Masa i Klisza, czyli powstańcza sobota

Masa Powstańcza 2010 - fot. Julia Sielicka-Jastrzębska/MPW
Masa Powstańcza 2010 - fot
Sobota upłynie w Warszawie pod znakiem dwóch spektakularnych wydarzeń związanych z obchodami 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ponad dwa tysiące osób pojedzie na rowerach w Masie Powstańczej, ponad 300 weźmie udział w fotograficznej grze miejskiej "Twoja klisza z Powstania".

- Powstańcy są zadowoleni, że na różne sposoby czcimy Powstanie i przypominamy o nim - mówił tvnwarszawa.pl Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Dwa sobotnie wydarzenia będą właśnie dowodem na potwierdzenie tych słów.

Masa Powstańcza na Mokotowie

O godz. 17.00 sprzed Muzeum Powstania Warszawskiego wystartuje Masa Powstańca. W tym roku cykliści przemierzą mokotowski szlak bojowy Pułku AK "Baszta". Podczas 3-godzinnego przejazdu o historii walk w tej okolicy opowie varsavianista i dziennikarz "Gazety Stołecznej" Jerzy S. Majewski.

Ostatnia szansa na zarejestrowanie się w godzinach 14:30 -16:45, ale trzeba się spieszyć, bo dostępnych będzie tylko 250 miejsc. Do masy można dołączyć w każdej chwili, ale tylko zarejestrowani uczestnicy mogą liczyć na pamiątkową koszulkę.

Przed startem Masy Powstańczej policja dla wszystkich chętnych będzie bezpłatnie znakowała rowery. Potrzebny będzie dowodu zakupu pojazdu (karta gwarancyjna lub rachunek/faktura/paragon) oraz dowód tożsamości.

Trasa Masy Powstańczej Mapy dostarcza Targeo.pl
Trasa Masy Powstańczej Mapy dostarcza Targeo.pl

Masa i Klisza, czyli powstańcza sobota

Twoja Klisza na Starówce

Krótszy dystans, ale na nogach, będą musieli przebyć uczestnicy fotograficznej gry miejskiej "Twojej Kliszy z Powstania". Na 5-kilometrowej trasie dowiedzą się jak robiło się zupę "pluj", gdzie mieścił się szpital pod złamaną latarnią i gdzie była ulica Ślepa. Motywem przewodnim będzie postać Wiesława Chrzanowskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego i dokumentatora walk na Starówce.

Piąta edycja "Twojej Kliszy" rozegra się na terenie najbardziej zaciekłych walk 1944 roku – na Starym Mieście. Scenariusz pozwoli zajrzeć w mniej znane rejony Starówki, a późna pora pozwoli odkryć jej nocny urok. Budynki będę na tę okazję specjalnie podświetlone.

Dodatkowo, uczestnicy wcielą się w rolę fotoreporterów. Każdy będzie mógł wziąć udział w konkursie na najlepsze zdjęcie wykonane podczas gry.

bako/par

Czytaj także: