"Kiedy robi się ciepło wyczuwalny jest ciężki, słodkawy, chemiczny zapach"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
W miejscowości Garbatka znajduje się nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów
W miejscowości Garbatka znajduje się nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
W miejscowości Garbatka znajduje się nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadówMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

W miejscowości Garbatka (powiat piaseczyński), w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych, w dwóch halach składowanych jest ponad 600 ton odpadów. Mieszkańcy skarżą się na smród i skażoną glebę. Właściciel nieruchomości, poprzez pełnomocnika, przerzuca się pismami z gminą i nie chce usunąć odpadów, pomimo nakazu wydanego przez władze Lesznowoli. O sprawie powiadomiono prokuraturę.

Przy ulicy Postępu w Garbatce znajdują się dwie zadaszone hale, ustawione w literę L. W środku właściciel nieruchomości magazynuje odpady niebezpieczne. Jak udało nam się ustalić, rano 24 sierpnia na miejscu interweniowały służby, m.in. straż pożarna, policja oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Łukasz Darmofalski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wyjaśnił, że zgłoszenie dotyczyło rozlanej na terenie posesji nieznanej substancji. - Plama znajdowała się na posadzce betonowej. Rozlewisko substancji było zaschnięte. Zostało zebrane z posadzki do pojemników i zabezpieczone folią – przekazał nam Łukasz Darmofalski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie.

Ponadto na działce znajdowały się 200-litrowe beczki i mniejsze plastikowe pojemniki z nieznanymi substancjami. - Na miejscu byli przedstawiciele nadzoru wodnego i gminnej spółki wodnej z Lesznowoli, którzy pobrali próbki ze studni melioracyjnej znajdującej się na sąsiedniej posesji – wskazał Darmofalski.

Silna chemiczna woń

Na miejscu był reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. Udało mu się porozmawiać z mieszkanką Garbatki, której posesja sąsiaduje z halami. Kobieta twierdzi, że niebezpieczne substancje są tu magazynowane od około trzech lat. - Jesienią ubiegłego roku doszło do wycieku, który był widoczny w studzience melioracyjnej. To była czarna ciecz. Jej próbki były pobierane przez pracowników WIOŚ – powiedziała mieszkanka.

Wskazała, że po zimie, kiedy zaczyna robić się ciepło w pobliżu wyczuwalny jest ciężki, słodkawy, chemiczny zapach. W niektóre dni woń jest na tyle silna, że powoduje nudności.

Wzdłuż płotu dzielącego obie posesje rosną w rządku tuje. Pięć roślin całkowicie uschło. Kobieta podejrzewa, że magazynowana substancja mogła przedostać się do gleby.

W miejscowości Garbatka znajduje się nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadówMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Czytaj też: 16 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów na działce w Wołominie. Dwa postępowania prokuratury

Właściciel posesji odwołał się od decyzji wójta

Artur Brandysiewicz, rzecznik prasowy WIOŚ w Warszawie potwierdził, że na posesji gromadzone są nielegalnie odpady niebezpiecznie. Nie wskazał, co konkretnie znajduje się w beczkach i pojemnikach. Jest mowa o "związkach chemicznych charakteryzujących się palnością". "Odpady są składowane w sposób niewłaściwy, w miejscu nieprzeznaczonym do tego, co stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka, czy może spowodować obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi albo zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym" - przekazał przedstawiciel WIOŚ.

"We wrześniu 2021 roku wójt gminy Lesznowola wydał na podstawie artykułu 26 Ustawy o odpadach ostateczną decyzję nakazującą właścicielowi nieruchomości usunięcie odpadów niebezpiecznych w terminie do 31 grudnia 2021 roku" - wskazał Brandysiewicz.

Dodał, że termin wykonania decyzji był kilkukrotnie zmieniany na wniosek pełnomocnika właściciela nieruchomości. Ostatni wniosek dotyczył przedłużenia terminu do 31 maja 2023 roku.

"Jednocześnie wójt gminy Lesznowola poinformował, że pełnomocnik właściciela posesji zawiadomił go o złożeniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji nakazującej (...) usunięcie odpadów niebezpiecznych wraz z wnioskiem o wstrzymanie jej wykonania" - przekazał Brandysiewicz.

Gmina: 612 ton odpadów w halach

O nielegalne składowisko zapytaliśmy władze gminy. Agnieszka Adamus, kierowniczka referatu promocji i komunikacji z mieszkańcami Urzędu Gminy Lesznowola przekazała, że na terenie posesji w Garbatce znajduje się około 612 ton odpadów niebezpiecznych, zgromadzonych w pojemnikach typu "mauser" i metalowych beczkach.

- Do usunięcia odpadów został zobowiązany właściciel nieruchomości. Do chwili obecnej odpady niebezpieczne nie zostały usunięte. Gmina wszczęła wobec właściciela postępowanie egzekucyjne, w celu przymuszenia go do wykonania obowiązku usunięcia niebezpiecznych odpadów - wyjaśniła Adamus. Dodała, że ze względu na niewykonanie decyzji, gmina zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa , "polegającego na udaremnieniu wykonania czynności służbowej przez pracowników urzędu".

Zawiadomienie wpłynęło do prokuratury w lipcu tego roku. - Przedmiotowe śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Piasecznie i dotyczy ono uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa z artykułu 183 paragrafu pierwszego Kodeksu karnego polegającego na ujawnieniu zanieczyszczeń w studzienkach melioracyjnych - przekazał nam Szymon Banna, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Prokurator Banna dodał, że "postępowanie prowadzone jest w sprawie, co oznacza, że nikomu nie przedstawiono zarzutów". - W chwili obecnej gromadzony jest materiał dowodowy - wyjaśnił.

Gmina Lesznowola nie udzieliła informacji, kto jest właścicielem działki, powołując się na przepisy RODO.

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym wywozie z Polski obrazu Jacka Malczewskiego znanego jako "Rzeczywistość". - Nie udało się ustalić losów zarówno obrazu, jak i całej kolekcji lwowskiego kolekcjonera - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Skiba.

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Źródło:
PAP

Studenci protestują przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego w obronie Palestyny. Demonstracji towarzyszą okrzyki. Obecna jest też policja.

Studenci przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Studenci przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego protestują w obronie Palestyny. We wtorek przenieśli się na Kampus Główny. Na prośbę rektora interweniowała policja. Jak poinformowała, 32 osobom zostało wystawione wezwanie dotyczące naruszenia miru domowego.

Studenci protestowali w obronie Palestyny, policja wystawi wnioski do sądu o ukaranie 13 osób

Studenci protestowali w obronie Palestyny, policja wystawi wnioski do sądu o ukaranie 13 osób

Źródło:
PAP

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PLK, wtargnęła ona na torowisko. Na miejscu pracują służby. Pasażerowie podróżujący koleją muszą liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach, pociągi opóźnione

Śmiertelne potrącenie na torach, pociągi opóźnione

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Adama Szłapki (Koalicja Obywatelska) do odpowiedzialności karnej. Sprawa dotyczy potrącenia 16-letniej rowerzystki na Saskiej Kępie w Warszawie.

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Źródło:
PAP

Duże utrudnienia na krajowej numer 50 w okolicy Wyszogrodu, gdzie zderzyły się trzy auta. Dwa z nich wypadły z jezdni. Na miejscu pracują służby.

Tir w rowie, auto osobowe w polu. Utrudnienia na krajowej "50"

Tir w rowie, auto osobowe w polu. Utrudnienia na krajowej "50"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-letnia kobieta została przetransportowana do szpitala po wypadku w Legionowie. Seniorka została potrącona przez kierowcę auta osobowego.

85-latek potrącił na pasach 75-latkę

85-latek potrącił na pasach 75-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie, którzy w czwartek podróżowali metrem. W podziemnej kolejce doszło do awarii. Cztery stacje pierwszej linii zostały zamknięte na kilka godzin.

Awaria w metrze. Na kilka godzin zamknięto cztery stacje pierwszej linii

Awaria w metrze. Na kilka godzin zamknięto cztery stacje pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty w związku rozbojem dokonanym na na konwojentach. Łupem trzech Gruzinów i Ukraińca padła "znaczna ilość gotówki". Grozi im 12 lat więzienia. Pieniądze udało się odzyskać.

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza miała być w Krakowie, a będzie w Warszawie. Stolica odlicza dni do startu Strefy Czystego Transportu. Od 1 lipca miasto wyrzuci z centralnych dzielnic najstarsze samochody. Znaki już są stawiane, naklejki dla mieszkańców wydawane. Łukasz Wieczorek.

Warszawa coraz bliżej Strefy Czystego Transportu

Warszawa coraz bliżej Strefy Czystego Transportu

Źródło:
TVN24

W czwartek rano na Przyczółkowej w Wilanowie zderzyły się trzy samochody osobowe. Jezdnię zablokowały służby.

Zderzenie na wjeździe do Warszawy

Zderzenie na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do dwóch kolizji doszło w porannym szczycie w Rembertowie. Łącznie uszkodzonych jest osiem samochodów. Na miejscu pracują służby, tworzą się korki.

Dwie kolizje, osiem rozbitych aut. Korek w porannym szczycie na Żołnierskiej

Dwie kolizje, osiem rozbitych aut. Korek w porannym szczycie na Żołnierskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20-latek był poszukiwany na podstawie aż 30 różnych dokumentów wydanych przez sąd i prokuraturę. W mieszkaniu, które zajmował były znaczne ilości narkotyków. Najbliższe osiem lat spędzi w więzieniu, a grozi mu kolejnych 10.

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Około stu osób zostało ewakuowanych w środę wieczorem z terenu lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż. Na miejscu działały służby.

Ewakuacja lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż

Ewakuacja lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. Od niedzieli, 16 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka oraz jedna jezdnia ulicy Puławskiej. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latkowi prawdopodobnie znudziła się praca w lombardzie, bo postanowił odejść i to natychmiast. Wcześniej jednak wypłacił sobie pensję i to - według zgłoszenia jego szefa i ustaleń policji - z sowitą premią. Teraz grozi mu pięć lat więzienia.

Postanowił natychmiast odejść z pracy, wypłacił sobie pensję i zniknął

Postanowił natychmiast odejść z pracy, wypłacił sobie pensję i zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Trzech kajakarzy nie wróciło na miejsce. Znalazłem pusty kajak wypełniony pustymi butelkami po alkoholu i ślady stóp prowadzące do wody" - takie zgłoszenie po godzinie 23 otrzymał dyżurny wyszkowskiej policji od właściciela wypożyczalni kajaków.

Pusty kajak z butelkami po alkoholu i ślady stóp prowadzące do wody

Pusty kajak z butelkami po alkoholu i ślady stóp prowadzące do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek na własne życzenie nie poleciał na Wyspy Zielonego Przylądka. Na lotnisku "zażartował" bowiem, że w bagażu ma granat. Interweniowali strażnicy graniczni. Dostał mandat, a kapitan nie wpuścił go na pokład samolotu.

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja dysponuje nagraniem z kamer monitoringu, na którym widać moment ataku na piosenkarkę Viki Gabor oraz jej ojca. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl dowiedział się, co nagrały kamery. - Ciosy zostały zadane, kiedy ojciec artystki wrócił już do auta. Napastnik potem użył gazu, który trafił też w piosenkarkę - przekazuje nasz reporter. Zatrzymany w tej sprawie mężczyzna nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podinspektor Robert Szumiata z komendy stołecznej przekazał, że funkcjonariusze podjęli interwencję na terenie Uniwersytetu Warszawskiego w związku z propalestyńskim protestem studentów. Zostali poproszeni przez rektora o "udrożnienie ciągów komunikacyjnych". Komunikat wydała też uczelnia. Zaznacza w nim, że protest nie może zakłócać zajęć i egzaminów oraz utrudniać innym osobom wyjście z kampusu.

Propalestyński protest i policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Interwencja na "prośbę rektora"

Propalestyński protest i policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Interwencja na "prośbę rektora"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rozpoczynają się prace nad dwoma kluczowymi dla przyszłości Warszawy dokumentami. Urzędnicy nie ukrywają, że termin, który narzuciła ustawa, jest bardzo wyśrubowany. Strategia rozwoju i plan ogólny muszą zostać uchwalone przez radnych do końca przyszłego roku. Najmniejsze opóźnienie może oznaczać inwestycyjny paraliż w mieście.

Bez tych dokumentów Warszawie grozi inwestycyjny paraliż

Bez tych dokumentów Warszawie grozi inwestycyjny paraliż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Metro Warszawskie zawarło porozumienie z Zespołem Szkół Elektronicznych i Licealnych przy ulicy generała Zajączka. Uczniowie tej żoliborskiej placówki będą przyjmowani na praktyki zawodowe i staże organizowane przez miejskiego przewoźnika. Dodatkowo, w ramach współpracy spółki ze szkołą, planowane jest uruchomienie klas patronackich i pracowni dydaktycznej.

Metro utworzy klasy patronackie

Metro utworzy klasy patronackie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł w mieszkaniu, miał obrażenia wskazujące na pobicie. W tej sprawie policjanci zatrzymali kobietę i mężczyznę. Oboje usłyszeli zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Ciało mężczyzny w mieszkaniu, dwie osoby zatrzymane

Ciało mężczyzny w mieszkaniu, dwie osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Poległ na służbie Rzeczypospolitej; oddał za nas, za Ojczyznę życie - w taki sposób w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda odniósł się do ostatniego pożegnania żołnierza, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy. Prezydent był obecny na uroczystości pogrzebowej. O godzinie 12 - jako wyraz hołdu dla zmarłego - zawyły syreny Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W szpitalu zmarł strażak użądlony przez pszczoły w okolicy swojego domu. Starszy ogniomistrz Marcin Wilkowski służył w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej na Targówku, był również strażakiem ochotnikiem w rodzinnej Dąbrówce.

Strażak zmarł po użądleniu przez pszczoły

Strażak zmarł po użądleniu przez pszczoły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, jest oskarżony o wykorzystanie seksualne nieletniej. Proces rozpoczął się w środę, 12 czerwca. S. nie było na sali sądowej. Podczas śledztwa nie przyznał się do winy.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Rozpoczął się proces

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Rozpoczął się proces

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl/Gazeta Wyborcza