Najnowsze

Warszawa wprowadza pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

Najnowsze

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o wsparciu dla przedsiębiorców
Facebook, Rafał Trzaskowski Rafał Trzaskowski o wsparciu dla przedsiębiorców

Obniżki czynszów w miejskich lokalach, ulgi w spłacie zaległości, pomoc najemcom ogródków gastronomicznych czy bezpłatne porady księgowe, biznesowe i prawne. Miasto proponuje lokalnym przedsiębiorcom rozwiązania, które mają ułatwić przetrwanie ich firmom w czasie pandemii. 

O wsparciu warszawskiego ratusza dla przedsiębiorców, urzędnicy poinformowali we wtorek po południu. Jak podali, stolica wprowadza program wsparcia dla firm, które w związku z pandemią utraciły klientów, zlecenia, dochody lub zostały zmuszone do zawieszenia działalności.

– W stolicy mamy zarejestrowanych ponad 430 tysięcy podmiotów gospodarczych. Ponad połowa z nich to osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. Właściciele małych i średnich firm, w działalność których koronawirus uderzył najbardziej, potrzebują naszej solidarności, wsparcia od mieszkańców, ale także pomocy od samorządu. Dlatego zdecydowałem o wprowadzeniu pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, których dotykają skutki epidemii – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Mniej za czynsz czy dzierżawę

Jedną z propozycji ratusza są ulgi dla najemców miejskich lokali użytkowych oraz dzierżawców miejskich terenów.

Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z czasowego obniżenia czynszu? Przedsiębiorca musi zwrócić się do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, urzędu dzielnicy lub jednostki miasta wydzierżawiającej, z wnioskiem o obniżkę za dany okres.

- Do wtorku wpłynęło 1028 wniosków. W pierwszej kolejności zostaną rozpatrzone wnioski przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni do całkowitego zamknięcia lokalu. Początkowo obniżka będzie przyznawana na miesiąc, z możliwością przedłużenia – informuje Karolina Gałecka rzeczniczka warszawskiego ratusza.

I dodaje, że jeżeli działalność jest całkowicie zawieszona, miasto zmniejszy przedsiębiorcom czynsz o 90 procent. - Ci, którzy musieli ograniczyć działalność, mogą również złożyć wnioski o obniżki. Dotyczy to również prowadzących ogródki gastronomiczne – zaznacza przedstawicielka ratusza.

O pomoc będą mogły się też zwrócić osoby, które przez pandemię będą miały zaległości w spłacie należności. Ta będzie mogła być rozłożona na raty. - Wnioski o odroczenie płatności lub rozłożenie na raty można składać dopiero po powstaniu zaległości – zaznacza Gałecka.

Zwolnienia z opłat lokalnych i ulgi podatkowe

Osoby zobowiązane do zapłaty podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych, które prowadzą działalność gospodarczą w Warszawie, mogą liczyć na odroczenie płatności na trzy miesiące lub rozłożenie jej na raty.

Podatnik, aby uzyskać pomoc, powinien wystąpić z wnioskiem, który wraz z odpowiednimi załącznikami należy przesłać drogą elektroniczną na adres skrytki domyślnej ePUAP Urzędu: /UMSTWarszawa/skrytka lub na adres e-mail: Sekretariat.COP@um.warszawa.pl.

O zwrot pieniędzy i rozwiązanie umowy mogą się również ubiegać osoby, które miały prowadzić w tym sezonie ogródki gastronomiczne. W tym wypadku należy zgłosić się do Zarządu Dróg Miejskich lub urzędu danej dzielnicy.

Bezpłatne porady

Ratusz zapewni również bezpłatne konsultacje i porady dla przedsiębiorców. Te prowadzone są przez specjalistów z Centrum Przedsiębiorczości Smolna.

Autor:kz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości