- Miasto zrównać z ziemia, a mieszkańców zgładzić - 3 sierpnia do oddziałów stacjonujących w Warszawie dociera jednoznaczny rozkaz Hitlera. Realizacja tego polecenia zaczęła się w sobotę, 5 sierpnia, a zlecono m.in. ją złożonym z kryminalistów oddziałom dowodzonym przez Oskara Dirlewangera. By dotrzeć od zachodu z odsieczą do niemieckich oddziałów walczących w Śródmieściu, musieli przedostać się przez Wolę.
Niemieckie oddziały zajmowały dom po domu. Mieszkańców spędzano na place i podwórka, i rozstrzeliwano z broni maszynowej. Do pełnych ludzi piwnic wrzucano granaty.
Dopiero po południu, do Warszawy dotarł gen. Erich von dem Bach-Zalewski, który zakazał mordowania kobiet i dzieci. Cywilów nakazał kierować do obozu przejściowego w Pruszkowie, który utworzono następnego dnia.
Dopiero 12 sierpnia von dem Bach zakazał mordowania cywilów. Według szacunków historyków w tym czasie zamordowano od 40 do 60 tysięcy ludzi.
W piątek mieszkańcy Woli oddadzą im hołd. Uroczystości będą trwały przez cały dzień, m.in. przy dawnym pałacu Michla, przy Wolskiej 40, przy miejscu pamięci batalionu "Zośka" przy ul. Anielewicza 34 , przy płycie harcerek Szarych Szeregów przy Karolkowej 53 oraz na skwerze pamięci u zbiegu ulicy Leszno i al. Solidarności. Wszędzie tam wystawione będą warty honorowe, a poza złożeniem wieńców odbędą się koncerty powstańczych piosenek.
KALENDARIUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
roody