Możliwość darmowego transportu do punktów szczepień jest skierowana do trzech grup. Skorzystać z niej mogą osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, seniorzy, mający problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców, oraz osoby powyżej 70. roku życia, mające trudności w samodzielnym dotarciu do punktów w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców.
Z ustaleń między rządem a samorządami wynika, że pokryciem kosztów transportu zajmie się strona rządowa.
Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu na szczepienie przeciw koronawirusowi powinny zgłosić się, dzwoniąc na przygotowane w tym celu przez samorządy infolinie. Docelowo miały one zostać uruchomione w każdej gminie. Mazowiecki Urząd Wojewódzki opublikował w środę listę numerów od 314 urzędów gminnych i miejskich. Dane kontaktowe są dostępne na jego stronie internetowej. Można je również pobrać, klikając w poniższy link.
Rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz w rozmowie z PAP wskazała, że o formie i sposobie uruchomienia infolinii decydowały samorządy. Jak dodała, wszystkim udało się to zadanie wypełnić. Niektóre zdecydowały się uruchomić numery stacjonarne, inne komórkowe, niektóre wykorzystują nowe numery, a niektóre już dostępne. W stolicy będzie to bezpłatna infolinia – 989 (dla dzwoniących z zagranicy i operatorów nie obsługujących numerów specjalnych: +48 22 62 62 989).
Po wnioskach samorządów rząd zdecydował, że gminy otrzymają ponadto dofinansowanie etatu koordynatora gminnej infolinii. Jak poinformował przed tygodniem wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, w każdej gminie taki etat będzie dofinansowany w kwocie trzech tysięcy złotych brutto.
Jak zapisać się na szczepienie?
Seniorzy w Polsce będą szczepieni od 25 stycznia. Od 15 stycznia na szczepienia zapisują się osoby powyżej 80. roku. W piątek (22 stycznia) o godzinie 6.00 rusza rejestracja dla osób powyżej 70 lat.
Seniorzy mogą umawiać się na termin szczepienia na trzy sposoby z wykorzystaniem centralnego systemu e-rejestracji, integrującego indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Nie muszą tego robić osobiście, bo przy telefonicznej rejestracji wystarczy podać imię, nazwisko, numer PESEL osoby, która zgłasza się do szczepienia. Jedną z dróg umówienia się na nie jest zarejestrowanie poprzez całodobową infolinię NFZ działającą pod numerem 989. Konsultant zaproponuje termin i miejsce szczepienia.
JAK I KIEDY ZAPISAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIE PRZECIW COVID-19?
Drugim sposobem jest rejestracja elektroniczna przy wykorzystaniu Internetowego Konta Pacjenta. Dostępne jest ono na stronie pacjent.gov.pl. Do logowania potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Do IKP można się też zalogować wykorzystując konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub przez bank spółdzielczy.
Seniorzy mogą skorzystać też z trzeciej opcji: umówić wizytę w punkcie szczepień. Ich lista jest na bieżąco aktualizowana na stronie szczepimysie . Takich miejsc jest obecnie na mapie Polski 5981.
Autorka/Autor: kk/b
Źródło: PAP