Będzie Fort Kultury? "To nie były propozycje marzeń"

fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl
fot | PAP/EPA/ANA ESCOBAR

Wyłoniono najlepszą ofertę na zagospodarowanie Fortu Sokolnickiego. Komisja konkursowa wybrała projekt Fort Kultury stworzony przez lokalne organizacje i znanego warszawskiego restauratora. Generalnie wszystkie pięć propozycji rozczarowało. Ostateczną decyzję podejmie zarząd dzielnicy.

"Komisja Konkursowa do zaopiniowania ofert na funkcjonowanie Fortu Sokolnickiego jako Centrum Kultury rekomenduje zarządowi ofertę konsorcjum Fort Kultury" – to krótkie zdanie trafiło w środę na biurko burmistrza Żoliborza i zakończyło ogłoszony w maju konkurs.

Decyzja niejednogłośna

Konsorcjum Fort Kultury tworzą organizacje pozarządowe, które działały już kiedyś w tym miejscu: Fundacja Odnawiania Znaczeń, Fundacja Tworzywo Teatru, Stowarzyszenie Scena 96, Żoliborska Fundacja Promocji Kultury "44ART" oraz restaurator Artur Jarczyński, właściciel Szwejka, Kompanii Piwnej i Elefanta w remontowanym Hotelu Saskim. Ich oferta pokonala cztery inne zakwalifikowane do konkursu.

- Przyznam, że nie były to propozycje naszych marzeń. Oczekiwania były nieco inne. Jednak po dokładnej analizie uznaliśmy, że one po prostu odpowiadają na warunki konkursu. Postawiliśmy na Fort Kultury, ale nie była to decyzja jednogłośna – mówi portalowi tvnwarszawa.pl Ewa Czeszejko-Sochacka, członkini komisji konkursowej. Choć pod rekomendacją znalazły się podpisy wszystkich 11 członków komisji, niektórzy optowali niewskazywaniem żadnego zwycięzcy. Ostatecznie uznali, że regulamin nie przewiduje takiej możliwości. Czlonkami komisji kierowało też przekonanie, że w mury wyremontowanego budynku, kulturę trzeba wprowadzić jak najszybciej.

Eklektyczna oferta

- Wygrała oferta skupiająca różnorodne podmioty działające na Żoliborzu, znające specyfikę i ducha tej dzielnicy – podsumowuje Czeszejko-Sochacka.

- Słowem kluczem jest eklektyzm. Dobieraliśmy podmioty tak, żeby uzupełniały się wzajemnie – tłumaczy Stanisław Mączyński z Fundacji Tworzywo Teatru. - Mamy własne doświadczenie z fortu. Będziemy ściągać różnych artystów chcących z nami pracować, kierując się subiektywnym poczuciem smaku. Ono będzie filtrem dopuszczającym na scenę – dodaje.

Oferta obejmuje m.in. centrum muzyczne kierowane przez Piotra Rodowicza, teatr (nastawiony przede wszystkim na gościnne występy), kawiarnię literacką, klub młodzieżowy i pracownię plastyczną.

Restaurator, którego się boją

Wśród żoliborzan pewne wątpliwości budzi obecność w konsorcjum Artura Jarczyńskiego. "Jego sposób działania z przeszłości każe nam się bać. Chyba wszystkie warszawskie gazety pisały o tym jak pan Jarczyński urządził sobie parking dla swoich klientów w Ogrodzie Saskim. Przepychanki z obrońcami przyrody i Zarządem Dróg Miejskich trwały kilka lat, nim sąd pogonił z parku parking Jarczyńskiego. Boimy się, że podobna sytuacja będzie w Parku Sokolnickiego. Zamiast parku będzie parking dla jego restauracji." – pisali na forum tvnwarszawa.pl internauci podpisujący się "Mieszkańcy Żoliborza".

Zwycięzcy konkursu odpierają zarzuty. - Naszym zdaniem on umie prowadzić restauracje. Do jego lokali ustawiają się kolejki. Klienci głosują nogami i portfelami – przekonuje Stanisław Mączyński. Przyznaje, że przystępne ceny w lokalach Jarczyńskiego były jednym z argumentów, które zdecydowały o współpracy.

- Warunki są trudne. Trzeba wejść do pustego lokalu, szybko zrobić restaurację, a umowa jest tylko na trzy lata – zauważa Mączyński. Podkreśla przy tym, że najważniejsza będzie kultura, a gastronomia jest sprawą drugorzędną. W radzie konsorcjum pięć podmiotów ma jeden głos, także Artur Jarczyński. Mimo to pokrywa połowę kosztów funkcjonowania fortu.

Decyzję podejmie zarząd

- Każda propozycja miała w swoim gronie restauratora. Nie dziwi mnie to, bo fort będzie musiał na siebie zarobić – zauważa Ewa Czeszejko-Sochacka. Obecność oferty gastronomicznej była również zapisana w regulaminie konkursu.

Decyzję o podpisaniu umowy z autorem zwycięskiej propozycji podejmie zarząd dzielnicy, czyli burmistrz i jego zastępcy. Rekomendacja pozostaje tylko sformalizowaną sugestią, ktore nie zobowiązuje zarządu do zawarcia umowy. Jak dowiadujemy się w urzędzie, decyzja powinna zapaść w ciągu najbliższych dni.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego:  | PAP/EPA/ANA ESCOBAR

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl