Najnowsze

Trzaskowski: odraczamy spłatę czynszów za miejskie lokale. Od poniedziałku komunikacja miejska jak w weekend

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
PAP
Rafał Trzaskowski o czynszach
Rafał Trzaskowski o czynszachTVN24
wideo 2/3
Konferencja Rafała Trzaskowskiego

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że przedsiębiorcy prowadzący działalność w lokalach należących do miasta będą mieli możliwość odroczenia spłaty czynszu. Należność może być rozłożona na raty.

- Mimo bardzo napiętej sytuacji budżetowej chcemy pomóc przedsiębiorcom i pracownikom w Warszawie. W związku z tym podjęliśmy decyzję, żeby odroczyć płatności czynszu i rozłożyć należności w czasie - powiedział w czwartek Trzaskowski.

Poinformował również, że w związku z kryzysową sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa nie będą również pobierane odsetki od ewentualnej nieterminowej zapłaty czynszu.

- Najemcy lokali użytkowych, którzy będą chcieli skorzystać z pakietu wsparcia – zgodnie z obowiązującą uchwałą rady miasta – będą mogli złożyć wniosek o obniżenie stawki czynszu na jeden miesiąc - dodał Trzaskowski.

W mieście jest 8,6 tysiąca lokali użytkowych, które są wynajmowane przez przedsiębiorców. Są to sklepy, lokale gastronomiczne i usługowe oraz żłobki i przedszkola.

Każda decyzja o obniżeniu czynszu będzie podejmowana indywidualnie i na wniosek najemcy. Wśród najemców miejskich lokali użytkowych znajduje się również 870 organizacji pozarządowych, które również będą mogły ubiegać się o wsparcie analogicznie, jak przedsiębiorcy.

Weekendowe rozkłady jazdy

W trakcie konferencji Trzaskowski poinformował także, że miasto cały czas analizuje ruch na ulicach oraz stan obłożenia w komunikacji miejskiej, który obecnie wynosi około 30 procent stanu sprzed epidemii.

- Podejmujemy decyzję, aby od poniedziałku śladem innych dużych miast przejść na rozkład weekendowy - powiedział prezydent Warszawy. Jednocześnie podkreślił, że sytuacja cały czas będzie analizowana, aby zapewnić odpowiednio duże odstępy między pasażerami.

Od poniedziałku, 23 marca, Warszawski Transport Publiczny będzie kursował według sobotnich rozkładów jazdy, zasilonych o dodatkowe pojazdy. W godzinach komunikacyjnego szczytu na trasy najważniejszych linii autobusowych i tramwajowych wyjadą dodatkowe pojazdy. Te linie to: 2, 24, 2631, 122, 132, 138, 145, 150, 155, 162, 167, 182, 189, 190, 504, 507, 517, 520, 523, 527, 709, 710, 719, 723, 739. 

Dodatkowo uruchomione zostaną linie: 317, 326, 340, 345, 401, 402, 412, 414.

Metro będzie kursowało z częstotliwością sobotnią, z dodatkowymi pociągami w godzinach szczytu.

Pasażerowie stołecznej komunikacji miejskiej, którzy zrezygnowali z podróży na czas zagrożenia epidemicznego, mogą zwrócić się z wnioskiem o zawieszenie biletu długookresowego. Natomiast Koleje Mazowieckie poinformowały w środę o możliwości częściowego oraz całkowitego zwrotu biletów długookresowych.

Ponad 300 zakażonych

Mamy 20 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformował w czwartek około południa minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dziś od rana liczba przypadków wzrosła łącznie o 38. W sumie w Polsce potwierdzono 325 zakażeń. Pięć osób zmarło.

Główne zdjęcie: Marcin Obara / PAP

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:dg/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara / PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości