Nowe zakażenia w ośrodku dla cudzoziemców. 63 osoby mają koronawirusa

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
PAP
tvnwarszawa.plOśrodek dla uchodźców na Targówku

Wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w ośrodku dla cudzoziemców na Targówku. Urząd do Spraw Cudzoziemców poinformował, że zdiagnozowano w sumie 63 przypadki. Cztery osoby trafiły do szpitala. Ognisko zakażeń w ośrodku, gdzie aktualnie zakwaterowanych jest 111 kobiet i dzieci, wykryto w drugiej połowie maja.

Ośrodek został objęty kwarantanną po 22 maja. Wtedy potwierdzone zostały pierwsze przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Urząd do Spraw Cudzoziemców przekazał tę informację 26 maja, gdy obecność koronawirusa potwierdzono u 32 osób narodowości czeczeńskiej. Zapadła też decyzja o przeprowadzeniu testów wśród wszystkich mieszkańców i personelu ośrodka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Według stanu na piątek liczba mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem wzrosła do 63. Jak poinformował UdSC, poza czteroma osobami, które trafiły do szpitala, u pozostałych zakażonych choroba przebiega łagodnie.

W ośrodku mieszka 111 osób

Ośrodek dla cudzoziemców na Targówku to jedyna prowadzona przez UdSC placówka, która została przeznaczona do kwaterowania tylko samotnych kobiet i matek z dziećmi. Aktualnie mieszka tam 38 osób dorosłych i 73 dzieci. Osoby te ubiegają się o ochronę międzynarodową w Polsce.

"Przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych, mieszkańcy ośrodka mają zapewnioną stałą opiekę medyczną i psychologiczną, środki do dezynfekcji, maseczki oraz wyżywienie dostarczane przez firmę zewnętrzną. Pracownicy urzędu są w stałym kontakcie z mieszkańcami. Cudzoziemcy otrzymują również wsparcie w zakupie artykułów żywnościowych i innych niezbędnych produktów" - zapewnił w piątkowym komunikacie UdSC.

Urząd zaznaczył, że jest w stałym kontakcie z Państwową Inspekcją Sanitarną oraz innymi instytucjami i służbami odpowiedzialnymi za działania epidemiologiczne.

Kryzys w ośrodku

W piątek na portalu "Wyborczej" informowano, że choć od czasu stwierdzenia w ośrodku zakażeń nie można było opuszczać budynku, to jednak mieszkańcy otrzymali zgodę na wychodzenie grupami na teren ogrodzonej przed budynkiem posesji. Jak relacjonowano, pierwsza grupa, która wyszła w południe w piątek, nie chciała następnie powrócić do środka. Rzecznik UdSC Jakub Dudziak poinformował portal, że kryzys, z pomocą psychologa, udało się zażegnać po godzinie 18.

- Myślę, że u podstaw kryzysu leżało zmęczenie całą sytuacją. Czas epidemii dla wszystkich jest trudny. Zwłaszcza dla osób przebywających w ośrodku na kwarantannie, które czekają na decyzje o udzieleniu ochrony międzynarodowej i możliwości dalszego pobytu w kraju. Chyba skumulowały się złe emocje i w przypadku kilku cudzoziemek dziś znalazły ujście. Będziemy oczywiście nadal wspierać wszystkich mieszkańców ośrodka - powiedział portalowi Dudziak.

Rzecznik UdSC odniósł się również do doniesień o tłoczeniu się chorych ze zdrowymi wewnątrz ośrodka. "Dudziak zapewnia, że w miarę możliwości w budynku wydzielono przestrzenie dla zdrowych i chorych. Twierdzi jednak, że to, jak te podziały są respektowane, zależy tylko od mieszkanek ośrodka" - czytamy na portalu

Informowaliśmy też o zakażeniach w Szkole Głównej Służby Pożarniczej:

Koronawirus w SGSP

Studenci na korytarzach w szkole pożarniczejonet.pl
wideo 2/3

Autor:kk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty: