Od soboty Warszawa znajduje się w czerwonej strefie, w której obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zatrzymaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do podobnych zasad będą także musieli stosować się mieszkańcy siedmiu mazowieckich powiatów oraz Siedlec.
Zapowiedź włączenia stolicy do strefy czerwonej została ogłoszona podczas czwartkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego. W województwie mazowieckim, poza Warszawą, na liście powiatów czerwonych znalazły się także: garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki oraz Siedlce.
Ogłoszony w czwartek plan walki z pandemią zakładał zwiększenie obostrzeń obowiązujących w strefach żółtych i czerwonych. W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące nowych restrykcji związanych z epidemią.
Obostrzenia w strefie czerwonej
W strefie czerwonej obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy wszelkiej przestrzeni publicznej. Jeśli chodzi o transport publiczny, to w całym kraju obowiązuje zasada, że zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc.
Powracają ograniczenia w handlu. Liczba klientów w sklepach uzależniona jest od jego powierzchni. Dla małych sklepów (do 100 metrów kwadratowych) wprowadzono limit pięciu osób na kasę, dla tych większych (powyżej 100 m kw.) zasadę jeden klient na 15 metrów kwadratowych. Obowiązuje również konieczność noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.
W obu strefach w salonach kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu, w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
W zgromadzeniach może brać udział nie więcej niż 10 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów, a uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 metra od siebie i zakrywać usta i nos. Podobnie w uroczystościach religijnych - w strefie czerwonej może uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.
Od poniedziałku nie mogą odbywać się przyjęcia i uroczystości rodzinne, między innymi wesela, komunie i stypy.
Ponadto stosownie do ogłoszonych obostrzeń uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chodzą do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną, będą mieli lekcje na odległość, z wyjątkiem zajęć praktycznych. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe. Zajęcia w trybie zdalnym będą mieli także studenci.
Hotele, gastronomia, wydarzenia sportowe i kulturalne
Od soboty w całym kraju lokale gastronomiczne otwarte będą od godziny 6 do 21. Później możliwe jest wyłącznie wydawanie jedzenia na wynos. Zajęty może być co drugi stolik.
W strefie żółtej i czerwonej dopuszczona jest działalność hotelarska - za wyłączeniem dyskotek, klubów i miejsc do tańczenia na terenie hoteli. Baseny, centra fitness oraz siłownie mogą być udostępnione tylko dla gości hotelowych przebywających w hotelu co najmniej jedną dobę hotelową. Właściciele muszą stosować się także do zasad dotyczących działalności gastronomii oraz organizacji kongresów.
Zawieszona jest działalność aquaparków i basenów, siłowni, centrów i klubów fitness - z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz przeznaczenia tych obiektów dla sportu wyczynowego, a także studentów i uczniów - w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
W strefie czerwonej kongresy i targi mogą być organizowane wyłącznie online, a współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe mogą być organizowane bez udziału publiczności.
Wydarzenia kulturalne w strefie czerwonej mogą się odbywać pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25 procent liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami. Musi być również zapewnione, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.
W strefie żółtej i czerwonej mogą odbywać się projekcje kinowe, pod warunkiem udostępnienia widzom co drugiego miejsca na widowni - z tym że nie więcej niż 25 procent liczby miejsc. Widzowie mają zaś nakaz zasłaniania ust i nosa.
Kluby nocne i dyskoteki pozostają zamknięte. Działalność mogą prowadzić wyłącznie sportowe kluby taneczne i szkoły tańca.
Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl