to skrzyżowanie dwóch ulic dwujezdniowych. Szerokość jezdni prowadzącej z mostu w rejonie skrzyżowania wyniesie 14 m, co umożliwi wyznaczenie 4 pasów ruchu (w tym 2 pasy do skrętu i buspas). Natomiast szerokość jezdni prowadzącej od skrzyżowania w kierunku mostu to 7 m (2 pasy ruchu w tym buspas).

Przystanki autobusowe będą się znajdowały na wylotach ze skrzyżowania. Natomiast przystanki tramwajowe zlokalizowane zostaną za skrzyżowaniem z ul. Jagiellońską w kierunku wiaduktu oraz po północnej stronie skrzyżowania.

Projekt skrzyżowania Jagiellońskiej i KotsisaUM Warszawa

Ostatnim elementem jest skrzyżowanie ulic Odrowąża, Wysockiego i Matki Teresy z Kalkuty.

W tym rejonie droga pomiędzy estakadami a skrzyżowaniem z ulicami Wysockiego, Odrowąża i Matki Teresy z Kalkuty przebiegać będzie na nasypie. Linia tramwajowa zostanie włączona na wprost w istniejącą linię w ul. Matki Teresy z Kalkuty oraz prawoskrętem w ul. Odrowąża.

W związku z przebudową skrzyżowania przewidziana jest modernizacja odcinka ul. Matki Teresy z Kalkuty w rejonie przystanków tramwajowych.

Projekt ul. Matki Teresy z KalkutyUM Warszawa

Konsultacje w sprawie mostu Krasińskiego trwały od 15 lutego do 20 marca. Mieszkańcy mogli składać swoje uwagi przez internet i osobiście - na spotkaniach konsultacyjnych.

Most, który dzieli

Most Krasińskiego to jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji drogowych ostatnich lat. Mieszkańcy Targówka od dawna apelują o jego szybką budowę. W przeciwieństwie do żoliborzan, którzy domagali się odstąpienia od inwestycji.

Organizowali protesty na sesjach radnych i manifestacje na ulicach swojej dzielnicy. W jednej w nich wzięło udział około 600 osób. Za pomocą okrzyków i kolorowych transparentów przekonywano, że most "zniszczy Żoliborz", wprowadzając do niego zwiększony ruch komunikacyjny i nie rozwiąże problemów komunikacyjnych.

Budowa przewidziana jest po 2020 roku, prawdopodobnie na alta 2021-2023.

Protest przeciwników Mostu Krasińskiego
Protest przeciwników Mostu KrasińskiegoTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl