Czy tak jak w ubiegłym roku w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia w stolicy odbędzie się wielka defilada? Tak wynika z komunikatu umieszczonego na stronie śródmiejskiego ratusza. Urzędnicy informują w nim o ... próbie generalnej przed Centralną Paradą Wojskową.
"Prezydent m.st. Warszawy wyraził zgodę na przeprowadzenie próby generalnej centralnej parady wojskowej z okazji Święta Wojska Polskiego w nocy z 11 na 12 sierpnia 2015 roku" - informuje urząd dzielnicy Śródmieście. Próba ma się odbyć w nocy z wtorku na środę. Żołnierze będą ćwiczyć w Alejach Ujazdowskich.
Przejazd pojazdów wojskowych oznacza zakłócenia ciszy nocnej dla mieszkańców Śródmieścia na trasie: Al. Ujazdowskie, pl. Trzech Krzyży, ul. Książęca, ul. Ludna, ul. Solec, ul. Czerniakowska.
Skończą przed 5 rano
Zgodnie z zezwoleniami, których udzieliła prezydent, próba generalna musi skończyć się o "nieprzekraczalnej godzinie 5:00". "Dotyczy to wykonania prac organizacyjnych, przygotowawczych i porządkowych związanych z przeprowadzeniem próby generalnej bez wykorzystania sprzętu mechanicznego mogącego powodować hałas po tej godzinie" - czytamy w komunikacie.
Tak wyglądała próba defilady w ubiegłym roku:
Przygotowania do defilady
Wielkie świętoW ubiegłym roku na warszawskie ulice wyruszyło ok. 1,2 tys. żołnierzy i 120 pojazdów. Przygotowano również pokaz nowoczesnego wojskowego sprzętu i rodzinny festyn.Defiladę otworzył przelot siedmiu samolotów TS-11 Iskra z zespołu "Biało-Czerwone Iskry", które wypuściły biały i czerwony dym. Następnie nad Al. Ujazdowskimi przeleciały śmigłowce (m.in. dwa amerykańskie UH-60 Black Hawk) oraz samoloty transportowe (m.in. dwa C-130 Hercules), szkolne (PZL-130 Orlik) i odrzutowe (Su-22, MiG-29, F-16).Po pokazie lotniczym wyruszyła część lądowa defilady. Maszerowały kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych, spadochroniarze z Krakowa, ubrani w mundury w kamuflażu pustynnym pancerniacy ze Świętoszowa, podhalańczycy z Rzeszowa i pododdziały z wojskowych uczelni.Al. Ujazdowskimi przemaszerowało również ok. 90 żołnierzy z USA i Kanady, reprezentujących szkolące się w Polsce oddziały. Defilowała także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i szwadron kawalerii WP oraz orkiestry wojskowe.Po piechurach do defilady wyruszyły pojazdy kołowe i gąsienicowe. Pierwsze pojechały pojazdy Żandarmerii Wojskowej, po nich lekkie pojazdy będące na wyposażeniu Wojsk Specjalnych i pułków rozpoznawczych - m.in. quady, samochody HMMWV i Skorpion-3; na dwóch pojazdach zostały zaprezentowane rozpoznawcze bezzałogowce.Pokaż cięższych pojazdów kołowych rozpoczął się od transporterów opancerzonych Rosomak. Po nich zaprezentował się sprzęt artylerzystów m.in. sześć armatohaubic Dana i sześć wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta.Na końcu ulicami Warszawy ruszyło to, co największe w Wojskach Lądowych - czternaście czołgów Leopard 2 w wersji A5 oraz sześć armatohaubic Krab. Jedne i drugie były prezentowane w stolicy po raz pierwszy.W defiladzie udział wzięły też przedwojenne pojazdy lub ich rekonstrukcje, m.in. czołgi 7 TP i Renualt FT, tankietki, samochody pancerne, armaty, ciężarówki, samochody i motocykle.Tysiące ludzi na wielkiej defiladzie w Al. Ujazdowskich w tamtym roku:
Defilada w Al. Ujazdowskich
Defilada w Al. Ujazdowskich
kś
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl