Lubi świeże maliny i zabawy piłeczką. W policji czekają ją poważne zadania

Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie ma nową czworonożną funkcjonariuszkę. Owczarek niemiecki Prima pomoże tropić przestępców i szukać zaginionych. Ale na razie jest wraz z opiekunem na szkoleniu. Policja zdradza, że pies ma słabość do świeżych malin i lubi zabawy piłeczką.

- Półtoraroczna Prima ma bystre oczy, czujne uszy. Bardzo lubi bawić się piłeczką. Jej przysmakiem są świeże maliny i smaczki z żurawiną – tak w skrócie opisuje nowy nabytek garwolińskiej policji Edyta Sułkowska, która jest specjalistką od policyjnych psów w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Najpierw półroczne szkolenie

Nowa czworonożna funkcjonariuszka pochodzi z hodowli ze Zduńskiej Woli, od 20 lat zajmującej się szkoleniem psów. Wiele z nich zasiliło szeregi policji i straży granicznej.

Prima razem ze swoim opiekunem Dariuszem Domaszczyńskim z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie rozpoczynają właśnie naukę w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. To jedyna w Polsce szkoła tresury, w której uczniami są policyjne czworonogi.

- Przedmiotem szkolenia jest nauka posłuszeństwa, zasad prawidłowej pielęgnacji, właściwego żywienia oraz tropienia śladów ludzkich, bo Prima to suczka przeznaczona do szkolenia w kategorii tropiącej - podkreśla asp. Sułkowska.

Po ukończeniu pięciomiesięcznej tresury Prima otrzyma atest będący podstawą do jej służby w policji. Będzie tropiła osoby zaginione i sprawców przestępstw.

Sułkowska podkreśla, że psi nos ma niesamowite możliwości. - Kufa, czyli nos owczarka niemieckiego posiada około 225 milionów komórek węchowych. Dla porównania człowiek ma ich około pięciu milionów. Pies potrafi zatem czuć więcej i wiedzieć więcej - zaznacza policjantka.

Psy w garnizonie mazowieckim

W garnizonie mazowieckim policji służy obecnie 37 czworonogów. Najwięcej - bo siedem – jest w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu. Siedem innych pracuje też w laboratorium kryminalistycznym mazowieckiej policji. Pomagają one stwierdzać, czy próbka zapachowa ma związek z danym sprawcą lub daną sprawą.

Policyjne psy tresowane są w kliku kierunkach. Jedne specjalizują się w tropieniu śladów ludzkich – pomagają przy szukaniu osób zaginionych lub przestępców. Inne wspierają policjantów przy patrolach, konwojach czy zabezpieczaniu imprez masowych, np. meczów. Osobną grupę stanowią psy służące do wyszukiwania zapachu materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Inne czworonogi potrafią wyczuć obecność narkotyków. Są także psy do wyszukiwania zwłok ludzkich na lądzie lub w wodzie. Z kolei psy bojowe wspierają jednostki kontrterrorystyczne.

Komenda Stołeczna Policji upamiętniła sześć psów, które zginęły w skutek awarii ciepłowniczej:

168-99530
Policjanci upamiętnili sześć psów, które zginęły w skutek awarii ciepłowniczej
Źródło: KSP
Czytaj także: