Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Będą kolejne aktywne przejścia dla pieszych. Sprawdź gdzie

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plAktywne przejście dla pieszych na Waszyngtona

21 nowych aktywnych przejść dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich chce, żeby powstały do listopada.

W przetargu wzięła udział jedna firma - Euroasfalt. Zadeklarowana przez wykonawcę kwota mieściła się w przygotowanym przez Zarząd Dróg Miejskich kosztorysie.

"Wykonawca zadeklarował też 7-letnią gwarancję na prace. Dokumenty będą teraz analizowane. Po dopełnieniu niezbędnych formalności przystąpimy do prac" – informują urzędnicy.

I dodają: chcemy, aby wszystkie przejścia powstały do 30 listopada.

To kolejne aktywne przejścia. W 2017 roku podobne zebry pojawiły się w 20 miejscach w Warszawie – na dużych, ruchliwych ulicach, gdzie nie można zastosować innych środków uspokojenia ruchu.

"Sprawdziły się, zmieniając zachowania kierowców i wpływając na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Dlatego zdecydowaliśmy o budowie następnych" – komentują drogowcy.

Lokalizacje:

- Emilii Plater – Złota (pierwsze od Jerozolimskich) - Roentgena – Makolągwy - Kasprowicza – Kleczewska - Marymoncka – Twardowska - Maczka – Niedzielskiego - Światowida – Milenijna - Matki Teresy z Kalkuty – Chodecka - Krasińskiego (przy Wisłostradzie) - Moliera (przy pl. Teatralnym) - Stawki – Edelmana - pl. Powstańców Warszawy - Al. Ujazdowskie – Wilcza - Kasprowicza – Lisowska - Wrocławska – Kaden-Bandrowskiego - Jana Pawła II – Klimatyczna (dwa przejścia) - Łopuszańska – Czereśniowa - Banacha (rejon UW) - Wysockiego – Palestyńska - Krzyckiego – Reja - Gagarina – Sułkowicka - Niemcewicza –Kaliska

Jak to działa?

Jak opisuje ZDM, głównym zadaniem aktywnych zebr jest zwrócenie uwagi kierowców na zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść, poprawa dostrzegalności pieszego i ułatwienie mu przejścia przez jezdnię.

"Kluczowym elementem aktywnego przejścia jest pulsacyjne żółte światło, uruchamiane za pomocą czujnika ruchu. Wykrywa on pieszych zbliżających się do "zebry" i uruchamia sygnał ostrzegawczy dla kierowców" – tłumaczą drogowcy.

Dodatkowo, przejście jest wyposażone w punktowe elementy typu LED, również pulsujące po wykryciu pieszego. Sama "zebra" jest dodatkowo oznakowana, zaś na odcinku dojazdowym nawierzchnia jest bardziej szorstka, aby ułatwić hamowanie. Przejście jest też odpowiednio doświetlone po zmroku.

Tak działają aktywne przejścia przy KondratowiczaZDM
wideo 2/3

kz/r