Mniejsze węzły i buspas. Taki będzie most Krasińskiego

Jeden z projektów mostu Krasińskiegomat. prasowe

Jeden pas dla samochodów, drugi tylko dla autobusów, chodniki, ścieżki rowerowe i tory dla tramwajów – tak będzie wyglądał most Krasińskiego. Sama ulica na odcinku do placu Wilsona ma być zwężona do jednego pasa, jak chcieli mieszkańcy. Ratusz opublikował raport z konsultacji społecznych dotyczących projektu nowej przeprawy.

Wbrew protestom części żoliborzan most Krasińskiego powstanie. Przeciwnikom inwestycji udało się jednak przekonać ratusz do pewnych ustępstw.

Zgodnie z pierwotnym planem na samej przeprawie będą po dwa pasy ruchu w każdą stronę, ale - zgodnie z oczekiwaniami krytyków inwestycji - jeden z nich zostanie zarezerwowany dla autobusów. Na moście powstaną też chodniki, drogi rowerowe i torowisko tramwajowe przebiegające między jezdniami.

Projekty mostu KrasińskiegoUM Warszawa

Krasińskiego z jednym pasem

Ulica Krasińskiego zostanie zwężona do jednego pasa ruchu w każda stronę, na odcinku od pl. Wilsona do ul. Wybrzeże Gdyńskie. Dodatkowy pas zostanie wprowadzony jedynie na wlocie ul. Krasińskiego na plac Wilsona. Przewidziane jest też połączenie ul. Krasińskiego z ul. Dziennikarską i ul. Czarnieckiego.

Zgodnie z postulatami zgłaszanymi podczas konsultacji, ratusz wyeliminował skręt w lewo w ul. Czarnieckiego od strony Wisłostrady. W zamian za to po północnej stronie drogi, wzdłuż budynków, zaprojektowano jezdnię lokalną, do której włączona jest ul. Karpińskiego i zjazdy z ul. Krasińskiego.

Wzdłuż jezdni lokalnej zaprojektowano 58 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego, przy jezdni północnej ul. Krasińskiego pomiędzy pl. Wilsona a skrzyżowaniem z ul. Dziennikarską zostało przewidzianych 21 miejsc postojowych równoległych do drogi.

Ścieżka rowerowa po obu stronach

Uczestnicy konsultacji postulowali też, aby ruch rowerowy oddzielić od ruchu pieszego. Miasto przychyliło się do tej prośby. W konsekwencji po obu stronach ul. Krasińskiego powstanie ścieżka rowerowa (szeroka na 2,5 metra), która będzie przylegać do oddzielnych chodników dla pieszych.

Ważnym elementem mającym zapewnić komfort pieszych będą przejścia. Znajdą się w czterech miejscach: w rejonie placu Wilsona, przed i za skrzyżowaniem z ul. Czarnieckiego, na końcu przystanku tramwajowego za ul. Czarnieckiego i na wysokości ul. Kaniowskiej.

"Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (…) w rejonie skrzyżowań przewiduje się też budowę sygnalizacji świetlnych" – czytamy w raporcie pokonsultacyjnym.

Projekt ul. KrasińskiegoUM Warszawa

Węzeł z Wisłostradą

Ważnym elementem całej inwestycji jest też węzeł z Wisłostradą, który ma być mniejszy niż w pierwotnym projekcie. Zmniejszenie powierzchni nastąpi wskutek przesunięcia jezdni znajdujących się w ciągu ul. Krasińskiego (północnej i południowej) o około 10 metrów w stronę linii tramwajowej.

"Skrzyżowanie ul. Krasińskiego z ul. Wybrzeże Gdyńskie i zjazdem z nowego mostu ma być dwupoziomowe. Jezdnia ul. Krasińskiego prowadząca w stronę Wisłostrady w rejonie skrzyżowania miałaby szerokość 10,5 metra, co umożliwi wyznaczenie 3 pasów ruchu (w tym pas do skrętu)" – czytamy w raporcie.

Taką samą szerokość przed skrzyżowaniem będzie miała jezdnia prowadząca z mostu.

Jeśli chodzi o samo rondo, jezdnie na nim będą miały po dwa pasy ruchu i buspas w linii ul. Krasińskiego.

Przewiduje się też zmianę lokalizacji przystanków. Autobusowe znajdą się przy jezdniach zjazdowych ze skrzyżowania. Natomiast tramwajowe mają być zlokalizowane po wschodniej stronie skrzyżowania (od strony mostu).

Projekt węzła z WisłostradąUM Warszawa

Skrzyżowanie Jagiellońskiej i Kotsisa

Ratusz zaproponował też zmiany w rejonie skrzyżowania ul. Jagiellońskiej i Kotsisa. Będzie to skrzyżowanie dwóch ulic dwujezdniowych. Szerokość jezdni prowadzącej z mostu w rejonie skrzyżowania wyniesie 14 m, co umożliwi wyznaczenie 4 pasów ruchu (w tym 2 pasy do skrętu i buspas). Natomiast szerokość jezdni prowadzącej od skrzyżowania w kierunku mostu to 7 m (2 pasy ruchu w tym buspas).

Przystanki autobusowe będą się znajdowały na wylotach ze skrzyżowania. Natomiast przystanki tramwajowe zlokalizowane zostaną za skrzyżowaniem z ul. Jagiellońską w kierunku wiaduktu oraz po północnej stronie skrzyżowania.

Projekt skrzyżowania Jagiellońskiej i KotsisaUM Warszawa

Ostatnim elementem jest skrzyżowanie ulic Odrowąża, Wysockiego i Matki Teresy z Kalkuty.

W tym rejonie droga pomiędzy estakadami a skrzyżowaniem z ulicami Wysockiego, Odrowąża i Matki Teresy z Kalkuty przebiegać będzie na nasypie. Linia tramwajowa zostanie włączona na wprost w istniejącą linię w ul. Matki Teresy z Kalkuty oraz prawoskrętem w ul. Odrowąża.

W związku z przebudową skrzyżowania przewidziana jest modernizacja odcinka ul. Matki Teresy z Kalkuty w rejonie przystanków tramwajowych.

Projekt ul. Matki Teresy z KalkutyUM Warszawa

Konsultacje w sprawie mostu Krasińskiego trwały od 15 lutego do 20 marca. Mieszkańcy mogli składać swoje uwagi przez internet i osobiście - na spotkaniach konsultacyjnych.

Most, który dzieli

Most Krasińskiego to jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji drogowych ostatnich lat. Mieszkańcy Targówka od dawna apelują o jego szybką budowę. W przeciwieństwie do żoliborzan, którzy domagali się odstąpienia od inwestycji.

Organizowali protesty na sesjach radnych i manifestacje na ulicach swojej dzielnicy. W jednej w nich wzięło udział około 600 osób. Za pomocą okrzyków i kolorowych transparentów przekonywano, że most "zniszczy Żoliborz", wprowadzając do niego zwiększony ruch komunikacyjny i nie rozwiąże problemów komunikacyjnych.

Budowa przewidziana jest po 2020 roku, prawdopodobnie na alta 2021-2023.

Protest przeciwników Mostu Krasińskiego
Protest przeciwników Mostu KrasińskiegoTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24