Budżet obywatelski: zagłosowało 56 tys. osób, najaktywniejsi żoliborzanie

Która dzielnica jest najaktywniejsza? Stan na 22 czerwca
Która dzielnica jest najaktywniejsza? Stan na 22 czerwca
Źródło: UM Warszawa

Przez pierwsze siedem dni głosowania na projekty budżetu partycypacyjnego zagłosowało 56 tysięcy warszawiaków. Najbardziej aktywni byli mieszkańcy Żoliborza i Białołęki. Głosowanie potrwa do 26 czerwca.

Jak wynika ze statystyk przedstawionych przez ratusz, do poniedziałku najchętniej w głosowanie nad budżetem partycypacyjnym włączyli się mieszkańcy Żoliborza - statystycznie zagłosowało tam 43 na każdy tysiąc mieszkańców. W czołówce obywatelskiej aktywności znaleźli się również mieszkańcy Białołęki i Wesołej. Najsłabiej wypadli w tej klasyfikacji bemowianie - na każdy tysiąc mieszkańców głos oddało zaledwie 15.Nieco inaczej wyglądają statystyki pod względem bezwzględnej liczby oddanych głosów. Tu bezkonkurencyjny jest Mokotów, gdzie do wtorku do godz. 14.30 oddano ponad 8 tysięcy głosów. Z kolei, najmniej bo tylko 886 mieszkańców, zagłosowało w Rembertowie. W tym zestawieniu należy jednak uwzględnić, że na Mokotowie mieszka 10-krotnie więcej osób niż w Rembertowie.

Jak głosować?

Warszawiacy mogą oddać swój głos wykorzystując jeden z trzech sposobów: - przez internet – na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl;- papierowo – przychodząc do wybranego urzędu dzielnicy (w godzinach jego pracy, pomiędzy 16 a 26 czerwca) i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania. W niektórych dzielnicach funkcjonować będą dodatkowe punkty do głosowania;- pocztą - na adres właściwego urzędu dzielnicy z dopiskiem "Budżet partycypacyjny 2016". Żeby głos był ważny, musi wpłynąć do urzędu do 26 czerwca (kartę do głosowania można pobrać ze stron internetowych lub w Wydziale Obsługi Mieszkańców właściwego miejscowo urzędu dzielnicy).Głosować może każdy mieszkaniec Warszawy. Dowiedz się więcej o zasadach głosowania.

Głosowanie do piątku

W drugiej edycji budżetu partycypacyjnego mieszkańcy stolicy mogą wybierać spośród ponad 1400 projektów. Do wydania jest 50 mln złotych. Głosowanie trwa do 26 czerwca.

Statystyki z wtorku
Statystyki z wtorku
Źródło: UM Warszawa

Podsumowanie budżetu partycypacyjnego

jk/b

Czytaj także: