Miliardowe inwestycje zmienią oblicze Żoliborza Przemysłowego

fot. materiały inwestora
fot. materiały inwestora | Fakty TVN

Ulica Rydygiera obsadzona szpalerami drzew, ze ścieżkami rowerowymi, spowolnionym ruchem i sklepami w parterach. Wokół ulice Niemena, Osieckiej i Dygata, a przy nich nowoczesne osiedla - do 2015 roku przemysłowa część Żoliborza zmieni się w nową dzielnicę mieszkaniową. Inwestycje pochłoną w sumie ponad miliard złotych. Miasto nadrabia zaległości i ustala z deweloperami szczegóły planu miejscowego.

Zmieni się nie tylko wygląd, ale i nazwa okolicy - deweloperzy, architekci i urzędnicy, którzy spotkali się czwartek w żoliborskim ratuszu mówią już tylko "Żoliborz Południowy". Nowe osiedla powstaną między ulicami Broniewskiego, Krasińskiego, Powązkowską, a torami kolejowymi.

- Chcemy stworzyć tu nowy adres, rozpoznawalny na mapie całego miasta – przekonuje Maciej Mąka z pracowni mąka.sojka.architekci, który zajmował się projektowaniem nowej ulicy Rydygiera i część pobliskich budynków.

Zielona aleja dla pieszych

Główną osią nowej dzielnicy ma być właśnie fragment ulicy Rydygiera od ul. Matysiakówny do Powązkowskiej (dziś kończy się na Przasnyskiej, ale ma być przedłużona).

Wzdłuż ulicy posadzone zostaną drzewa, a pomiędzy nimi znajdą się miejsca parkingowe. Po północnej stronie arterii pojawi się ścieżka rowerowa, a wyłożone kostką chodniki po drugiej stronie rozdzieli roślinność.

Sklepy w parterach

Na tym nie koniec – nowe ławki i oświetlenie to kolejny element, ale nie najważniejszy. Uroku ulicy mają dodać małe place na skrzyżowaniu z ulicą Przasnyską i Burakowską. O wielkomiejskości arterii mają z kolei świadczyć sklepy, które znajdą się w parterach budynków. – Do tego zobowiązywali się deweloperzy. Jeżeli tego nam nie zagwarantują, nie dostaną pozwolenia na budowę – zapewnia Witold Sielewicz, wiceburmistrz Żoliborza.

Osiedla za milard

Pierwszy budynek z całego kompleksu już powstał. Na południe od ulicy Rydygiera firma Robyg postawiła biało-beżowy, ośmiopiętrowy budynek o prostej architekturze. Siedem kolejnych inwestycji jest w planach. Tuż obok, bliżej placu Grunwaldzkiego, powstanie osiedle Zielony Żoliborz złożone z czterech apartamentowców. Z kolei pod numerem 12 firma Layetana chce postawić ośmiopiętrowe, przeszklone budynki. Przechodząc przez osiedle położone pomiędzy ul. Burakowską i Przasnyską będzie można dojść prosto do przedszkola. To jedna z placówek oświaty, które mają powstać na Żoliborzu Południowym.

Wszystko po to, żeby nowi mieszkańcy tego rejonu dzielnicy mieli gdzie wysłać dzieci. To efekt negocjacji z inwestorami, którzy przymiarki do zabudowania okolicy zaczęli, nim ratusz przyjął plan miejscowy. To groziło znanym z innych części miasta scenariuszem: brakiem szkół i brakiem pieniędzy pod wykup działek, na których miałyby stanąć. Urzędnicy zapewniają, że tym razem nie powtórzą się problemy znane np. z Miasteczka Wilanów.

fot. materiały inwestora
fot. materiały inwestorafot. materiały inwestora | Fakty TVN

Osiedla bez płotów?

Od Wilanowa czy Mariny Mokotów Żoliborz ma się odróżniać jeszcze jednym - otwartością. – Chcemy, żeby tereny osiedli były ogólnodostępne i nieogrodzone – zaznacza Marek Mikos, dyrektor biura architektury w ratuszu.

Gwarantować mają to właśnie zapisy planu miejscowego. Jego projekt jeszcze w wakacje trafi do konsultacji w dzielnicy.

Ulice znanych artystów

Władze Żoliborza szacują, że do nowych budynków wprowadzi się ok. 20 tys. osób. To blisko połowa dzisiejszej populacji dzielnicy. Ulicą Rydygiera będą dojeżdżali do swoich mieszkań, a do centrum pojadą ul. Powązkowską i al. Jana Pawła II. Ostateczne rozwiązania komunikacyjne urzędnicy będą jeszcze uzgadniać z deweloperami.

Ale już teraz władze dzielnicy są przekonane, że ulice na Żoliborzu Południowym powinny nosić imiona znanych artystów. Wśród kandydatów są Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik, czy Stanisław Dygat. Pierwszym upamiętnionym ma być jednak Czesław Niemen. Radni Żoliborza proponują, żeby nazwać jego imieniem ulicę Rydygiera. - Radni miejscy popierają ten pomysł. Czekamy tylko na ostateczną decyzję dzielnicy w sprawie lokalizacji - mówi Mariola Rabczon, przewodnicząca miejskiej podkomisji nazewnictwa.

Rydygiera przed Euro 2012

Większość inwestorów chce rozpocząć prace w tym lub przyszłym roku, a sama ulica Rydygiera ma być gotowa W 2012 r. – Chcielibyśmy zdążyć z nią przed Euro 2012. Na przebudowę wszystkich ulic na Żoliborzu Południowym mamy około siedmiu milionów złotych – mówi Sielewicz.

Pierwsze plany przebudowy Żoliborza Południowego pojawiły się w 2007 r. Ale dopiero teraz urzędnicy doszli do porozumienia z deweloperami. – W pewnym momencie wydawało się, że jest to sytuacja nie do pozazdroszczenia – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. – Na początku była duża nieufność – przyznaje Zbigniew Okoński, reprezentujący deweloperów. Swoje osiedla na Żoliborzu Południowym budować będą również: Acciona Nieruchomości, CEE Developments, Wardom, Atlas Estates, a biurowiec Polmot.

Inwestycje na tym terenie pochłoną łącznie ponad miliard złotych. Nowy Żoliborz Południowy zobaczymy w całej okazałości w 2015 roku.

Andrzej Rejnson roody/ec

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenie w sprawie próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. O sprawie informował też szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków". Prezydent Duda potępił "haniebny atak"

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków". Prezydent Duda potępił "haniebny atak"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
TVN24

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl