Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Nowe zakażenia w ośrodku dla cudzoziemców. 63 osoby mają koronawirusa

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  kk
  Źródło:
  PAP
  tvnwarszawa.plOśrodek dla uchodźców na Targówku

  Wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w ośrodku dla cudzoziemców na Targówku. Urząd do Spraw Cudzoziemców poinformował, że zdiagnozowano w sumie 63 przypadki. Cztery osoby trafiły do szpitala. Ognisko zakażeń w ośrodku, gdzie aktualnie zakwaterowanych jest 111 kobiet i dzieci, wykryto w drugiej połowie maja.

  Ośrodek został objęty kwarantanną po 22 maja. Wtedy potwierdzone zostały pierwsze przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Urząd do Spraw Cudzoziemców przekazał tę informację 26 maja, gdy obecność koronawirusa potwierdzono u 32 osób narodowości czeczeńskiej. Zapadła też decyzja o przeprowadzeniu testów wśród wszystkich mieszkańców i personelu ośrodka.

  OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

  Według stanu na piątek liczba mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem wzrosła do 63. Jak poinformował UdSC, poza czteroma osobami, które trafiły do szpitala, u pozostałych zakażonych choroba przebiega łagodnie.

  W ośrodku mieszka 111 osób

  Ośrodek dla cudzoziemców na Targówku to jedyna prowadzona przez UdSC placówka, która została przeznaczona do kwaterowania tylko samotnych kobiet i matek z dziećmi. Aktualnie mieszka tam 38 osób dorosłych i 73 dzieci. Osoby te ubiegają się o ochronę międzynarodową w Polsce.

  "Przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych, mieszkańcy ośrodka mają zapewnioną stałą opiekę medyczną i psychologiczną, środki do dezynfekcji, maseczki oraz wyżywienie dostarczane przez firmę zewnętrzną. Pracownicy urzędu są w stałym kontakcie z mieszkańcami. Cudzoziemcy otrzymują również wsparcie w zakupie artykułów żywnościowych i innych niezbędnych produktów" - zapewnił w piątkowym komunikacie UdSC.

  Urząd zaznaczył, że jest w stałym kontakcie z Państwową Inspekcją Sanitarną oraz innymi instytucjami i służbami odpowiedzialnymi za działania epidemiologiczne.

  Kryzys w ośrodku

  W piątek na portalu "Wyborczej" informowano, że choć od czasu stwierdzenia w ośrodku zakażeń nie można było opuszczać budynku, to jednak mieszkańcy otrzymali zgodę na wychodzenie grupami na teren ogrodzonej przed budynkiem posesji. Jak relacjonowano, pierwsza grupa, która wyszła w południe w piątek, nie chciała następnie powrócić do środka. Rzecznik UdSC Jakub Dudziak poinformował portal, że kryzys, z pomocą psychologa, udało się zażegnać po godzinie 18.

  - Myślę, że u podstaw kryzysu leżało zmęczenie całą sytuacją. Czas epidemii dla wszystkich jest trudny. Zwłaszcza dla osób przebywających w ośrodku na kwarantannie, które czekają na decyzje o udzieleniu ochrony międzynarodowej i możliwości dalszego pobytu w kraju. Chyba skumulowały się złe emocje i w przypadku kilku cudzoziemek dziś znalazły ujście. Będziemy oczywiście nadal wspierać wszystkich mieszkańców ośrodka - powiedział portalowi Dudziak.

  Rzecznik UdSC odniósł się również do doniesień o tłoczeniu się chorych ze zdrowymi wewnątrz ośrodka. "Dudziak zapewnia, że w miarę możliwości w budynku wydzielono przestrzenie dla zdrowych i chorych. Twierdzi jednak, że to, jak te podziały są respektowane, zależy tylko od mieszkanek ośrodka" - czytamy na portalu

  Informowaliśmy też o zakażeniach w Szkole Głównej Służby Pożarniczej:

  Koronawirus w SGSP

  Studenci na korytarzach w szkole pożarniczejonet.pl
  wideo 2/3

  Autor:kk

  Źródło: PAP

  Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

  Tagi:
  Raporty: