Kamery sprawdzą, czy zapłaciłeś za parkowanie

ZDMPlanują nowy system kontroli

Drogowcy szykują się do uruchomienia samochodów, które będą sprawdzać, czy kierowca zapłacił za parkowanie. Pojazdy-kontrolerzy będą wyposażone w specjalne kamery.

E-kontrola to pomysł, o którym Zarząd Dróg Miejskich już mówił, ale dzięki uchwale Rady Warszawy może rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu. Na czym polega praca urządzeń?

Zeskanują numery

"E-kontrola pozwoli zdalnie, za pomocą kamer umieszczonych na samochodach, sprawdzać czy kierowca zapłacił za parkowanie samochodu. Kamery zeskanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPPN (strefa płatnego parkowania - red.) i przekażą te dane do systemu, który zweryfikuje wniesienie opłaty za dany pojazd. Testy takiego systemu były prowadzone w ubiegłym roku i wypadły optymistycznie" – zapewnia ZDM.

Nowy system ma zwiększyć efektywność kontroli, którą teraz prowadzi około 50 osób. Drogowcy zapewniają, że zespół dwóch samochodów wyposażonych w kamery może osiągnąć skuteczność porównywalną z pięcioma patrolami pieszymi.

ZDM liczy, że w ten sposób liczba kierowców unikających opłaty i zajmujących miejsca postojowe w centrum znacznie spadnie i wzrośnie rotacja. "Dodatkową korzyścią będzie ochrona środowiska – kierowca szybciej znajdzie miejsce do zaparkowania a co z tym idzie, jego samochód wyemituje mniej zanieczyszczeń" – przekonuje ZDM.

Wezwanie do zapłaty

E-kontrola ma też wysyłać wezwanie do zapłaty jedynie do tych kierowców, którzy nie zapłacili za postój, a nie także do tych, którzy na przykład nie włożyli biletu za szybę lub nie umieścili tam informacji o opłacie mobilnej.

W najbliższych miesiącach ZDM będzie sprawdzać rynek potencjalnych wykonawców. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy, który wprowadzi taką usługę w Warszawie.

"W ramach modernizacji SPPN pracujemy także nad usługą e-parkowanie, która pomaga znaleźć wolne miejsce postojowe. Dostępność miejsc będzie można śledzić za pomocą aplikacji mobilnej, która poprowadzi kierowcę do najbliższego wolnego miejsca, a ponadto umożliwi wniesienie opłaty za postój. Pozwoli to zmniejszyć liczbę samochodów krążących po centrum w poszukiwaniu wolnego miejsca, a dzięki temu ograniczy smog i zatłoczenie ulic" – podaje ZDM.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ O KAMERACH DLA POLICJI:

[object Object]
Rzecznik policji o kamerach 1/2 TVN24
wideo 2/3

ran/mś

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości