920 tysięcy złotych na strefę relaksu. Co ratusz kupił za te pieniądze?

TVN Warszawa

Spór o plac BankowyTVN24
wideo 2/2

Koszty urządzenia strefy relaksu na placu Bankowym budzą kontrowersje, ale miasto zapewnia, że większość jej elementów zostanie użyta ponownie w innych lokalizacjach.

Jak informowaliśmy, na czas wakacji parking między pomnikiem Słowackiego a ulicą Elektoralną zamienił się w zielony zakątek. W przestrzeni placu stanęła tężnia, dwie altany i parasole. Pojawiło się też między innymi 40 ławek.

Zostaną użyte w innych miejscach

Stołeczny ratusz podaje, że koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 920 tysięcy złotych. - Jednak 70 proc. tej kwoty przeznaczyliśmy na przedmioty, które pozostaną w majątku miasta - zapewniał wiceprezydent stolicy Michał Olszewski i dodaje że zieleń czy meble, które pojawiły się na placu Bankowym, staną później w różnych miejscach.

Jak ustaliła "Gazeta Stołeczna" do przedszkoli i parków trafić mają drzewa i krzewy o wartości 258 tysięcy złotych. Z kolei meble zakupione za prawie 387 tysięcy złotych po zamknięciu strefy relaksu zostaną użyte w innych lokalizacjach stolicy. Jak podaje "Stołeczna", to między innymi: "70 stolików kawiarnianych i 140 krzesełek, 34 ławki z litego drewna wkomponowane w zieleń, 18 podestów, 18 stołów 8-osobowych czy 20 leżaków". A poza tym mobilna czytelnia i konstrukcja z mgiełką wodną.

Reszta wydanej kwoty, czyli ponad 275 tysięcy złotych, to koszt organizacji strefy relaksu.

Ma być częścią większej inwestycji

- Architektura placu Bankowego jest piękna i ważna dla tożsamości miasta - mówiła o projekcie Marlena Happach, dyrektor biura architektury i planowania Przestrzennego stołecznego ratusza. Dodała jednak, że obecnie jego przestrzeń pozostaje prawie niezauważona z powodu przesiadkowych funkcji placu. - Projekt, który realizujemy w tym wyjątkowym miejscu, podkreśli jego potencjał, czemu posłużą także wystawa plenerowa między innymi o historii placu i spacery architektoniczne - twierdziła.

Ocenę dyrektor biura architektury potwierdził kilka dni temu reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter, który obserwował ostatnie przygotowania do otwarcia placu. - Asfaltowa, samochodowa pustynia została przemieniona w przemiłą zieloną oazę w samym sercu miasta - mówi.

Jak dodaje "Stołeczna", cytując przedstawicieli ratusza, plac Bankowy ma być częścią większej inwestycji. Miasto chce w podobny sposób wyposażać kolejne place: Konstytucji, Trzech Krzyży i Teatralny, w ramach projektu Warszawa 2030.

ab/pm