Kto do Rady Warszawy? PO szykuje listy. Krystyna Prońko wystartuje z Targówka


Zdecydowana większość stołecznych radnych PO będzie ponownie ubiegać się o mandaty w Radzie Warszawy w listopadowych wyborach samorządowych. Nową kandydatką jest piosenkarka Krystyna Prońko, która wystartuje z Targówka. Ostateczny kształt list poznamy w weekend.

Władze warszawskiej Platformy zatwierdziły w sobotę listy do rady miasta, a także kandydaturę Hanny Gronkiewicz-Waltz, która w zaplanowanych na 16 listopada wyborach ubiegać się będzie o trzecią kadencję na fotelu prezydenta stolicy.

Kampania stołeczna PO ma ruszyć na początku października – zainauguruje ją konwencja wyborcza, gdzie zaprezentowany zostanie m.in. program partii na nadchodzącą kadencję samorządu (2014-2018).

Podsumowania i plany

Platforma w swej kampanii wyborczej zamierza postawić przede wszystkim na kontakt bezpośredni swych kandydatów z mieszkańcami stolicy.

- Chcemy porozmawiać z warszawiakami o tym, co zdarzyło się w okresie ośmiu lat naszych rządów w mieście i podsumować ten okres, a będzie trochę tego, bo Warszawa się bardzo zmieniała, a także zakreślić plany na te następne cztery lata, kontynuacji tej pozytywnej zmiany - powiedział szef stołecznego sztabu PO Marcin Kierwiński.

W programie wyborczym PO mają się znaleźć zapowiedzi zarówno kontynuacji rozpoczętych już w mieście inwestycji, m.in. budowy drugiej linii metra, jak i zupełnie nowych. Chodzi np. o budowę przedszkoli i żłobków w Warszawie.

Według sekretarza stołecznej PO i szefa klubu radnych Platformy w Radzie Warszawy, Jarosława Szostakowskiego, o mandaty ponownie ubiegać się będzie zdecydowana większość obecnych stołecznych radnych.

Ze startu do rady miasta zrezygnowały m.in. dwie dotychczasowe radne: Maria Szreder (startuje do rady dzielnicy Mokotów) oraz Jolanta Gruszka, która jest jednocześnie szefową gabinetu marszałek Sejmu Ewy Kopacz (chce kandydować do sejmiku Mazowsza).

"Chętnie witamy ludzi o uznanych nazwiskach"

Jeśli chodzi o nowe nazwiska na liście, to jest to m.in. piosenkarka Krystyna Prońko, autorka słynnego przeboju "Jesteś lekiem na całe zło", która ma kandydować z ostatniego miejsca w okręgu nr 7 (Targówek, Rembertów, Wawer, Wesoła).

- Kandydaturę pani Krystyny zgłosiło koło Wesoła, z tego, co wiem, od lat bardzo blisko współpracuje z tym kołem, stąd jej obecność na liście. My zresztą bardzo chętnie witamy na naszych listach ludzi o uznanych nazwiskach, którzy angażują się w lokalne społeczności - zaznaczył Kierwiński.

Do Rady Warszawy startują ponadto: burmistrz dzielnicy Białołęka Piotr Jaworski (jedynka w okręgu nr 6 obejmującym Białołękę i Pragę Północ), a także z miejsca drugiego tej samej listy - szef biura prasowego klubu PO w Sejmie Tomasz Tretter.

"Jedynki" na listach

Jedynki list do rady miasta w większości przypadły dotychczasowym radnym. Z miejsca pierwszego na Śródmieściu i Ochocie (okręg nr 1) kandyduje obecna przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, prywatnie żona szefa klubu Platformy w Sejmie Rafała Grupińskiego.

Liderem listy na Pradze Południe (okręg nr 2) jest obecny wiceszef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Paweł Lech, na Mokotowie (okręg nr 3) – szef tego klubu Jarosław Szostakowski, a na Woli (okręg nr 4) – stołeczny radny Marcin Hoffman.

W pozostałych okręgach miejsca pierwsze również przypadły obecnym radnym Platformy – w okręgu nr 5 (Bielany, Żoliborz) – Piotrowi Mazurkowi, nr 7 (Targówek, Rembertów, Wawer, Wesoła) – Ewie Masny, nr 8 (Ursynów, Wilanów) – Zofii Trębickiej, a na Bemowie, Ursusie i Włochach (okręg nr 9) – Marii Łukaszewicz. Na drugim miejscu listy ursynowsko-wilanowskiej znalazł się b. przewodniczący Rady Warszawy i b. członek KRRiT Lech Jaworski.

Ostatecznie w weekend

Stołeczne listy PO ostatecznie zatwierdzi w przyszły weekend Rada Mazowieckiej PO.

Termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy mija 7 października. Do 17 października komitety wyborcze mają czas na na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wybory 16 listopada

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.

Hanna Gronkiewicz-Waltz o swoim starcie w wyborach:

Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi o starcie na prezydenta
Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi o starcie na prezydentavideo: TVN24/ foto: Jacek Turczyk PAP

PAP, kś/mz

Pozostałe wiadomości