"Gronkiewicz-Waltz powinna się poddać ocenie mieszkańców w referendum"

Fragment programu "Fakty po Faktach"
Fragment programu "Fakty po Faktach"
TVN24
Fragment programu "Fakty po Faktach"TVN24

- Jeśli Hanna Gronkiewicz-Waltz chce wyjść z twarzą, powinna poddać się ocenie mieszkańców w referendum – powiedział Piotr Guział w Faktach po Faktach. Gośćmi programu byli także poseł Andrzej Halicki (PO) i senator Jan Maria Jackowski (PiS).

Poseł PO Andrzej Halicki przyznał, że sprawa związana ze zwrotem działki na placu Defilad wartej około 160 mln zł jest skomplikowana. - Wymaga wyjaśnienia i rzetelnej oceny, w której będzie uczestniczyć też opozycja – powiedział.

Jego zdaniem komisja w radzie miasta, której powołanie zapowiedziała w piątek Hanna Gronkiewicz-Waltz, powinna mieć możliwość zatrudnienia specjalistów i niezależnych ekspertów. - Chodzi o to, żeby nie było żadnych niejasności w tej sprawie – podkreślał Halicki.

Zobacz także: Kto jest winny kosztownej reprywatyzacji? Bajko: nie mam sobie nic do zarzucenia

Halicki broni Gronkiewicz-Waltz

Halicki wielokrotnie przypominał o podpisanej niedawno "małej" ustawie reprywatyzacyjnej i roli, jaką w jej tworzeniu miała prezydent Warszawy. - Hanna Gronkiewicz-Waltz jest pierwszym i jedynym prezydentem, który umożliwił w części likwidację tego, co komunistyczna władza zrobiła warszawiakom. Dekret Bieruta wydziedziczył prawowitych właścicieli, kilka tysięcy rodzin straciło dach nad głową – przypominał poseł PO.

Dodał też, że "mała" ustawa to nie jedyna inicjatywa, którą podejmowała Gronkiewicz-Waltz. - Prezydent Warszawy proponowała ustawy już w przeszłości. Nie było na nie przyzwolenia, niestety, również przez nasz rząd. Mam pretensję do ministra skarbu i ministra finansów, że nie dali zielonego światła – przyznał.

"Konsekwencje wyciągnięte za późno"

Pozostali goście nie byli dla Hanny Gronkiewicz-Waltz tak wyrozumiali. Senator Jan Maria Jackowski (PiS) przyznał, że nie przekonują go tłumaczenia prezydent w sprawie reprywatyzacji.

– Informacje o Chmielnej 70 pojawiły się w "Gazecie Wyborczej" już w kwietniu. Dopiero jak sprawa nabrała rozpędu, pani prezydent wyciągnęła konsekwencje - powiedział. – Gdyby była profesjonalistką, zrobiłaby to już w kwietniu. Już wtedy był to "ostatni dzwonek" – dodał.

Senator PiS sceptycznie odniósł się też do pomysłu zaprezentowania przez Platformę Obywatelską projektu "dużej" ustawy o reprywatyzacji. Zgodnie z zapowiedzią Gronkiewicz-Waltz, ma być gotowy we wrześniu. - Przecież PO rządziła przez 8 lat. Dlaczego wcześniej tego nie zrobiono? – pytał.

- Należy oczekiwać od władz PO, że wyciągną wnioski i zgodnie ze standardami demokracji zawieszą Gronkiewicz-Waltz do wyjaśnienia całej sprawy – podsumował.

Zmarnowany czas PO

Suchej nitki na prezydent Warszawy nie pozostawił Piotr Guział, obecny radny miasta i były burmistrz Ursynowa. Przyznał, że Platforma Obywatelska - i sama Hanna Gronkiewicz-Waltz - jest najbardziej obciążoną stroną w zaniedbaniach dotyczących reprywatyzacji. – Partia ta przez kilka lat miała wszystko: Sejm, Senat, Prezydenta RP i prezydenta miasta. Ten czas został zmarnowany – punktował.

Guział przyznał, że dobrze iż "mała" ustawa weszła w życie, bo blokuje m.in. działalność kuratorów i zwracanie parków, szkół czy przedszkoli. – Jednak Hanna Gronkiewicz-Waltz mogła przesłać ją znacznie wcześniej, zrobiła to w roku wyborczym, jako wyborczy gadżet – podkreślił.

Radny głośno zastanawiał się, dlaczego teraz prezydent wstrzymuje zwroty. Dlaczego teraz mówi o dużej ustawie. – Gdzie była przez osiem lat? – pytał.

Niech stanie w referendum

Jego zdaniem, prezydent powinna podać się dymisji, choć – jak przyznał – poza dymisją jest jeszcze jeden sposób na wyjście z twarzą z całego zamieszania. – Niech odda się pod ocenę mieszkańców, w referendum – zaproponował.

- Pan burmistrz stał na czele komitetu referendalnego i już próbował odsunąć panią prezydent. Wtedy się nie udało. Nie potraficie wygrać wyborów, więc usiłujecie zrobić to w pokrętny sposób – odpowiedział Guziałowi poseł Halicki.

W dyskusji wrócił też wątek nieruchomości przy Noakowskiego 16. To kamienica, którą w 2003 roku odzyskała rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Senator Jackowski powiedział, że prezydent powinna wyjaśnić tą sprawę. Podobnego zdania był Guział, który podkreślił, że w sprawie Noakowskiego 16 oczekuje od Gronkiewicz-Waltz białej księgi.

Jackowski przyznał, że wokół skupowania roszczeń wytworzyła się w Warszawie "grupa mafijna", która przeniknęła do struktur urzędniczych. – 160 milionów złotych i Chmielna 70 to tylko wierzchołek góry lodowej – zaznaczył.

Halicki: "Sprawa Chmielnej musi być wyjaśniona"
Halicki: "Sprawa Chmielnej musi być wyjaśniona"TVN24

kw/gp

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl