Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Ma przyciągać więcej mieszkańców. Zmieniają skwer na Muranowie

Najnowsze


Nowa aleja pośród drzew, przeniesiona ścieżka rowerowa i strefa zabaw oraz upamiętnienie Polaków ratujących Żydów - tak w dużym skrócie ma się zmienić popularny wśród mieszkańców Muranowa skwer przy muzeum Polin.

"Skwer przy Karmelickiej to ważne lokalne miejsce wypoczynku i rekreacji. Miejsce dla seniorów, rodziców z dziećmi i właścicieli psów. Odkąd jest na nim siłownia plenerowa, korzysta z niego również dużo osób, którzy chcą aktywnie spędzić czas na powietrzu. Opracowana właśnie koncepcja uwzględnia potrzeby wszystkich tych grup użytkowników, stwarzając im dobre warunki do relaksu z książką, swobodnych spacerów, uprawiania sportu i zabaw" – zapewniają miejscy urzędnicy.

Niskie pagórki

Po trwających ponad miesiąc konsultacjach społecznych (wzięło w nich udział około 300 osób) przygotowana została koncepcja zmian. Odpowiadały za nią Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" oraz pracownie JAZ+Architekci i Studio-ak. Nie przewiduje rewolucji, ale odczuwalne zmiany.

Na skwerze pozostaną istniejące drzewa i siłownia plenerowa, zmieni się za to część trawiasta kosztem układu ścieżek. Przede wszystkim ze środka zniknie ta przeznaczona dla jednośladów. Z zapowiedzi autorów koncepcji wynika, że poprowadzona zostanie po brzegu skweru.

"Blisko Łąki Leśmiana, pojawi się nieformalna strefa zabaw – z niskimi pagórkami oraz wkomponowanymi w krajobraz i wykonanymi z naturalnych materiałów elementami do zabawy. W koncepcji podkreślony został też istniejący przy Karmelickiej szpaler drzew" – zapewniają urzędnicy.

Koncepcja zmianJAZ+Architekci i Studio-ak

Kanał z wodą

Pomiędzy nimi wytyczona zostanie aleja spacerowa. Ma też być więcej ławek i siedzisk. Pomnik Willy’ego Brandta zostanie zachowany, ale przestrzeń wokół niego "uwolniona", dzięki czemu będzie miejsce między innymi na wystawy plenerowe. Powstanie też upamiętnienie Polaków ratujących Żydów – jak już pisaliśmy ma to być płytki kanał z wodą wokół górki, która znajduje się przy muzeum.

"Wątki historyczne często powracały w czasie konsultacji, dlatego w koncepcji przewidziano na skwerze – przy parkingu przed muzeum – informację o dziejach tej części dzielnicy” – dodają urzędnicy.

Na razie ratusz nie informuje, kiedy dokładnie będą przeprowadzone same prace.

TAK OBECNIE WYGLĄDA SKWER:

Teren przy muzeum ma być zagospodarowanyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ran/mś

Źródło zdjęcia głównego: JAZ+Architekci i Studio-ak.