"Bardzo zła jakość powietrza. Zalecamy nie wychodzić"

Tomasz Klech, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska
Tomasz Klech, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska
TVN24
Tomasz Klech, Wojewódzki Inspektorat Ochrony ŚrodowiskaTVN24

Dobowe normy zanieczyszczenia powietrza nie zostały przekroczone, dlatego Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie wprowadza alertu smogowego. Ale jego przedstawiciel przyznaje, że jakość powietrza jest bardzo zła, dlatego w niedzielę radzi zostać w domu.

- Polskie normy alarmowe (dobowe - red.) nie zostały jeszcze przekroczone. Jednak korzystając z jednogodzinnych indeksów jakości powietrza możemy powiedzieć, że mamy jego bardzo złą jakość, dlatego zalecamy nie wychodzić na zewnątrz, zwłaszcza dzieciom i osobom starszym. Posiedźmy w domu - mówił reporterce TVN24 Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Pogoda nie pomaga

Na utrzymujący się nad miastem wpływa pogoda. - Jest mróz, bardzo zimno. Dodatkowo mamy wyż w południowo-wschodniej Polsce, który utrudnia rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Ludzie ogrzewają się węglem, drewnem, niestety często dorzucają do tego odpady, to powoduje duże zanieczyszczenie powietrza. Taka pogoda sprawia, że wszystko zostaje na miejscu. W dzielnicach Warszawy, gdzie ogrzewamy się indywidualnie będzie to wręcz czuć i widać. W centrum nie będzie zapachu, ale zanieczyszczenie także występuje - tłumaczył Klech.

Co na truje?

Przedstawiciel WIOŚ radził, aby obserwować mapy zanieczyszczenia powietrza na stronie WIOŚ (obecnie nie działa) czy z użyciem aplikacji (kilka miesięcy temu urzędnicy krytykowali ich nierzetelność). Jeżeli widzimy, że kolor robi się coraz ciemniejszy, aż do czerwonego, należy rozważyć pozostanie w domu.

To, co nas truje może mieć różny skład, w zależności od dzielnicy. - To mieszanina różnych substancji. W centrum Warszawy będzie więcej pyłów pochodzących z samochodów, tlenków azotu, który emitowany jest w czasie spalania. Natomiast w obszarach gdzie jest niska emisja, czyli ogrzewanie to będą m.in. pyły zawieszone, a w nich szereg substancji, zazwyczaj rakotwórczych, które powstają w procesie niepełnego spalania. Trudno wskazać, jakie to substancje, bo wszystko zależy od tego, co kto wrzuci do pieca i w jakiej temperaturze to spali - wyjaśniał Tomasz Klech.

Spóźnione alarmy

Przedstawiciel WIOŚ przyznał, że w Polsce normy alarmowe są wyższe niż w niektórych krajach europejskich, natomiast roczne są takie same. - Dzięki temu możemy się porównywać. Niestety Polska jawi się jako czerwona plama na mapie Europy - podkreślił.

Paradoks polskiej sytuacji polega na tym, że aby ogłosić alarm, musi minąć doba. W tym czasie oddychamy smogiem.

- Kiedy przekroczone jest 200 mikrogramów średniodobowe, wtedy informujemy o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego, który wynosi 300 mikrogramów. To poziom zanieczyszczenia, kiedy przy jednorazowym wyjściu z domu, mogą nam grozić konsekwencje zdrowotne - tłumaczy Klech.

Te rozwiązania krytykował antenie TVN24 Jakub Jędrek z Polskiego Alarmu Smogowego. - Własnym nosem poczułem, jak złe jest powietrze. Nawet w centrum Warszawy, gdzie na ogół jest lepiej niż na południu. Poziomy informowania i alarmowania są w Polsce wyjątkowo wysokie. Mimo tego, co dzieje się za oknem, nie dowiadujemy się o tym, że sytuacja jest zła – zauważył.

Jak dodał, być może dowiemy się o tym dopiero następnego dnia - tylko pod warunkiem, że poziom pyłów przez cała dobę będzie przekraczał 200. – Więc najczęściej nie dowiadujemy się o tym w ogóle – skonstatował.

Zdaniem działacza PAS, problem smogu jest bardzo duży, a polskie władze robią niewiele, aby go rozwiązać. Jest jednak pewien pozytywny aspekt. - Od czterech lat obserwujemy znaczący wzrost świadomości społecznej i przede wszystkim zainteresowanie mediów - podsumował.

Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego
Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu SmogowegoTVN24

skw/b

Pozostałe wiadomości

W Skaryszewie pod Radomiem 18-letni kierowca wjechał w ogrodzenie. Jak podała policja, młody mężczyzna nie ma prawa jazdy.

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 tysięcy litrów nielegalnych substancji przechowywano w pobliżu ogródków działkowych na warszawskim Paluchu. Jak podała policja, w beczkach, kartonach i workach znajdowała się ogromna ilość leków i suplementów niewiadomego pochodzenia. Zatrzymano trzech mężczyzn, którym postawiono zarzuty.

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież rozbójniczą. Do napaści doszło w barze.

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie dużej ilości narkotyków. Zabronione substancje były w reklamówce, którą 29-latek miał przy sobie, oraz w jego mieszkaniu.

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl