Piwnice apteczne Warszawy kiedyś pełne były butelek wypełnionych nalewkami. Niektóre przetrwały do dziś i można je teraz oglądać (bo spróbować już nie) w Muzeum Farmacji przy ul. Piwnej. Część pamięta nawet początek XX wieku. Wtedy to stołeczni aptekarze przygotowywali nalewki lecznicze, by potem je sprzedawać.
Nalewka dobra na serce
- Wydawane były z przepisu lekarza. W aptece posługiwano się nalewkami gorzkimi, nalewką z arniki, nalewką z korzenia waleriany, nalewką chinową, nalewką z korzenia gorczyki, czy z kłącza tataraku – opowiada Iwona Arabas z Muzeum Farmacji i dodaje, że alkohole stosowane były jako lekarstwa nasercowe, jako lekarstwo na przewód pokarmowy, czy środek bakteriobójczy do płukania gardła.
Każdy liczący się warszawski aptekarz recepturę najlepszych nalewek spisywał w odpowiednim notesie. - Były to bardzo typowe manuały apteczne. Są to rękopiśmienne zapiski aptekarzy. Było to i jest bardzo popularne. Farmaceuci i aptekarze mają własne notatniki, w których są najcenniejsze przepisy. Takie manuały apteczne z XIX i XX wieku mamy u nas w muzeum – mówi Arabas i zdradza jedną z takich receptur.
- Bardzo typowa nalewką apteczna używaną już w XIX wieku, a możliwe, że i przydatną dziś mogłaby być nalewka gorzka, która może pomóc przy prostych niedomaganiach żołądkowych – mówi Arabas.
Należy użyć do niej: korzenia goryczki, liście bobrka oraz owocnie pomarańczy.
ZOBACZ Z CZEGO ROBIONO NALEWKI PONAD 100 LAT TEMU (RECEPTURA Z XIX WIEKU):
Przepis na nalewkę
Najpopularniejsze nalewki
Muzeum Farmacji
Przed wojną większość aptek mieściła się w centrum Warszawy. - Nie było popularne, żeby w odległych dzielnicach też otwierano apteki - mówi Arabas i zaznacza, że mimo, że niewiele z tych miejsc przetrwało wojnę to jednak co jakiś czas zbiory Muzeum Farmacji się powiększają. Warszawscy aptekarze i farmaceuci traktują muzeum jak miejsce, gdzie przekazują swoje pamiątki.
Podstawą zbiorów są meble apteczne. Muzeum posiada komplet najstarszych warszawskich mebli aptecznych pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku. Były one wyposażeniem nieistniejącej już apteki działającej od 1835 r. w kamienicy przy placu Trzech Krzyży.
Do najstarszych eksponatów należą apteczne naczynia pochodzące z badań archeologicznych apteki działającej od 1602 r. przy Zamku Królewskim. W muzeum jest również kolekcja zabytków związanych z farmacją japońską. Prawdopodobnie jedyna na świecie taka wystawa: "Apteczki i leki japońskich wędrownych aptekarzy"
lata