Na Mazowszu są tylko dwa wolne respiratory dla chorych na COVID-19

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na Mazowszu zostały tylko dwa wolne respiratory dla chorych na COVID-19
Na Mazowszu zostały tylko dwa wolne respiratory dla chorych na COVID-19TVN24
wideo 2/2
TVN24Na Mazowszu zostały tylko dwa wolne respiratory dla chorych na COVID-19

W czwartek wieczorem Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że spośród 160 respiratorów przeznaczonych do leczenia chorych na COVID-19, zajętych jest 158. Wojewoda zapewnia, że liczba urządzeń będzie sukcesywnie rosnąć.

Jeszcze w środę liczba respiratorów wynosiła 159, z czego dziewięć pozostawało wolnych. Według danych urzędu wojewódzkiego, dobę później baza urządzeń powiększyła się o jedno, ale zapas pozostaje minimalny - tylko dwa respiratory są wolne.

To skutek dużego wzrostu liczby zakażonych na Mazowszu. W czwartek resort zdrowia poinformował o 2 255 nowych przypadkach koronawirusa w województwie. Zaledwie w ciągu tygodnia pozytywne wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2 otrzymało 16 033 mieszkańców województwa. To ponad jedna trzecia łącznej liczby zakażeń wykrytych od początku pandemii (45 374 osób).

Na 160 respiratorów 158 zajętychMazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

"Wojewoda planuje poszerzyć bazę łóżkową"

W województwie mazowieckim liczba łóżek dla chorych na COVID-19 wynosi obecnie 2 445. Spośród nich zajęte jest 1845. Na Mazowszu 83 szpitale wyznaczone są do opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem.

"W najbliższych dniach wojewoda planuje poszerzyć bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19 w mazowieckich szpitalach o 3000 miejsc i również baza łóżek respiratorowych zgodnie z decyzjami będzie sukcesywnie powiększana" - poinformowało biuro prasowe wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. Choć dzień wcześniej rzeczniczka urzędu Ewa Filipowicz informowała, że pula łóżek zostanie zwiększona o 300.

"Liczba łóżek respiratorowych wynikająca z nałożonych decyzji to 184, jednak nie wszystkie szpitale wdrożyły dotychczas decyzje wojewody. Wszystkie decyzje są konsultowane z dyrekcjami szpitali, NFZ oraz samorządami" - przekazało biuro prasowe.

W czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podnosił, że oznacza to minimalizowanie liczby miejsc na oddziałach w miejskich szpitalach. Krytykował też tryb, w jakim działa za pośrednictwem wojewody rząd. - Znowu to tylko dyrektywa, bez żadnych konsultacji, rozmów, bez uzasadnienia tej decyzji - mówił podczas konferencji prasowej Trzaskowski.

Jak podał urząd wojewódzki, respiratory są pozyskiwane również z Agencji Rezerw Materiałowych.

Instalacje tlenowe przy łóżkach na Narodowym

Od weekendu gotowy na przyjęcie pacjentów ma być tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym. W pierwszym etapie będzie 300 łóżek. Kolejne mają być dostępne w przyszłym tygodniu. Jak mówił w "Tak jest" w TVN24 odpowiedzialny za stworzenie placówki doktor Artur Zaczyński, 300 łóżek jest podłączona pod instalację tlenową.

- Do możliwości tlenoterapii oraz możliwości podłączenia na każdym stanowisku respiratora. Natomiast łóżek intensywnej terapii z pełnym zabezpieczeniem OIOM-owym jest w tej chwili 10 i 14 łóżek złożonego nadzoru, gdzie używa się aparatury do nieinwazyjnego wspomagania oddechu - powiedział Zaczyński.

Cała rozmowa z dr Arturem Zaczyńskim w "Tak jest" w TVN24
Cała rozmowa z dr Arturem Zaczyńskim w "Tak jest" w TVN24TVN24

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości