Budowa Muzeum Piłsudskiego pod wodą. Nie zdążą na stulecie?

[object Object]
Problemy na budowie muzeumLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Budowa muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod wodą. Problemy stawiają pod znakiem zapytania otwarcie w planowanym na 100-lecie odzyskania niepodległości terminie.

Budowa toczy się przy słynnym dworku marszałka Milusin. Piłsudski wraz z rodziną zamieszkał tam w 1923 roku. W ostatnich dniach pojawił się poważny problem.

Odpompowują wodę

- Widać, że teren prac był pod wodą, która zdążyła już zejść. Zalane też były pobliskie chodniki Jest też sporo rur odpompowujących - relacjonował Lech Marcinczak z tvnwarszawa.pl, który w Sulejówku był w poniedziałek i przyglądał się sytuacji na terenie budowy.

Za prace odpowiada Porr. - Prowadzimy rozmowy z inwestorem, czyli muzeum, na temat kontraktu i palących problemów - przyznał Mateusz Gdowski, rzecznik firmy.

Ale szybko dodał, że przy głębokich wykopach takie kłopoty zdarzają się dość często. - Przy takich fundamentach zalanie wodami gruntowymi to standard. Aura też nam nie pomagała - przekonywał nas Gdowski.

"Woda była wszędzie"

O tym, że woda zagraża też samemu Milusinowi alarmowały na łamach "Gazety Stołecznej" władze Sulejówka.

- Sytuacja była alarmowa pod koniec ubiegłego tygodnia, woda była wokół wszędzie, stanowiła niemal zagrożenie dla kierowców na pobliskiej drodze wojewódzkiej – powiedział w środę tvnwarszawa.pl Remigiusz Górniak, zastępca burmistrza Sulejówka. – Z moich informacji wynika, że została wpuszczona tymczasowo z powrotem w wykop i ma zacząć się pompowanie. Nie mamy pewności, ze problemy znów się nie pojawią – dodał.

Sprawą zajął się wojewódzki konserwator zabytków. - Szef naszej delegatury w Siedlcach, któremu podlega ten teren, był na miejscu. Inwestycja i Milusin są pod naszym nadzorem - powiedział nam Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków.

Prac budowlanych nie wstrzymał. - Uznaliśmy, że byłoby to szkodliwe. Natomiast wykonawca pracuje już nad wyprowadzeniem wody z tego terenu - tłumaczył Lewicki.

Drugi termin, drugi wykonawca

Budowę muzeum rozpoczęła w 2015 roku firma Strabag, która miała postawić nowy budynek na 150. urodziny marszałka przypadające 5 grudnia 2017 roku. Jak przypominała "Stołeczna", firma zrezygnowała z kontraktu – tłumaczono to różnicą zdań z inwestorem, co do technologii wykonania części podziemnej.

Półtora roku temu prace przejął Porr. Tym razem zaplanowano, że budynek będzie otwarty w listopadzie 2018 roku. Łącznie z urządzeniem wystawy inwestycja miała kosztować około 200 mln zł.

– Wykonaliśmy posadowienie budynku, gotowa jest połowa podziemnej konstrukcji. Powinniśmy budować wyżej, ale wstrzymuje nas brak decyzji dyrekcji muzeum, która nie bardzo wie, czego chce. Pracujemy na pół gwizdka. Za dwa tygodnie skończy nam się front robót – powiedział gazecie Marcin Płusko z Porr.

Przedstawiciele firmy na razie nie precyzują, czego dokładnie dotyczy brak decyzji. - Pewne sprawy wymagają przemyśleń, tempo podejmowań przemyśleń jest trochę mniejsze, ale są szanse, żeby utrzymać listopadowy termin zakończenia prac - zapewnił Gdowski.

Marszałek na tle historii

W Sulejówku ma powstać nowy obiekt o powierzchni około 5 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie się składać się z trzech brył połączonych narożnikami i wkopanych w głąb ziemi na kilkanaście metrów. Budynek zostanie przeznaczony na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka. Twórcy muzeum chcą przedstawić postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym.

Koncepcje przygotowali dyrektor muzeum Krzysztof Jaraczewski i Radosław Kacprzak.

ran/r/b

Pozostałe wiadomości

Ma ponad 90 kilometrów - jest zatłoczona, odkąd powstała. Chodzi o autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dla stojących w korkach kierowców nadchodzi wreszcie ratunek - droga zostanie poszerzona. Zyska po jednym pasie w każdą ze stron. Kiedy? Formalności już ruszyły. Drogowcy koniec prac przewidują na 2029 rok. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

Źródło:
TVN24

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił domowników po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Nominacja arcybiskupa Adriana Galbasa to dobry, choć zaskakujący wybór dla Warszawy - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem arcybiskup Galbas jest bardziej otwarty na zmiany niż przeciętny polski biskup, nie boi się trudnych decyzji i "szuka nowych dróg dotarcia" do młodych ludzi, co jest istotne w "szybko postępującej laicyzacji".

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP