W tym roku na pięciu stołecznych skrzyżowaniach drogowcy zamontują akustyczną sygnalizację, jest ona dużym ułatwieniem dla osób niedowidzących. Podobny mechanizm działa już w 120 punktach miasta.
O spis lokalizacji poprosił władze miasta radny Sebastian Wierzbicki (SLD). Zastanawiał się też, według jakiego klucza instalowane są sygnalizacje, które pomagają w przejściu przez pasy osobom niedowidzącym.
Na dużych skrzyżowaniach?
"W pierwszej kolejności sygnały dźwiękowe powinny pojawić się na dużych skrzyżowaniach, w pobliżu urzędów, centrów handlowych i znanych miejscach osób niepełnosprawnych. Tymczasem z przekazanych mi informacji wynika, że nie ma takiego powiadomienia np. przy Centrum Handlowym Arkadia, gdzie przewijają się tysiące ludzi" - pisze w swojej interpelacji samorządowiec.
Co na to władze miasta? Prezydent Gronkiewicz-Waltz przypomina, że sygnalizacja akustyczna działa na 122 skrzyżowania stolicy, a montowana jest na wniosek mieszkańców (po zaopiniowaniu przez Polski Związek Niewidomych. W każdym przypadku analizuje się, czy montaż sygnalizacji nie pogorszy bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych).
Będzie przy Emilii Plater
"Przy zastosowaniu sygnalizacji wielofazowej, sygnał zielony dla pieszych, na współbieżnych przejściach, często nie jest wyświetlany jednocześnie. Zamontowanie w takiej sytuacji sygnalizatorów dźwiękowych zwiększyłoby zagrożenie bezpieczeństwa osób niewidomych. Taka właśnie sytuacja ma miejsce na skrzyżowaniu przy Centrum Handlowym Arkadia" – zastrzega prezydent miasta.
Ale zaraz dodaje, że jeszcze w tym roku w Warszawie będą instalowane sygnalizacje akustyczne. Pojawią się na skrzyżowaniach ulic: Wólczyńskiej i Horacego, Sobieskiego i Nałęczowskiej oraz Popiełuszki i Słowackiego. Urządzenia zostaną zamontowane także na przejściach dla pieszych przez Emilii Plater (obok Złotych Tarasów) i przez ul. Conrada.
ran//ec