- Otwieramy go tylko przy specjalnych okazjach. Taką jest zbliżający się jubileusz. Na jesieni muzeum będzie obchodzić 80. urodziny - opowiada wicedyrektor muzeum Walentyna Rakiel–Czarnecka.
- Pociąg zazwyczaj jest zamknięty, by nie został rozebrany. W środku jest bardzo ciasno, trzeba chodzić w kasku i bardzo uważać. Do środka zapraszać będzie oddźwierny w kolejarskim mundurze. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy hasło reklamowe "I już wita Was odźwierny, by otworzyć Wam pancerny" – mówi Rakiel-Czarnecka.
Dodatkową atrakcją ma być wystawa zdjęć w pociągu pancernym: "Polskie Pociągi Pancerne 1920 – 1938" i koncert rockowego zespołu Anteny na peronie w muzeum.
Nie było Was? Idzcie!
Prezentacja pociągu pancernego, to dla muzeum dobra okazja, żeby się pokazać. Jak wynika z sondy opublikowanej w tvnwarszawa.pl wynika, że wielu warszawiaków dawno tam nie było. Taką odpowiedź wybrało, aż 42 procent osób.
Wyniki sondy potwierdzają statystyki. Muzeum Kolejnictwa nie należy do najpopularniejszych atrakcji stolicy. W 2010 odwiedziło je około 60 tysięcy osób. Obiekt przy Towarowej zdecydowanie przegrywa więc nie tylko z Muzeum Powstania Warszawskiego (570 tysięcy), ale również z Muzeum Narodowym (180 tysięcy), czy Muzeum Wojska Polskiego (ponad 240 tysięcy).
Wicedyrektor muzeum przekonuje jednak, że odwiedzić je warto. Oburzona naszym krytycznym artykułem, zapewnia, że wcale nie jest tak źle.
- Mamy wizję, ale nie możemy jej zrealizować. Robimy wszystko co jest możliwe. Moim marzeniem jest by muzeum było produktem turystycznym. By dawało usługe kompleksową. By można było usiąść i wypić kawę. Jak w Muzeum Chopina – tłumaczy Rakiel–Czarnecka.
Pracujemy "w twórczym tyglu"
Na pytanie o europejskie muzea, które inspirują warszawskie Muzeum Kolejnictwa wicedyrektor mówi na wydechu: - Bruksela, Sydney, Londyn, Birmingham. Dla mnie idealne muzeum kolejnictwa jest w Utrechcie. Mają tam pociągi dostosowane dla dzieci, multimedialne plansze, można budować kolejki. My też kombinujemy jak uatrakcyjnić nasze muzeum – tłumaczy wicedyrektor.
Taką atrakcją ma być właśnie "Otwarcie Pociągu Pancernego" w najbliższą niedzielę. Będzie to jedyna okazja by wejść do środka tego efektownego eksponatu z 1942 roku.
Zachęcamy was do tego, byście w niedzielę odwiedzili Muzeum Kolejnictwa i podzieli się opinią na jego temat. Piszcie co Wam się podoba, a co byście zmienili. Może podpowiecie, gdzie szukać pieniędzy na jego funcjonowanie lub jak je promować? Ślijcie maile na warszawa@tvn.pl lub publikujcie artykuły bezpośrednio w portalu tvnwarszawa.pl.
"Otwarcie Pociągu Pancernego na Głównym"
21 sierpnia, 17:30
Muzeum Kolejnictwa w Warszawie
ul. Towarowa 1, wstęp bezpłatny
band