Najbardziej zapracowany fotoradar w Polsce stoi w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Fotoradary przy ulicy Ostrobramskiej
Fotoradary przy ulicy OstrobramskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Fotoradary przy ulicy OstrobramskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Z danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wynika, że od stycznia do maja 2023 roku najwięcej przekroczeń prędkości zarejestrował fotoradar przy Ostrobramskiej. Ale statystyki z całej Warszawy wskazują na to, że kierowcy coraz częściej zdejmują nogę z gazu. Liczba przekroczeń prędkości spadła średnio o około 56 procent.

Jak wynika z danych przekazanych redakcji tvnwarszawa.pl przez GITD, 30 zamontowanych na terenie Warszawy fotoradarów zarejestrowało przez pięć pierwszych miesięcy tego roku 59,5 tysiąca naruszeń. A to oznacza, że kierowcy wyraźnie zdjęli nogę z gazu. W analogicznym okresie ubiegłego roku, czyli od stycznia do maja 2022 roku, urządzenia zanotowały 105,7 tys. przypadków przekroczeń prędkości.

Rekordzista przekroczył prędkość o 90 km/h

- Blisko 62 procent wszystkich zarejestrowanych w tym roku przypadków dotyczy przekroczenia prędkości w najniższym progu pomiędzy 11 a 20 kilometrów na godzinę więcej, niż przewidują na danym odcinku drogi przepisy. Przypadki ekstremalnych przekroczeń prędkości, powyżej 70 kilometrów na godzinę, stanowią 0,19 procent wszystkich zarejestrowanych naruszeń. Mówimy tu o 116 przypadkach - wyjaśnia Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa GITD.

- Niechlubnym stołecznym rekordzistą jest kierujący pojazdem marki Honda, który w drugiej połowie stycznia 2023 roku na Trakcie Brzeskim przekroczył dozwoloną prędkość o 90 kilometrów na godzinę. Kierujący jechał z prędkością 150 kilometrów. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych oraz 15 punktami karnymi - wskazała Niżniak.

Zapracowany fotoradar

Jak się okazuje, w Warszawie znajduje się najbardziej zapracowany fotoradar w Polsce. Urządzenie stoi przy ulicy Ostrobramskiej, przy jezdni w kierunku Rembertowa. Od stycznia do maja 2023 roku fotoradar zarejestrował 4827 przypadków przekroczenia prędkości. To nieco więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy odnotował 4742 przekroczenia prędkości.

Udostępnione przez GITD dane pokazują, że w tym roku tylko w pięciu z 30 lokalizacji było więcej przekroczeń prędkości, niż w ubiegłym roku. Co ciekawe, dość znacznie spadła liczba naruszeń zarejestrowanych przez pięć fotoradarów znajdujących się na moście Poniatowskiego. Nieco więcej kierowców łamiących przepisy "złapał" fotoradar nad Wybrzeżem Kościuszkowskim, w tym roku 968, od stycznia do maja ubiegłego roku - 922.

Są w Warszawie fotoradary, gdzie liczba odnotowanych naruszeń względem pierwszych pięciu miesięcy ubiegłego roku spadła kilkukrotnie. Są to urządzenia zamontowane na Ostrobramskiej przy jezdni w kierunku centrum oraz przy skrzyżowaniu Sobieskiego z Witosa. W przypadku tego ostatniego wpływ na spadek liczby naruszeń mogła mieć zmiana w organizacji ruchu wymuszona budową linii tramwajowej do Wilanowa.

Dane ze wszystkich warszawskich fotoradarów znajdują się w tabeli poniżej.

Dane z warszawskich fotoradarówGITD/tvn24.pl

Nowy taryfikator mandatów

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w styczniu, w całym 2022 roku CANARD odnotowało blisko 969 tysięcy przypadków przekroczenia dozwolonych limitów prędkości. Rok wcześniej było ich ponad 1,4 miliona. - Można ocenić, że jednym z czynników, który wpłynął na zmianę zachowania kierowców jest ubiegłoroczna zmiana przepisów i zaostrzenie kar - wskazywała wówczas Monika Niżniak. Dane z warszawskich fotoradarów z pierwszych pięciu miesięcy wskazują, że trend spadkowy się utrzymuje.

Od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz zmiany w kodeksie wykroczeń. Regulacja m.in. podwyższa maksymalną wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd - z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększa wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant - z 500 zł do 5 tys. zł, a przy kilku wykroczeniach do 6 tys. zł.

Nowe stawki mandatów zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z dokumentem, mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 zł, a dalej - o 41-50 km/h - 1000 zł; o 51-60 km/h - 1500 zł; o 61-70 km/h - 2000 zł; o 71 km/h i więcej - 2500 zł. Kwoty te wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy. 

Autorka/Autor:dg/tok

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Około 300 pracowników uwija się codziennie jak w ukropie na budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spektakularny biały budynek w centrum Warszawy zostanie otwarty dla zwiedzających w październiku. Zajrzeliśmy do niego z kamerą.

Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać

Światło "uniesie" wielką bryłę, widoki miasta mają zachwycać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Awantura domowa, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym oraz zakłócanie porządku publicznego – powody zgłoszeń na numer alarmowy, których dokonywała 61-letnia ciechanowianka były różne. W trakcie, gdy policjanci przeprowadzali czynności w związku z jednym zawiadomieniem, kobieta zgłaszała telefonicznie kolejne. Wszystkie, by zrobić "na złość". Teraz zgłaszająca stanie przed sądem.

Dzwoniła na 112 i zgłaszała interwencje, by zrobić "na złość" sąsiadom

Dzwoniła na 112 i zgłaszała interwencje, by zrobić "na złość" sąsiadom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy mają ręce pełne pracy po weekendowych nawałnicach, które przechodziły przez stolicę. Wpłynęło kilkaset zgłoszeń, swoje działania wciąż prowadzi Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-letnia Polka była poszukiwana czerwoną notą Interpolu, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz listem gończym. Została zatrzymana przez strażników granicznych na lotnisku Warszawa-Modlin.

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

50-letni kierowca zginął w porannym wypadku w powiecie ciechanowskim. - To już trzecia ofiara wypadków, do których doszło na mazowieckich drogach od początku weekendu – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Źródło:
PAP

Na terenie przedszkola osy zbudowały gniazda w plenerowych zabawkach w ogrodzie. Zauważyli je pracownicy, którzy poprosili o pomoc strażników miejskich, a ci strażaków.

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało, najprawdopodobniej kobiety, zostało w sobotę wyłowione z Wisły w Warszawie. - Jest w znacznym stanie rozkładu, praktycznie uniemożliwiającym identyfikację. Zostaną pobrane próbki DNA - poinformowała policja.

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odniósł się w piątek do blokad ulic organizowanych w ostatnim czasie w Warszawie przez aktywistki i aktywistów z Ostatniego Pokolenia. - Nie ma tutaj przestrzeni dla wymierzania we własnym zakresie sprawiedliwości - skomentował próby usuwania protestujących przez kierowców na własną rękę.

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Źródło:
PAP