Co zostało ze Stadionu X-lecia?

fot
fot
fot

Mam wrażenie, że im bliżej do otwarcia nowego stadionu, tym czulej warszawiacy wspominają stary. Ale budowniczowie Narodowego pozostawili wiele pamiątek. W nowej konstrukcji kryją się pozostałości stadionu X-lecia. Zapraszam na spacer ich śladem.

Stadion X-lecia trudno było nazwać staruszkiem. Kiedy go burzyli, miał 53 lata. Jak na budynek niewiele. W pamięci części warszawiaków zapisał się już jako obiekt podupadły. Paru śmiałków próbowało jednak przybliżyć jego walory:choćby dr Marek Ostrowski na swoich wykładach czy Joanna Warsza m.in. przez publikację książki "Stadion X - miejsce, którego nie było".

Teraz czule wspominają go nie tylko kibice, ale i bywalcy modnych wietnamskich barów. Część mieszkańców okolicy narzeka już, że nagle w zasięgu wzroku wyrósł im taki ogromny i przytłaczający budynek. Inni ganią płot wokół inwestycji i tandetny pomysł na zagospodarownie okolicy. Tym cenniejsze wydaje się to, że stawiając Narodowy, udało się jednak zachować pamiątki po stadionie X-lecia. A pozostawiono je w niemal nietkniętej formie.

Naszym przewodnikiem po tych miejscach był wiceprezes Narodowego Centrum Sportu Janusz Kubicki.

Przystanek I: rzeźba "Sztafeta"

"Nadzy, bosi i uciekają na zachód" - żartobliwie ochrzcili tę rzeźbę prażanie. Sztafeta to dzieło prof. Adama Romana, który nadal się nią opiekuje i od czas do czasu odwiedza stadion. Powstała w betonie i była gotowa na otwarcie stadionu 22 lipca 1955 roku. Nadszarpnięta zębem czasu przeszła modernizację.

- Czas zrobił swoje. Rozpoczynając budowę musieliśmy o nią zadbać - mówi wiceprezes NCS, Janusz Kubicki. - Została wzmocniona przez uzupełnienie zbrojenia stalowego, w środku i nałożenie brakujących elementów masy betonowej.

- Istnieje plan, póki co rozbijający się o brak funduszy, przeniesienia rzeźby do muzeum w Królikarni i zastąpienia jej odlewem w brązie - opowiada. - Chodzi o to, żeby nie uległa zniszczeniu. Czy to zostanie wykonane przed Euro? Nic na o nie wskazuje. Potrzeba pół milona złotych - kwituje.

fot
fot

Przystanek II: tunel główny (od Zielenieckiej)

- W pamięci został przede wszystkim jako wjazd, którym zmierzali na metę Wyścigu Pokoju kolarze. Prowadził prosto na płytę boiska. Teraz zmienił się na potrzebny nowego stadionu - opisuje Kubicki.

Obudowa i wjazd do tunelu są te same, zostały tylko wzmocnione. Zmieniła się też jego funkcja, ale nadal będzie pełnił bardzo ważne zadanie. Teraz to główny tunel instalacyjny. Za jego ścianą znajduje się dziś węzeł cieplny. Gorąca woda płynie rurami, umieszczonymi pod sufitem - pokazuje nasz przewodnik. - To główna linia zaopatrzenia w ciepło Stadionu Narodowego. Może jednak służyć jako dodatkowy wjazd dla vipów - dodaje.

fot
fot

Przystanek III: dawny tunel zawodniczy

Kolejne miejsce kryje się we wnętrzu stadionu. - Jesteśmy na początku tzw. tunelu zawodniczego, którym zawodnicy przechodzili na boisko stadionu X-lecia - tłumaczy Janusz Kubicki. Za nami tunel w stanie właściwie niezmienionym od ponad 50 lat. Wykładzina ceramiczna także pochodzi z tego okresu - mówi.

Płytki wymagają wyczyszczenia i uzupełnienia w kilku miejscach.

W tunelu zamontowano instalacje elektryczne pod sufitem. Będzie służył wyłącznie prowadzeniu instalacji, ewentualnie jako wejście z budynku administracji stadionu.

fot
fot

Przystanek IV: budynek COS

Oddany do użytku przed Stadionem X-lecia, początkowo służył administracji, potem Centralnemu Ośrodkowi Sportu (były tam biura). Teraz zajęli go budowniczowe Narodowego.

- W tej chwili to zaplecze budowy. Ale trwa postępowanie przetargowe. Wybrana firma wykona modernizację. Prace powinny rozpocząć się na przełomie września i października. Budynek będzie przystosowany na potrzeby nowego zarządcy stadionu - mówi Kubicki.

Bryła zostanie zachowana, ocaleje także fryz. To jeden z warunków w przetargu - informuje wiceprezes.

fot
fot

Przystanek V: główne wejście dla vipów (od strony Wisły)

Ten tunel prowadził do loży honorowej stadionu X-lecia. - Nadal będzie wejściem vipowskim, ale także dla dla niepełnosprawnych - zapewnia Janusz Kubicki. I chwali jego dostępność: - To jedyne wejście pozbawione jakiegokolwiek stopnia.

Projektant Stadionu X-lecia przyjechał zobaczyć budowę nowej areny. Na pamiątkę zostawił Januszowi Kubickiemu książkę - fot. tvnwarszawa.pl
Projektant Stadionu X-lecia przyjechał zobaczyć budowę nowej areny. Na pamiątkę zostawił Januszowi Kubickiemu książkę - fot. tvnwarszawa.plProjektant Stadionu X-lecia przyjechał zobaczyć budowę nowej areny. Na pamiątkę zostawił Januszowi Kubickiemu książkę - fot. tvnwarszawa.pl

Nie zawsze tak było. - Obudowa pozostała, ale tunel musiał być dostosowany dla wózków i do przepisów przeciwpożarowych. Jest też przygotowany do ekspozycji zdjęć dawnego stadionu. Przy wejściu jest stara rotunda, pod szklaną płytą znajdzie się kamień węgielny położony w 2009 roku - tłumaczy Kubicki.

Jak dodaje, trzy tablice pamiątkowe, które znajdowały się przy jego wejściu, ocaleją. Tablica ze wzorem matematycznym jest bezpieczna mimo że obok pracuje ciężki sprzęt. - Przy wyjmowaniu mogłaby zostać uszkodzona - wyjaśnia szef ds. realizacji Stadionu Narodowego.

Co innego dwie inne - poświęcone pamięci Siwca i olimpijczyków, zamordowanych przez hitlerowców. - Są w magazynie COS na Torwarze. Będą oczyszczone i wrócą na swoje miejsca - obiecuje Kubicki.

Obudowa tunelu z piaskowca aż lśni - została dokładnie oczyszczona.

Więcej o historii Stadionu X-lecia przeczytasz na portalu sztuka.net.

Milena Zawiślinska

Pozostałe wiadomości

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn w sprawie strzelaniny, do jakiej doszło na początku września na warszawskim bazarze "Olimpia". Po usłyszeniu prokuratorskich zarzutów, zostali przez sąd tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Strzały w kierunku policjantów, świadek raniony w pośladek. Zatrzymania

Strzały w kierunku policjantów, świadek raniony w pośladek. Zatrzymania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek jeździł sportowym porsche po Piasecznie. Gdy zobaczył policjantów, zamienił fotel kierującego na siedzenie pasażera. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna nie powinien się znaleźć za kierownicą auta. Szybka zmiana miejsc nie uchroniła go przed konsekwencjami.

Zamienił się miejscami ze swoją dziewczyną. "Myślał, że przechytrzy tym policjantów"

Zamienił się miejscami ze swoją dziewczyną. "Myślał, że przechytrzy tym policjantów"

Źródło:
PAP

Na moście Poniatowskiego jest ich sześć. Niebawem się to zmieni. Dwa fotoradary mają zniknąć do końca roku. Takie jest zalecenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z mostu Poniatowskiego znikną dwa fotoradary

Z mostu Poniatowskiego znikną dwa fotoradary

Źródło:
PAP

Drogowcy naprawią jezdnię ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Przez dwie noce tunel Wisłostrady w kierunku Żoliborza będzie zamknięty. Autobusy linii 185 zmienią trasę.

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Źródło:
PAP

Weszły w życie nowe zasady wydawania rejonowego abonamentu parkingowego dla osób mieszkających w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Będzie można parkować w promieniu 200 metrów od miejsca zamieszkania.

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia sprawę śmierci 17-letniego Rafała z Marek. Śmiertelny cios nożem nad Wisłą w Warszawie miała zadać 15-letnia Gabriela, jego znajoma. W sprawie zatrzymano jeszcze dwóch 19-latków, jeden z nich to chłopak podejrzanej, który po tragedii miał ukryć nóż.

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż Graniczna zlikwidowała nielegalną krajalnię tytoniu w jednej z miejscowości pod Sierpcem (Mazowieckie).

Ponad osiem ton suszu w nielegalnej krajalni tytoniu

Ponad osiem ton suszu w nielegalnej krajalni tytoniu

Źródło:
PAP

W Skaryszewie zaginął 55-latek. Na poszukiwania mężczyzny ruszyli policjanci z psem, który w sąsiednim powiecie w polnych zaroślach odnalazł zaginionego mężczyznę.

Policyjny pies odnalazł zaginionego mężczyznę

Policyjny pies odnalazł zaginionego mężczyznę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów radomskiej komendy, który po służbie latał motoparalotnią, zauważył palące się trawy i drzewa.

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował, że wykonawca parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy otworzył kolejny wyjazd, co nieco usprawni ruch w rozkopanym Śródmieściu. Sama inwestycja - jak deklarują urzędnicy - jest prawie gotowa, ale wątpliwości budzi wygląd pawilonu wejściowego na parking, który znacząco różni się od tego, co pokazano na wizualizacjach.

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął się demontaż napisu "Marriott" ze szczytu wieżowca, w którym przez 35 lat działał hotel tej sieci. Umowa pomiędzy amerykańskim operatorem Marriott International a administratorem budynku została zerwana. Działalność hotelarska będzie tam kontynuowana, ale już pod innym szyldem.

Literka po literce znika napis "Marriott" z warszawskiego wieżowca

Literka po literce znika napis "Marriott" z warszawskiego wieżowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Można już głosować na Warszawiankę Roku. Nominowanych zostało dziesięć kobiet. Wśród nich znalazła się: wicemarszałkini Senatu, wiceministra w resorcie kultury, pedagożka, edukatorka czy prawniczki.

Ruszyło głosowanie na Warszawiankę Roku

Ruszyło głosowanie na Warszawiankę Roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Podebłocie (Mazowieckie). Na łuku drogi kierowca auta osobowego wpadł w ogrodzenie i zniszczył betonowe słupki. Wszyscy podróżujący mini byli pijani.

Trzech pijanych w mini. Nie skończyło się dobrze

Trzech pijanych w mini. Nie skończyło się dobrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci chcieli zatrzymać kierowcę, który na jednej z ulic w Płocku znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. Ten nie zatrzymał się jednak do kontroli i rozpoczął ucieczkę. Zakończył ją niedługo później, uderzając w budynek i latarnię.

Kierowca z sądowym zakazem uciekał przed policją. Uderzył w budynek i latarnię

Kierowca z sądowym zakazem uciekał przed policją. Uderzył w budynek i latarnię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W gminie Olszewo-Borki koło Ostrołęki 34-letni kierujący quadem uderzył w przebiegającą przez drogę sarnę, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu. Z obrażeniami trafił do szpitala. Zwierzę nie przeżyło.

Quadem wjechał w sarnę i wpadł do rowu. Rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec ratunkowy

Quadem wjechał w sarnę i wpadł do rowu. Rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec ratunkowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli właściciela skutera, który został skradziony właścicielowi a w jednym ze śmietników na Pradze był rozkręcany na części.

Skuter porzucony w śmietniku, hulajnoga na wiacie przystankowej

Skuter porzucony w śmietniku, hulajnoga na wiacie przystankowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali mężczyznę podejrzanego o pobicie swojej narzeczonej. Prokurator zastosował wobec podejrzanego policyjny dozór oraz zakaz zbliżania się do kobiety.

"Pobił kobietę, szarpał ją za włosy i ugryzł"

"Pobił kobietę, szarpał ją za włosy i ugryzł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiem lat więzienia grozi 44-letniemu kierowcy samochodu osobowego, który w czwartek wieczorem w Nowym Dworze Mazowieckim zderzył się z motocyklistą. Kierujący jednośladem zginął na miejscu. Mężczyzna, który kierował autem, nie miał uprawnień.

Motocyklista zginął w wypadku, kierowca auta nie miał prawa jazdy

Motocyklista zginął w wypadku, kierowca auta nie miał prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta oraz spółka PKP PLK ogłosili przetarg na budowę tunelu pod torami kolejowymi w Rembertowie. W jego ramach zostaną także przebudowane okoliczne ulice. Harmonogram długo wyczekiwanej inwestycji zakłada, że wszystko powstanie w niecałe 2,5 roku.

Rembertów czeka na ten tunel od lat. Ogłoszono przetarg na wykonawcę

Rembertów czeka na ten tunel od lat. Ogłoszono przetarg na wykonawcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oddziały chirurgii ogólnej oraz urazowo-ortopedycznej znikną z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie. Mają zostać przeniesione do Szpitala Bródnowskiego oraz placówki w Konstancinie-Jeziornie. Zarząd szpitala na Ochocie tłumaczy zmiany potrzebą przeprowadzenia pilnego remontu. Nie ma jasności, czy przeprowadzka ma charakter tymczasowy czy jest też de facto końcem działalności obu oddziałów.

Koniec urazówki przy Barskiej. Szpital ma nawet 12 tysięcy "ostrych" wizyt rocznie

Koniec urazówki przy Barskiej. Szpital ma nawet 12 tysięcy "ostrych" wizyt rocznie

Źródło:
PAP