Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Ośrodek dla cudzoziemców w kwarantannie. "Potwierdzono 32 przypadki zakażenia koronawirusem"

  TVN Warszawa | Targówek

  Autor:
  mp/b
  Źródło:
  PAP
  Zakażenia SARS-CoV-2 z 26 maja - poranny komunikat MZ

  32 mieszkańców ośrodka dla cudzoziemców na Targówku jest zakażonych koronawirusem - poinformował Urząd do spraw Cudzoziemców. To obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej. Ośrodek został poddany kwarantannie.

  UDSC podał, że pierwsze przypadki zakażenia u mieszkańców warszawskiego ośrodka stwierdzono w piątek, 22 maja. "W związku z tym niezwłocznie wykonano testy na potwierdzenie obecności wirusa SARS-CoV-2 wśród wszystkich mieszkańców oraz personelu ośrodka. Według stanu na 26 maja 2020 r. potwierdzono 32 przypadki zakażenia" - poinformował urząd.

  111 lokatorów

  W ośrodku dla cudzoziemców na Targówku aktualnie mieszka 111 osób - 38 dorosłych i 73 dzieci - ubiegających się o ochronę międzynarodową w Polsce. Jak wskazał urząd, to jedyna prowadzona przez UDSC placówka, która została przeznaczona do kwaterowania tylko samotnych kobiet i matek z dziećmi.

  Osoby zakażone koronawirusem to obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej. Hospitalizowane są dwie z nich, a pozostałe objęto izolacją lub kwarantanną. "Objawy COVID-19 u zakażonych cudzoziemców przebiegają łagodnie, wszyscy czują się dobrze. Pracownicy urzędu są w stałym kontakcie z mieszkańcami, prowadzone są także dyżury pod ośrodkiem" - podkreślił urząd.

  Kwarantanna

  W ośrodku, zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wprowadzono 14-dniową kwarantannę. Powiadomiono też policję, która sprawuje nadzór nad przebiegiem kwarantanny, oraz władze dzielnicy Targówek.

  Mieszkańcy ośrodka - jak zaznaczył UDSC - przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych mają zapewnioną opiekę medyczną i psychologiczną oraz wyżywienie dostarczane przez firmę zewnętrzną. "W razie potrzeby cudzoziemcy otrzymają również wsparcie w zakupie artykułów żywnościowych i innych niezbędnych produktów" - dodał urząd.

  Restrykcje

  Urząd do spraw Cudzoziemców podkreślił, że działania, których celem jest ograniczenie rozprzestrzenienia się koronawirusa, realizuje od czasu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. W ośrodkach dla cudzoziemców odwołano zajęcia grupowe, a mieszkańcom zalecono unikanie zgromadzeń ludzkich.

  "Wprowadzono restrykcyjne zalecenia dotyczące sprzątania i odkażania powierzchni wspólnych. Cudzoziemcom udostępniono środki do dezynfekcji rąk, maseczki oraz materiały informacyjne w zrozumiałych dla nich językach na temat metod zapobiegania zakażeniu. Dzieci w wieku szkolnym realizowały naukę w formie zdalnej" - wskazał UDSC. 

  Więcej o ośrodku dla cudzoziemców na Targówku pisaliśmy kilka lat temu:

  Codzienność w ośrodku dla cudzoziemców na TargówkuMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

  Autor:mp/b

  Źródło: PAP

  Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

  Tagi:
  Raporty: