Miał być milion drzew, są kolejne wycinki

Przy Elekcyjnej posadzono cztery lipyZOM

Kilka miesięcy temu władze miasta zadeklarowały, że w Warszawie posadzonych zostanie milion nowych drzew. Tymczasem ostatnio przychodzi nam głównie informować o wycinkach. Urzędnicy przekonują, że w mieście więcej się sadzi niż wycina, z obietnicy się nie wycofują – szczegółowy programu mamy poznać na wiosnę.

Pomysł rzucił prawie rok temu radny Jarosław Szostakowski (PO). Powołał się na przykłady z innych miast: Los Angeles, Denver, Szanghaju, a przede wszystkim Nowego Jorku.

"W najbardziej znanej akcji MillionTreesNYC, zapoczątkowanej przez burmistrza Michaela Bloomberga, celem jest posadzenie miliona drzew w pięciu dzielnicach Nowego Jorku, w ciągu dekady. Inicjatywa ma charakter partnerstwa publiczno-prywatnego. 60 proc. drzew zostanie posadzonych przez władze miasta, natomiast 40 proc. przez osoby prywatne oraz różnego rodzaju organizacje" – napisał Szostakowski i zwrócił się do władz stolicy o sprawdzenie, czy projekt o takiej samej skali można przeprowadzić w Warszawie. Jednogłośnie poparli go inni radni.

Wszyscy za, a gdzie konkrety?

W odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Michał Olszewski określił pomysł jako "bardzo interesujący". A w maju na konferencji prasowej w Powsinie zadeklarował jasno: w Warszawie zostanie posadzonych milion drzew. Mówił o tym także drugi z wiceprezydentów Jarosław Jóźwiak.

Ale w ostatnim czasie informujemy głównie masowych wycinkach, a nie sadzeniu. Pod budowę gazociągu wzdłuż Kanału Żerańskiego pod topór ma pójść ponad tysiąc drzew. Jeszcze większą skalę może mieć rzeź zieleni przy torach WKD. We wtorek przy Cytadeli na Żoliborzu ruszyło karczowanie ok. 130 sztuk.

Z chwytliwego hasła niewiele więc zostało. Władze Warszawy przekonują jednak, że to błędny wniosek, a szczegółowy program nasadzeń ujrzy niebawem światło dziennie.

- Obecnie opracowywana jest przez zespół dendrologów ekspertyza dotycząca standardów i składu gatunkowego drzew, które mają być sadzone w określonych częściach miasta. W marcu przyszłego roku planujemy także dyskusję z mieszkańcami na ten temat. Docelowo dokument będzie częścią Programu Ochrony Środowiska, który w przyszłym roku chcemy skierować pod obrady Rady Warszawy. Start samego programu "Milion Drzew" przewidujemy na kwiecień-maj przyszłego roku – mówi nam Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy, któremu podlega m.in. zieleń.

Milion, może więcej

Zapewnia przy tym, że prace nad nowymi standardami nie oznaczają, że miasto wstrzymało sadzenie drzew i krzewów. Z przedstawionych wyliczeń wynika, że zieleni przybywa.

- Od początku roku do końca września tego roku na terenach zarządzanych przez miasto usunęliśmy 2009 drzew, natomiast posadziliśmy 19088 sztuk (w tym 16400 to nasadzenia Lasów Miejskich). Dodatkowo w tym okresie posadziliśmy ok. 14000 szt. krzewów – informuje Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Założeniem programu miliona drzew, który mamy poznać na wiosnę jest nie tylko sadzenie drzew przez podległe miastu jednostki. Istotną częścią akcji, której realizacja może potrwać kilkanaście lat są działania edukacyjne, a także włączenie mieszkańców w sam proces. Według Olszewskiego, to już zaczęło się dziać.

- Dla nas ważna jest i sama liczba posadzonych drzew, i zaangażowanie mieszkańców w zazielenianie Warszawy. W tym roku rozdaliśmy prawie 100 tysięcy sadzonek drzew, krzewów, bylin czy ziół. Chcemy uświadomić warszawiakom, że dla miasta ważne są także rośliny sadzone w przestrzeni prywatnej czy półprywatnej. Gdyby każdy mieszkaniec posadził jedno drzewo, przybyłoby ich więcej niż milion. To pokazuje, że ta liczba milion, choć symboliczna, jest osiągalna. Myślę, że jeśli uda się zaangażować mieszkańców to w perspektywie kilkunastu lat osiągniemy założony cel, jestem optymistą – opowiada.

Jest rozwój, jest wycinka

Optymizmem napawa go także zmiana przepisów dotyczących tzw. kompensacji. Od stycznia miasto będzie mogło narzucić inwestorowi, jakie gatunki drzew ma posadzić, w zamian za te, które wyciął. Dotychczas urzędnicy wybierali chętniej rekompensatę finansową. Tłumaczyli to brakiem wpływu na to, co zostanie zasadzone. Miasto wolałoby, żeby były to kilku-, nawet 10-letnie drzewa, bo takie od razu spełniają funkcję przyrodniczą, nie tylko estetyczną. Ale wielu deweloperów woli załatwić sprawę posadzeniem rachitycznej sadzonki. Jest znacznie tańsza niż ukształtowane drzewo, na które trzeba wyłożyć co najmniej kilkaset złotych.

Mimo tych sygnałów, zapewne wkrótce czytelnicy znów powiadomią nas o tym, że obudził ich dźwięk piły tnącej pień. Michał Olszewski przekonuje, że nie da się tego uniknąć, jeśli miasto ma się rozwijać.

- Będziemy budować południową obwodnicę na Ursynowie, Wilanowie czy Wawrze i na pewno trzeba będzie wyciąć pod ten cel drzewa. Ale przecież ta droga też będzie służyć ochronie jakości powietrza, będzie przeciwdziałać wtłaczaniu ruchu do centrum miasta. Zrównoważony rozwój wiąże się z koniecznością codziennego ważenia różnych racji i podejmowania wyborów – podsumowuje nasz rozmówca.

Wtorkowa wycinka na Żoliborzu:

Wycinają drzewa przy Cytadeli
Wycinają drzewa przy CytadeliMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: ZOM

Pozostałe wiadomości

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznał w sieci kobietę, która zaproponowała mu założenie sklepu internetowego na azjatyckiej platformie sprzedażowej. Oferta była kusząca, skończyło się na stracie setek tysięcy złotych.

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę. Kilka godzin później do sprawy odnieśli się aktywiści.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl