Ludzie przegrywają z samochodami. Miejskie place nadal straszą

Warszawskie place do przebudowyArchiwum TVN / Wikimmedia Commons

Prezydent Warszawy z dumą zaprezentowała listę miejskich placów, które zmienią się nie do poznania. Mają być piękne, zielone i dostępne dla mieszkańców. Ci jednak zamiast hurraoptymizmu odpowiedzieli pretensjami. Uzasadnionymi. Bo obietnice odmienionych placów składane są od lat. Skutki – a raczej ich brak – widać gołym okiem.

"Eksperyment na placu Teatralnym powiódł się. Zaproponuję Radzie Miasta zmiany w budżecie tak, aby w przyszłym roku rozpocząć pracę nad zagospodarowaniem kolejnych placów. Pierwszy plac Małachowskiego" – napisała w mediach społecznościowych Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Chcemy, aby te place stały się bardziej przyjazne mieszkańcom, pieszym i rowerzystom. Aby były miejscem, gdzie chce się spędzać czas, a nie tylko miejscem tranzytowym – doprecyzował w rozmowie z nami rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Eksperyment na placu Teatralnym udany.Zaproponuję zmiany w budżecie Miasta na 2017 dot. zagospodarowania innych. Pierwszy pl. Małachowskiego pic.twitter.com/roTwQIQBmT— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 28 września 2016

Gotowy na Euro 2012

Po wspomnianym pl. Małachowskiego zmienić się mają także pl. Dąbrowskiego, Powstańców Warszawy, Pięciu Rogów i Trzech Krzyży.

Ten ostatni miał przejść lifting jeszcze przed… EURO 2012. By mogli się nim cieszyć nie tylko warszawiacy, ale też zjeżdżający z całej Europy kibice. W kasie miasta zabrakło jednak pieniędzy i plany musiały trafić do szuflady. Tej zaś nie otwarto do dziś.

Plac Małachowskiego

Obecnie najbardziej realne plany to zmiana placu Małachowskiego. Konkurs na projekt został rozstrzygnięty dwa lata temu.

Duży kwadratowy plac ze schodami przed kościołem św. Trójcy, podświetlane drzewa, mnóstwo zieleni i ograniczenie ruchu samochodowego – to główne jego założenia.

Władze dzielnicy deklarowały wówczas, że całość będzie gotowa w 2016 roku. - Pieniądze na ten cel już są – zapewniał ówczesny burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski.

Środki – nawet jeśli były – najwidoczniej też się rozpłynęły, bo w środę rzecznik Milczarczyk powiedział nam: będziemy teraz bardzo intensywnie poszukiwać pieniędzy, by możliwie szybko zacząć go zmieniać. Projekt już mamy – przypomniał.

Po placu Małachowskiego do przebudowy kierowany jest plac u zbiegu ul. Chmielnej, Zgody, Szpitalnej i Brackiej zwany potocznie Placem Pięciu Rogów. W czerwcu miasto ogłosiło konkurs na jego koncepcję, w październiku mamy poznać zwycięzcę. Nie ma jednak konkretnej daty zakończenia prac na placu.

"Spokojnie, to tylko estetyzacja"

Jedyny, który do tej pory udało się odmienić to plac Powstańców Warszawy. Przy okazji budowy II linii metra miejsce to przeszło kapitalny remont. Problem polegał jedynie na tym, że efekt końcowy był inny, niż wielu się spodziewało. Bo choć parking – zgodnie z zapowiedziami – faktycznie zniknął, to obiecanej zieleni nie przybyło. Nie licząc drzew w donicach.

- To tylko tymczasowa estetyzacja – tłumaczył się przy okazji otwarcia placu (w 2014 roku) były wiceprezydent Jarosław Jóźwiak zapewniając, że przestrzeń wkrótce się zmieni.

I zmieni, ale dzięki mieszkańcom, którzy w ubiegłorocznym budżecie partycypacyjnym zagłosowali za tym, aby "pogonić plastikowe donice" (taka była nazwa projektu autorstwa Krzysztofa Rytla) i wprowadzić na plac więcej zieleni.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH

Nie da się ukryć, że doświadczenia warszawiaków w sprawie "nowych" placów nie są najlepsze. Dlatego tym większe zaskoczenie wywołał ostatnio plac Teatralny.

Był zielony, zamknięty dla samochodów i otwarty dla mieszkańców. Taki, jaki powinien być.

Był, bo po trzech dniach radości firma ogrodnicza przyjechała i zwinęła zieleń w worki. Zamiast drzew i kwiatów, przed Teatr Wielki ponownie zawitały samochody.

"Eksperyment na placu Teatralnym powiódł się" – ogłasza sama pani prezydent. Dlaczego więc nie został na dłużej? Kiedy dopytywaliśmy o to rzecznika urzędu miasta, odpowiadał krótko: park był zorganizowany tylko na czas Szalonych Dni Muzyki.

Deweloper zawstydził ratusz

Jeden z niewielu placów w stolicy, który dziś zasługuje na wyróżnienie to plac Grzybowski. Gruntownie wyremontowany w 2010 roku. Z zielonymi roślinami, ławkami, oczkiem wodnym jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców.

Drugi to plac Europejski, ulokowany między ulicami Towarową, Grzybowską, Wronią i Łucką. Tuż przy wieżowcu Warsaw Spire. Ma fontanny, rzadkie okazy roślin, knajpki, leżaki i kilka dni temu został okrzyknięty "najlepiej zagospodarowaną przestrzenią publiczną w Polsce". Tytuł ten nadaje co roku Towarzystwo Urbanistów Polskich. Gratulacje za sukces należą się jednak nie stołecznemu ratuszowi, ale… deweloperowi. Za urządzenie placu od początku odpowiadała bowiem firma Ghelamco.

Dlaczego tym razem miałoby się udać?

Zapowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz dotycząca przebudowy placów nie spotkała się z ciepłym przyjęciem. Pod jej wpisem w mediach społecznościowych czytamy m.in., że "wszystkie pokazane na mapce place od dawna były przewidywane do zmian" albo "lista placów to raczej lista porażek".

Pretensjom trudno się dziwić. Obietnice dotyczące przebudowy i otwarcia dla warszawiaków składane były od lat. W rzeczywistości zamiast mieszkańcom, nadal służą… samochodom, stanowiąc parkingi.

Jaka jest gwarancja, że tym razem nie skończy się na pustych deklaracjach?

Odpowiadać mają za to wiceprezydenci: Renata Kaznowska i Michał Olszewski. - Pani prezydent wskazała pewne kierunki, które mają zostać zrealizowane. Michał Olszewski dostał nadzór nad dodatkowymi obszarami właśnie po to, by przyspieszyć niektóre działania (zwłaszcza w centrum). Żeby zmiany zagospodarowania placów nabrały tempa. To jest jedno z głównych zadań, które w pierwszej kolejności będą realizowane – mówi nam Bartosz Milczarczyk.

Zobacz jak wygląda plac Powstańców Warszawy po "estetyzacji":

Plac Powstańców Warszawy po estetyzacji
Plac Powstańców Warszawy po estetyzacjiTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN / Wikimmedia Commons

Pozostałe wiadomości

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest pięć stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP