Ulica Rydygiera obsadzona szpalerami drzew, ze ścieżkami rowerowymi, spowolnionym ruchem i sklepami w parterach. Wokół ulice Niemena, Osieckiej i Dygata, a przy nich nowoczesne osiedla - do 2015 roku przemysłowa część Żoliborza zmieni się w nową dzielnicę mieszkaniową. Inwestycje pochłoną w sumie ponad miliard złotych. Miasto nadrabia zaległości i ustala z deweloperami szczegóły planu miejscowego.
Zmieni się nie tylko wygląd, ale i nazwa okolicy - deweloperzy, architekci i urzędnicy, którzy spotkali się czwartek w żoliborskim ratuszu mówią już tylko "Żoliborz Południowy". Nowe osiedla powstaną między ulicami Broniewskiego, Krasińskiego, Powązkowską, a torami kolejowymi.
- Chcemy stworzyć tu nowy adres, rozpoznawalny na mapie całego miasta – przekonuje Maciej Mąka z pracowni mąka.sojka.architekci, który zajmował się projektowaniem nowej ulicy Rydygiera i część pobliskich budynków.
Zielona aleja dla pieszych
Główną osią nowej dzielnicy ma być właśnie fragment ulicy Rydygiera od ul. Matysiakówny do Powązkowskiej (dziś kończy się na Przasnyskiej, ale ma być przedłużona).
Wzdłuż ulicy posadzone zostaną drzewa, a pomiędzy nimi znajdą się miejsca parkingowe. Po północnej stronie arterii pojawi się ścieżka rowerowa, a wyłożone kostką chodniki po drugiej stronie rozdzieli roślinność.
Sklepy w parterach
Na tym nie koniec – nowe ławki i oświetlenie to kolejny element, ale nie najważniejszy. Uroku ulicy mają dodać małe place na skrzyżowaniu z ulicą Przasnyską i Burakowską. O wielkomiejskości arterii mają z kolei świadczyć sklepy, które znajdą się w parterach budynków. – Do tego zobowiązywali się deweloperzy. Jeżeli tego nam nie zagwarantują, nie dostaną pozwolenia na budowę – zapewnia Witold Sielewicz, wiceburmistrz Żoliborza.
Osiedla za milard
Pierwszy budynek z całego kompleksu już powstał. Na południe od ulicy Rydygiera firma Robyg postawiła biało-beżowy, ośmiopiętrowy budynek o prostej architekturze. Siedem kolejnych inwestycji jest w planach. Tuż obok, bliżej placu Grunwaldzkiego, powstanie osiedle Zielony Żoliborz złożone z czterech apartamentowców. Z kolei pod numerem 12 firma Layetana chce postawić ośmiopiętrowe, przeszklone budynki. Przechodząc przez osiedle położone pomiędzy ul. Burakowską i Przasnyską będzie można dojść prosto do przedszkola. To jedna z placówek oświaty, które mają powstać na Żoliborzu Południowym.
Wszystko po to, żeby nowi mieszkańcy tego rejonu dzielnicy mieli gdzie wysłać dzieci. To efekt negocjacji z inwestorami, którzy przymiarki do zabudowania okolicy zaczęli, nim ratusz przyjął plan miejscowy. To groziło znanym z innych części miasta scenariuszem: brakiem szkół i brakiem pieniędzy pod wykup działek, na których miałyby stanąć. Urzędnicy zapewniają, że tym razem nie powtórzą się problemy znane np. z Miasteczka Wilanów.
Osiedla bez płotów?
Od Wilanowa czy Mariny Mokotów Żoliborz ma się odróżniać jeszcze jednym - otwartością. – Chcemy, żeby tereny osiedli były ogólnodostępne i nieogrodzone – zaznacza Marek Mikos, dyrektor biura architektury w ratuszu.
Gwarantować mają to właśnie zapisy planu miejscowego. Jego projekt jeszcze w wakacje trafi do konsultacji w dzielnicy.
Ulice znanych artystów
Władze Żoliborza szacują, że do nowych budynków wprowadzi się ok. 20 tys. osób. To blisko połowa dzisiejszej populacji dzielnicy. Ulicą Rydygiera będą dojeżdżali do swoich mieszkań, a do centrum pojadą ul. Powązkowską i al. Jana Pawła II. Ostateczne rozwiązania komunikacyjne urzędnicy będą jeszcze uzgadniać z deweloperami.
Ale już teraz władze dzielnicy są przekonane, że ulice na Żoliborzu Południowym powinny nosić imiona znanych artystów. Wśród kandydatów są Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik, czy Stanisław Dygat. Pierwszym upamiętnionym ma być jednak Czesław Niemen. Radni Żoliborza proponują, żeby nazwać jego imieniem ulicę Rydygiera. - Radni miejscy popierają ten pomysł. Czekamy tylko na ostateczną decyzję dzielnicy w sprawie lokalizacji - mówi Mariola Rabczon, przewodnicząca miejskiej podkomisji nazewnictwa.
Rydygiera przed Euro 2012
Większość inwestorów chce rozpocząć prace w tym lub przyszłym roku, a sama ulica Rydygiera ma być gotowa W 2012 r. – Chcielibyśmy zdążyć z nią przed Euro 2012. Na przebudowę wszystkich ulic na Żoliborzu Południowym mamy około siedmiu milionów złotych – mówi Sielewicz.
Pierwsze plany przebudowy Żoliborza Południowego pojawiły się w 2007 r. Ale dopiero teraz urzędnicy doszli do porozumienia z deweloperami. – W pewnym momencie wydawało się, że jest to sytuacja nie do pozazdroszczenia – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. – Na początku była duża nieufność – przyznaje Zbigniew Okoński, reprezentujący deweloperów. Swoje osiedla na Żoliborzu Południowym budować będą również: Acciona Nieruchomości, CEE Developments, Wardom, Atlas Estates, a biurowiec Polmot.
Inwestycje na tym terenie pochłoną łącznie ponad miliard złotych. Nowy Żoliborz Południowy zobaczymy w całej okazałości w 2015 roku.
Andrzej Rejnson roody/ec
Źródło zdjęcia głównego: | Fakty TVN