Ksiądz przyciskał ucznia do ławki i wykręcał mu ręce. Prokuratura sprawdzi czy zachował się podobnie wobec innego dziecka

Autor:
kk,kz/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Policja i kuratorium badają sprawę księdza z Mazowsza
Policja i kuratorium badają sprawę księdza z Mazowsza TVN24
wideo 2/3
TVN24Policja i kuratorium badają sprawę księdza z Mazowsza

Prokurator przesłuchał uczennicę, która nagrała jak ksiądz katecheta przyciskał do ławki i wykręcał ręce jej koledze z klasy. - Podczas przesłuchania uczennica przekazała informacje, że mogło dojść do nagannego zachowania także wobec innego ucznia tej placówki - poinformowali śledczy.

Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo dotyczące naruszenia nietykalności cielesnej 15-letniego ucznia, które miało dotyczyć "przytrzymywania jego głowy o blat ławki, przytrzymywania za szyję i wykręcania rąk". Jako okoliczności wszczęcia dochodzenia w kierunku artykułu 217 paragraf 1 Kodeksu karnego prokuratura wskazała, że w niniejszej sprawie konieczna jest "ingerencja prokuratora ze względu na ważny interes społeczny".

Jak poinformowała w środę prokurator Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, której podlega przasnyska Prokuratura Rejonowa, w toku dochodzenia przesłuchano w obecności psychologa uczennicę, która nagrała telefonem komórkowym zachowanie księdza.

- Uczennica potwierdziła okoliczności zdarzenia, relacjonując, że doszło do sytuacji, w której ksiądz szarpał ucznia za ubranie, wykręcił rękę i przycisnął do ławki - powiedziała prokurator Łukasiewicz.

Jak dodała, "podczas przesłuchania uczennica przekazała informacje, że mogło dojść do nagannego zachowania także wobec innego ucznia tej placówki". - Dlatego na pewno będzie konieczność przesłuchania tego ucznia - stwierdziła rzeczniczka ostrołęckiej Prokuratury Okręgowej.

Opinia psychologiczna

Zaznaczyła, że w ramach postępowania sporządzona zostanie opinia psychologiczna, dotycząca przesłuchanej uczennicy. Przypomniała jednocześnie, że uzyskano już podobną opinię psychologa, dotyczącą przesłuchanego wcześniej poszkodowanego 15-latka. Wynika z niej, że informacje, które przekazał, składając zeznania i opisując przebieg zdarzenia "można uznać za wysoce szczere i zgodne z doświadczeniami, które przeżył".

Przesłuchanie 15-latka trwało ponad dwie godziny, a w jego trakcie potwierdził on, że duchowny dopuścił się naruszenia nietykalności cielesnej. Zeznał również, że było to działanie jednorazowe wobec niego.

Jak zapowiedziała w środę prokurator Łukasiewicz, po skompletowaniu i analizie materiału dowodowego z przesłuchań świadków i opinii psychologicznych, "podejmowane będą dalsze decyzje w ramach toczącego się postępowania, w tym czy i w jakim charakterze zostanie przesłuchany ksiądz".

"Przeproś Pana Boga"

Bulwersujące zachowanie księdza katechety ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na Mazowszu opisaliśmy na tvnwarszawa.pl w poniedziałek, 12 grudnia. Na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt 24, widać jak ksiądz zmusza ucznia do przeprosin. Gdy ten się nie zgadza, duchowny przyciska go do ławki i wykręca mu ręce.

Krótki film otrzymaliśmy od matki jednej z uczących się tam nastolatek. Dziewczynka zarejestrowała je ukradkiem. Na nagraniu, utrwalonym podczas lekcji, słyszymy:

- Przeproś - mówi ksiądz do jednego z uczniów, jednocześnie przyciskając go do szkolnej ławki.

- Nie przeproszę - odpowiada uczeń.

- Przeproś Pana Boga - rzuca dalej ksiądz, wykręcając chłopcu ręce.

- Nigdy - odpiera nastolatek.

Wówczas ksiądz oznajmia: idziemy do pani dyrektor.

Do zdarzenia doszło w jednej ze szkół na Mazowszu
Do zdarzenia doszło w jednej ze szkół na Mazowszu Kontakt 24

Ksiądz został odsunięty od nauczania religii

Biskup płocki spotkał się w minionym tygodniu z księdzem katechetą i dyrektorką szkoły. Wobec duchownego podjęto następujące decyzje: biskup udzielił mu nagany kanonicznej, wycofał misję kanoniczną do nauczania religii i zobowiązał duchownego do osobistych przeprosin ucznia. W komunikacie płocka kuria przeprosiła „za zachowanie księdza podczas katechezy, które nigdy nie powinno mieć miejsca” i zadeklarowała gotowość pomocy poszkodowanemu chłopcu oraz uczniom, którzy byli świadkami zdarzenia

Dyrektorka placówki również informowała wcześniej, że ksiądz został zawieszony. O sprawie zostało zawiadomione Mazowieckie Kuratorium Oświaty, które przeprowadziło kontrolę. Interwencję zapowiadał też Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk,kz/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości