Mogą śledzić równocześnie 32 pojazdy na ośmiu pasach. 26 nowoczesnych fotoradarów na Mazowszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Fotoradar Mesta Fusion w miejscowości Czaplinek
Fotoradar Mesta Fusion w miejscowości Czaplinek
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Fotoradar Mesta Fusion w miejscowości CzaplinekArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Nowoczesne fotoradary zastąpią urządzenia najstarsze i najbardziej zużyte. W województwie mazowieckim staną w 26 lokalizacjach. Na zakończenie całego procesu wymiany urządzeń wykonawcy mają czas do końca tego roku. Co potrafią nowe fotoradary?

- W całym kraju wymieniamy w sumie 247 urządzeń, na Mazowszu stanie 19 fotoradarów Mesta Fusion oraz 7 Multaradarów - przekazała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa GITD.

Fotoradar Mesta Fusion pojawi się w miejscowościach: Antonie, Bogate, Czaplinek, Dzierżenin, Gójsk, Kacice, Kadzidło, Kołbiel, Kozienice, Łąck, Miodne, Paprotnia, Radzyminek, Sterdyń, Węgrzynowo, Wola Kiełpińska, Wólka Czarnińska, Załuzie. Z kolei Multaradar stanie w Warszawie przy alei Stanów Zjednoczonych oraz w miejscowościach: Chorzele, Dobrołęka, Myszyniec, Ojrzeń, Przasnysz, Rudzienko.

Co potrafią nowe fotoradary?

Oba typy urządzeń są nowoczesne i mają zwiększony zasięg działania. Rejestrują na przykład, na którym pasie ruchu doszło do wykroczenia, mają możliwość ustawienia oddzielnych limitów prędkości dla każdego pasa jezdni.

Czym nowe fotoradary się od siebie różnią? - Producent Mesta Fusion wskazuje, że jest to urządzenie, które jest w stanie śledzić równocześnie 32 pojazdy, na nawet ośmiu pasach ruchu. Dla nas najważniejsze są kwestie parametrów, które są niezbędne do tego, aby prowadzić sprawy przeciwko sprawcom wykroczeń - tłumaczy rzeczniczka GITD. Fotoradar Mesta Fusion, wykonując pomiar, automatycznie przypisuje do każdego pojazdu jego prędkość, zapisuje pas, którym auto się porusza i jego tablice rejestracyjne. Urządzenie odróżnia też pojazd ciężarowy od osobowego.

- Urządzenia Mesta Fusion wykonują pomiary bardzo wysokiej jakości kamerą. Dobrze widać kierowcę pojazdu. Mają poradzić sobie także zarówno w dobrych, jak i złych warunkach pogodowych oraz w wysokich i niskich temperaturach - dodaje Monika Niżniak.

Multaradary też są w stanie śledzić kilka pojazdów równocześnie, jednak odbywa się to na 6 pasach ruchu. - Śledzenie oznacza wykonywanie pomiaru prędkości pojazdom, na kilku pasach jednocześnie. Materiał dowodowy jest gromadzony i zbierany tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zostaje przekroczona prędkość przez samochód - uzupełnia rzeczniczka.

Przygotowanie do działania

Urządzenia będą sukcesywne montowane i uruchamiane. - Wykonawca po samym fizycznym montażu musi spełnić jeszcze szereg innych obowiązków. Musi nas powiadomić, że jest gotowy do odbioru urządzenia. Takie urządzenie przełączamy później w tryb testowy, sprawdzamy, czy ono w sposób prawidłowy rejestruje naruszenia, w jakiej jakości są zdjęcia, czy w sposób prawidłowy kontaktuje się z systemem. Jeśli nie mamy zastrzeżeń, przełączamy takie urządzenie w tryb rejestracji naruszeń. To może trochę potrwać, czasami jest to kilka dni, czasami kilkanaście - tłumaczy Niżniak.

Na zakończenie całego procesu wymiany urządzeń wykonawcy mają czas do końca tego roku.

Przeczytaj także: Najbardziej zapracowany fotoradar w Polsce stoi w Warszawie >>>

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Około 300 pracowników uwija się codziennie jak w ukropie na budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spektakularny biały budynek w centrum Warszawy zostanie otwarty dla zwiedzających w październiku. Zajrzeliśmy do niego z kamerą.

Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać

Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Awantura domowa, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym oraz zakłócanie porządku publicznego – powody zgłoszeń na numer alarmowy, których dokonywała 61-letnia ciechanowianka były różne. W trakcie, gdy policjanci przeprowadzali czynności w związku z jednym zawiadomieniem, kobieta zgłaszała telefonicznie kolejne. Wszystkie, by zrobić "na złość". Teraz zgłaszająca stanie przed sądem.

Dzwoniła na 112 i zgłaszała interwencje, by zrobić "na złość" sąsiadom

Dzwoniła na 112 i zgłaszała interwencje, by zrobić "na złość" sąsiadom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy mają ręce pełne pracy po weekendowych nawałnicach, które przechodziły przez stolicę. Wpłynęło kilkaset zgłoszeń, swoje działania wciąż prowadzi Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-letnia Polka była poszukiwana czerwoną notą Interpolu, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz listem gończym. Została zatrzymana przez strażników granicznych na lotnisku Warszawa-Modlin.

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

50-letni kierowca zginął w porannym wypadku w powiecie ciechanowskim. - To już trzecia ofiara wypadków, do których doszło na mazowieckich drogach od początku weekendu – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Źródło:
PAP

Na terenie przedszkola osy zbudowały gniazda w plenerowych zabawkach w ogrodzie. Zauważyli je pracownicy, którzy poprosili o pomoc strażników miejskich, a ci strażaków.

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało, najprawdopodobniej kobiety, zostało w sobotę wyłowione z Wisły w Warszawie. - Jest w znacznym stanie rozkładu, praktycznie uniemożliwiającym identyfikację. Zostaną pobrane próbki DNA - poinformowała policja.

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odniósł się w piątek do blokad ulic organizowanych w ostatnim czasie w Warszawie przez aktywistki i aktywistów z Ostatniego Pokolenia. - Nie ma tutaj przestrzeni dla wymierzania we własnym zakresie sprawiedliwości - skomentował próby usuwania protestujących przez kierowców na własną rękę.

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Źródło:
PAP