Ponad 200 sumitów z 18 krajów Europy w sobotę i niedzielę stanie przeciw sobie w doho, czyli specjalnym podwyższonym ringu. Wśród nich absolutna czołówka europejskiego sumo, w którym Polacy z roku na rok radzą sobie coraz lepiej.
- Najsilniejsi są Japończycy, Mongołowie, Rosjanie i Ukraińcy. Polacy dobijają do ścisłej czołówki. Najciężsi są Ukraińcy i Rosjanie, który ważą nawet 180 kg – mówi Dariusz Rozum, prezes polskiego związku sumo.
Z Krymu do Warszawy
Pierwotnie mistrzostwa miały odbyć się na Krymie. Z uwagi na napiętą sytuację polityczną, Europejska Federacja Sumo zmuszona była do zmiany miejsca rozgrywania mistrzostw. Po międzynarodowych konsultacjach okazało się, że w Europie jedynie Warszawa i UKS Fuks mogą w tak krótkim terminie zorganizować to wydarzenie sportowe.
CZYTAJ O KRYZYSIE NA UKRAINIE NA TVN24.PL
- Emocji nie zabraknie, ponieważ z pewnością dojdzie do pojedynków ukraińsko - rosyjskich. Wierzę jednak, że zachowany będzie duch fair play. A nie zawsze tak było. W czasie Mistrzostw Europy w Lozannie trwał konflikt rosyjsko - gruziński. Doszło do przepychanek między drużynami i Rosjanie zostali zdyskwalifikowani – opowiada Rozum.
W Japonii nawet 15 dni
Sumo to japoński sport narodowy znany od początku VIII wieku. Stylem walki przypomina zapasy. W dosłownym tłumaczeniu "sumo" oznacza szybkie przeciwdziałanie uderzeniom rywala.
- W Japonii sumo to sport zawodowy. Na Mistrzostwach Świata występują Japończycy, którzy są w przedsionku do sumo zawodowego. Dla nich to sport narodowy, połowa to sport, połowa to obrządek. Zawody trwają nawet 15 dni, zawodnicy walczą raz dziennie, my musimy mistrzostwa rozegrać w 2 dni – mówi Rozum.
Walka sumo odbywa się na dohyo, podwyższonym ringu wykonanym z mieszaniny gliny i piasku, w kole o średnicy 4,55 m i wysokości od 30 do 60 cm. Istota rywalizacji polega na wypchnięciu przeciwnika poza pole walki (tawara) lub przewróceniu go za pomocą odpowiednich rzutów, pchnięć i uderzeń ciałem. Aktualnie na świecie w szkoleniu wykorzystywanych jest prawie 90 technik walk.
Swoje zmagania będą toczyć seniorzy i seniorki oraz młodzieżowcy w kategoriach U21 i U23.
Zawodnicy zmagać się będą w hali przy ulicy Poezji w Wawrze 26 i 27 kwietnia.
Wstęp na zawody dla publiczności jest wolny.
TAK WYGLĄDAŁY ZAWODY W WAWRZE W KWIETNIU 2013 r.
lata/mz
Najlepsi sumici zjechali do Wawra