Świętowanie II Dnia Teatru Publicznego odbędzie się 21 maja w teatrach w całym kraju. Sprzedaż biletów w specjalnej cenie 400 groszy jest nawiązaniem do 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare'a. W ubiegłym roku cena wynosiła 250 groszy i odnosiła się do rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce.
12 stołecznych teatrów
W akcji "Bilet za 400 groszy" bierze udział dwanaście teatrów warszawskich. Publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. takie spektakle jak: "Godzina spokoju" w Teatrze Kwadrat, "Twoje i moje" w Teatrze Ateneum, "W imię Jakuba S.", "Red" i "Obrzydliwcy" w Teatrze Dramatycznym, "Kotka na gorącym blaszanym dachu" w Teatrze Powszechnym, "Hamlet" w Teatrze Współczesnym, "Tajemniczy klient" w Teatrze Ochoty czy "Król Lear" w Teatrze Polskim.
Pełną listę i tytuły spektakli, które zostaną wystawione 21 maja można znaleźć na stronie Instytutu Teatralnego, organizatora całego wydarzenia.
Długie kolejki
Sprzedaż biletów ruszyła w sobotę. Jest prowadzona w kasach poszczególnych teatrów, które biorą udział w akcji. Przed jeden z nich około godziny 11.30 udał się reporter TVN24 Łukasz Wieczorek. Jak informował, na miejscu zastał długą kolejkę, w której stało około 100 osób.
- Dostęp do kultury jest szalenie ważny. Są całe rzesze osób wykluczonych z kultury ze względów ekonomicznych, ceny biletów dla wielu bywają barierą nie do pokonania. Cieszę się z tak licznego udziału warszawskich teatrów w akcji, bo to zaproszenie dla widowni, której bardzo potrzebujemy – mówi dyrektor miejskiego biura kultury Tomasz Thun-Janowski.
- Mam nadzieję, że wizyty w teatrach będą nie tylko promocją sztuki, ale także początkiem dobrego dialogu i zachętą do częstego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych – dodał.
90 teatrów w całej Polsce
W całej Polsce do akcji "Bilet za 400 groszy" przyłączyło się 90 placówek z 39 miast.
- Zależało i zależy nam na tym, aby widzowie przypomnieli sobie, także symbolicznie, którędy wiedzie droga do teatru oraz aby dla wszystkich "droga do biletu" była podobna - tłumaczy Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, pomysłodawcy i koordynatora akcji. - W ubiegłym roku bilety sprzedawały się błyskawicznie. Obserwowaliśmy pospolite ruszenie do teatru: na to liczymy także w tym roku - dodaje.
Jak zaznacza, celem akcji jest nie tylko uczczenie Dnia Teatru Publicznego. Organizatorzy chcą też zwrócić uwagę, że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy polski teatr publiczny nie mógłby istnieć.
O AKCJI "BILET ZA 400 GROSZY" CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL
Aktorzy 90 teatrów w Polsce zapraszają na Dzień Teatru Publicznego
kw
Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Wieczorek, TVN24