III linia metra: z Białołęki na Wilanów przez Mordor?

Propozycja poprowadzenia III linii metratvnwarszawa.pl

Kampania się skończyła, wybory dawno za nami, a debata o przebiegu III linii metra nie ustaje. Propozycja firmy konsultingowej potwierdza to, co niedawno sugerowali aktywiści: kolejna nitka powinna być prowadzona tak, by odciążyła I linię.

Kilka miesięcy temu wyobraźnię warszawiaków rozpalały wizje kolejnych nitek metra obiecywanych przez kandydatów na fotel prezydenta stolicy. Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki przedstawili kolejne propozycje rozwoju podziemnej kolejki. Jeden obiecywał budowę linii obwodowej i uzupełnienie istniejących, drugi chciał budować całkiem nowe trzecią i czwartą nitkę.

Kampania i wybory za nami, a tymczasem, jak podaje transport-publiczny.pl, jest kolejny pomysł na trzecią linię metra. Firma Multiconsult Polska opracowała koncepcję, według której miałaby ona przebiegać z Białołęki na Wilanów. W opracowaniu pomógł Model Transportu Aglomeracji Warszawskiej udostępniony przez Biuro Drogownictwa i Komunikacji Urzędu miasta stołecznego Warszawy.

Z północy na południe

Propozycja zakłada budowę (lub przebudowę) 28 stacji.

Trzecia linia miałaby się zaczynać na Białołęce, gdzie powstałyby stacje: Aluzyjna, Winnica, Nowodwory, Erazma, Tarchomin, Białołęka Ratusz, Modlińska, Żerań. Po przekroczeniu Wisły trasa biegłaby przez Żoliborz (osiedle Ruda, Marymont, Sady Żoliborskie), Śródmieście (Rondo Radosława) Wolę (Muranów, Okopowa, Rondo Daszyńskiego), Ochotę (Plac Zawiszy, Plac Narutowicza, Bitwy Warszawskiej, Rakowiec) i Mokotów (Woronicza, Postępu, Bokserska).

Dalej linia miałaby się rozdzielać na odcinek w kierunku lotniska ze stacją Lotnisko oraz w kierunku Wilanowa ze stacjami: Puławska, Ursynów, Ciszewskiego, Świątynia Opatrzności Bożej, Wilanów. Zakładana odległość między stacjami to co najmniej 700 - 800 metrów, maksymalnie 1,5 - 2 kilometrów.

Eksperci ustalali też częstotliwości kursowania. Jak czytamy w analizie "ze względu na proponowany odcinek do lotniska Okęcie oraz oddzielną część do Wilanowa ustalono, iż takt 2,5-minutowy zostanie zachowany na odcinku wspólnym od Aluzyjnej do Bokserskiej, natomiast na wspomnianych odcinkach końcowych częstotliwość kursowania będzie wynosiła 5 minut".

Najwięcej pasażerów na Ochocie

Brali też pod uwagę prognozy potoków pasażerskich. Wyniki odnoszą się do godziny szczytu porannego oraz popołudniowego dla roku 2030. Bazują na danych Biura Drogownictwa i Komunikacji Urzędu, które zakładają wzrost ruchu oraz zmianę kierunku podróży, zgodnie z tym, jak będzie rozwijać się miasto.

Jak wyliczyła firma, w godzinach porannego szczytu w kierunku południowym proponowanej linii podróżowałoby od 10 do 14 tysięcy pasażerów. Zaś w czasie popołudniowego szczytu, w przeciwną – północną stronę, przemieszczałoby się od 4 do 11 tysięcy pasażerów. Z analizy wynika też, że najbardziej obciążonym odcinkiem byłby ten między stacjami Plac Zawiszy, Rondo Daszyńskiego i Okopowa.

- Ważnym punktem podczas prac było zaprojektowanie stacji, która pozwoli na zmniejszenie natężenia ruchu drogowego z Piaseczna do centrum. W badanym przebiegu uwzględniono także powstanie przystanku w okolicach placu Zawiszy, który umożliwi przesiadkę podróżnych korzystających z kolei, Tramwajów Warszawskich oraz linii autobusowych. Przewidziane zostały ponadto stacje, które umożliwią zmianę linii metra, zarówno na I, jak i na II. W analizie uwzględniono również północy fragment trasy zapewniający dojazd do i z centrum mieszkańcom Białołęki i Tarchomina oraz budowę krótkiego odgałęzienia linii na Lotnisko Chopina - powiedział portalowi transport-publiczny.pl Przemysław Panek z Multiconsult Polska.

Kierunki rozwoju miasta

Specjaliści zwracają uwagę na to, że powierzchnia biurowa w rejonie ronda Daszyńskiego, Towarowej oraz szerzej - Woli, będzie miała wpływ na rozkład podróży w przyszłości. Dodają też, że proponowany przebieg trzeciej linii zapewnia połączenie dużych osiedli mieszkaniowych z miejscami istniejących skupisk miejsc pracy takich, jak rejon ulic Postępu i Domaniewskiej oraz tworzących się centrów biurowych na Woli.

Ich zdaniem, wpłynie to na zmianę kierunków przemieszczeń części osób korzystających obecnie z pierwszej linii metra w dojazdach do pracy na Mokotów, która za wygodniejszą alternatywę uzna proponowaną trzecią nitkę podziemnej kolejki. Będzie to także rzutowało na nowe potrzeby podróżowania w rejony, które obecnie nie są zagospodarowane lub na których trwa zabudowa.

Jaki i MJN myśleli podobnie

Podobny pomysł na przebieg trzeciej linii metra miał Patryk Jaki. On również proponował trasę z Białołęki do Wilanowa. Od propozycji Multiconsultingu różniła się tym, że zaczynałaby się na Choszczówce. Co istotne, Jaki uwzględnił stację Stara Wola, jednak nie przewidział Okopowej, gdzie według proponowanej analizy, koncentrowałby się większy ruch pasażerski.

Od placu Narutowicza, propozycje kandydata na prezydenta rozkładały się już nieco inaczej: Ochota, Rakowiec, Wyględów, Służewiec, Wyczółki, Ursynów, SGGW i dalej Świątynia Opatrzności i Wilanów, jak w propozycji firmy konsultingowej.

Podobny pomysł miało też Miasto Jest Nasze. Według aktywistów, III linia też powinna biec z północy na południe. Oni również zakładali przebieg przez Bielany, Żoliborz i Wolę, co pozwoliłoby odciążyć I linię. Zwracali przy okazji uwagę, że część trzeciej linii można by zbudować nad ziemią.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o propozycji budowy trzeciej linii metra na estakadach:

Jak wyglądałaby linia metra na estakadzie?
Jak wyglądałaby linia metra na estakadzie?Metro Warszawskie / Facebook

mp/r

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Według najnowszych danych 137 obywateli Ukrainy zasiada za kierownicą autobusów w Warszawie. To około trzy procent wszystkich kierujących. Po dwóch latach od inwazji Rosji na Ukrainę w stolicy zmniejsza się liczba Ukraińców poszukujących tu stałej pracy.

Trzy procent kierowców autobusów miejskich w Warszawie to Ukraińcy

Trzy procent kierowców autobusów miejskich w Warszawie to Ukraińcy

Źródło:
PAP

W Warszawie trwają przygotowania do manifestacji w drugą rocznicę eskalacji agresji Rosji na Ukrainę. Symboliczne krzyże z nazwiskami ofiar wojny pojawiły się w sobotę przed budynkiem Ambasady Federacji Rosyjskiej.

Krzyże z nazwiskami zabitych przed ambasadą Rosji

Krzyże z nazwiskami zabitych przed ambasadą Rosji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Po pościgu policjanci z Radomia zatrzymali dwóch mężczyzn w gminie Przytyk. Trzeciej osoby podróżującej toyotą udało się uciec, zatrzymano ją następnego dnia. Kierujący autem odpowie za niezatrzymanie się do kontroli i kierowanie pod wpływem alkoholu.

Nie zatrzymali się do kontroli, auto porzucili w polu, uciekali pieszo

Nie zatrzymali się do kontroli, auto porzucili w polu, uciekali pieszo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga pod koniec lutego od nowa ruszy proces członków gangu, który miał podstępem przejmować mieszkania. Zdaniem prokuratury na koncie mają pięć zabójstw i sześć usiłowań zabójstw. Śledczy podejrzewają, że podawali ofiarom skażony alkohol.

Proces "gangu trucicieli" musi ruszyć od nowa

Proces "gangu trucicieli" musi ruszyć od nowa

Źródło:
PAP

Nocna kolizja dwóch samochodów w alei Armii Ludowej. Zderzyły się dwa auta: toyota i lamborghini. Nie było osób poszkodowanych. Luksusowe auto zakończyło jazdę na betonowym murze.

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęło 2-letnie dziecko. Chłopczyk najprawdopodobniej został potrącony przez pojazd – informuje miejscowa policja.

Śmierć 2-letniego dziecka pod Makowem Mazowieckim. Policja pilnie szuka świadków

Śmierć 2-letniego dziecka pod Makowem Mazowieckim. Policja pilnie szuka świadków

Źródło:
TVN24

Mandat i punkty karne. Policjanci ukarali kierowcę samochodu ciężarowego, który wyprzedzał na trasie S8 inne auta. "Okazało się, że w zeszłym roku również został ukarany za takie samo wykroczenie" - przekazują funkcjonariusze.

Kierowca ciężarówki zignorował zakaz wyprzedzania, nagrała go policyjna kamera

Kierowca ciężarówki zignorował zakaz wyprzedzania, nagrała go policyjna kamera

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w powiecie siedleckim. Nie żyje pieszy, który został potrącony przez dwa samochody.

Tragiczny wypadek pod Siedlcami. Pieszy potrącony przez dwa auta

Tragiczny wypadek pod Siedlcami. Pieszy potrącony przez dwa auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Są prokuratorskie zarzuty po pościgu na Targówku. Uciekający kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił funkcjonariusza. Mężczyzna został aresztowany.

Staranował dwa radiowozy, potrącił policjanta. Zarzuty i areszt dla 23-latka

Staranował dwa radiowozy, potrącił policjanta. Zarzuty i areszt dla 23-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który zaatakował personel w Szpitalu Wolskim. Za usiłowanie zabójstwa grozi mu dożywocie.

Zarzut usiłowania zabójstwa za atak nożem w szpitalu

Zarzut usiłowania zabójstwa za atak nożem w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z drugą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę w sobotę zaplanowano kilka zgromadzeń publicznych, m.in. przed ambasadą Rosji przy Belwederskiej. Stołeczny ratusz zapowiada, że tego dnia odbędą się też inne przemarsze, które mogą wywołać utrudnienia w ruchu.

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Źródło:
PAP

Bar Lussi nad dworcem Warszawa Śródmieście karmi warszawiaków nieprzerwanie od 32 lat. Jego specjalnością są od początku klasyczne zapiekanki. Ale zdaniem urzędników, budka stoi w centrum stolicy nielegalnie i nakładają na właściciela kary. Ten postanowił się wynieść.

Znika popularna budka z zapiekankami. Lussi karmi warszawiaków od 32 lat

Znika popularna budka z zapiekankami. Lussi karmi warszawiaków od 32 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zielony Pałac Kultury i Nauki. Zabytek został podświetlony w związku z przypadającym w piątek Światowym Dniem Walki z Depresją.

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na zielono

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na zielono

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy poinformowali o rozstrzygnięciu przetargu na projekt pierwszego odcinka trzeciej linii metra, od Stadionu Narodowego do stacji Gocław. Wybór był symboliczny, bo wpłynęła jedna oferta. Budowa linii M3 ma rozpocząć się w 2028 roku. Na 8-kilometrowej trasie znajdzie się sześć nowych stacji.

Kto zaprojektuje metro na Gocław? Była jedna oferta

Kto zaprojektuje metro na Gocław? Była jedna oferta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przebudowa zabytkowego budynku Cepelii u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich nabiera tempa. Zniknęła pomarańczowa okładzina, którą w latach 90. XX pokryto obiekt. Oczom przechodniów ukazały się też napisy Cepelia i logo z kogutkiem, ślad po charakterystycznych neonach.

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z posesji w Wawrze strażnicy miejscy natknęli się na nielegalne złomowisko aut. Właściciel działki nie stosował się również do przepisów związanych z gospodarką odpadami. Został ukarany mandatami.

Nielegalne składowisko wraków samochodowych, strażnicy odkryli je przypadkiem

Nielegalne składowisko wraków samochodowych, strażnicy odkryli je przypadkiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie dzielnicy Praga Południe doszło do wybuchu. Dwie osoby zostały poparzone.

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Dwie osoby poparzone

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Dwie osoby poparzone

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca warszawskiego autobusu pomógł niewidomej kobiecie przejść na drugą stronę Nowego Światu. Pracownik MZA - pan Marcin - widząc, że pieszej nikt nie pomaga, zatrzymał autobus i przeprowadził ją przez przejście.

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śląski pion Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty siedmiu osobom, w tym rektorowi warszawskiej uczelni niepublicznej oraz byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju - poinformowano w piątkowym komunikacie prokuratury. Wcześniej informowaliśmy, że agenci CBA weszli do siedziby Collegium Humanum. W związku z tym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego złożyło do Krajowej Administracji Skarbowej wniosek o kontrolę w tej uczelni.

Rektor Collegium Humanum miał popełnić 30 przestępstw. Są zarzuty

Rektor Collegium Humanum miał popełnić 30 przestępstw. Są zarzuty

Źródło:
PAP

W wyniku kontroli po wybuchu granatnika w gabinecie byłego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka stwierdzono "27 bardzo poważnych uchybień" - przekazał szef MSWiA Marcin Kierwiński. - Po rozmowie z dyrektorami zajmującymi się kontrolą zdecydowałem, że będą złożone zawiadomienia do prokuratury - dodał. 

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. "27 bardzo poważnych uchybień", będą zawiadomienia do prokuratury

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. "27 bardzo poważnych uchybień", będą zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
TVN24

Policjanci zabezpieczający protest rolników w Ostrołęce (woj. mazowieckie) przetransportowali do szpitala ciężarną kobietę. 38-latka, będąca w ostatnim tygodniu ciąży, utknęła w korku - powiedziała policjantom, że potrzebuje pilnej pomocy lekarza. Teraz nie wyklucza, że nazwie syna po jednym z funkcjonariuszy.

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Źródło:
Mazowiecka Policja

Mieszkanka warszawskiego Targówka, nie dając sobie rady z niekontrolowanym rozrostem hodowli szczurów, przeniosła ją do piwnicy. Lokatorzy bloku skarżyli się na fetor rozchodzący się po całym budynku. W rozwiązaniu szczurzego problemu pomogli strażnicy miejscy.

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

Źródło:
PAP