"Każdego dnia młodzi listonosze, narażając życie, przenosili dziesiątki listów. Dziennie przesyłano od 3 do 6 tysięcy listów – łącznie przez 63 dni powstańczych walk wysłano około 180 tysięcy listów" - wylicza Muzeum Powstania Warszawskiego. Z okazji 78. rocznicy wybuchu zrywu placówka przygotowała spot promujący obchody rocznicowe. Jego motywem przewodnim są właśnie listy z powstania.
Warszawa zastygnie, by wspomnieć bohaterów. Rocznica bez obostrzeń, ale w cieniu wojny.
25 słów
Jak przypomina MPW, Harcerska Poczta Polowa zaczęła służbę już 4 sierpnia. Łączność zapewniali gońce i łącznicy, rekrutujący się przeważnie z harcerzy Szarych Szeregów i harcerek Pogotowia Harcerskiego. "Główny Urząd Pocztowy mieścił się przy ulicy Świętokrzyskiej 28, przy Kwaterze Głównej Szarych Szeregów. Z czasem poczta zaczęła działać w niemal całym mieście. List mógł zawierać maksymalnie 25 słów. Korespondencję cenzurowano, co zapobiegało przeciekom ważnych informacji na wypadek przejęcia przesyłki przez wroga" - podkreśla MPW. O czym pisano w tamtych dniach? W listach pisanych podczas Powstania Warszawskiego można znaleźć zarówno niepokój, rozpacz, jak i radość oraz ulgę. "Te poruszające świadectwa wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku przypominają nam, że wolność nie przychodzi łatwo i nie jest dana raz na zawsze – przeciwnie, wymaga wysiłku, troski, namysłu i pamięci" - podkreśla muzeum.
78. rocznica Powstania Warszawskiego. Lista utrudnień drogowych.
Reżyserem spotu jest Łukasz Palkowski, który jest jednocześnie współautorem scenariusza. W spocie wystąpili: Irena Jun, Józef Pawłowski, Nikola Pluta.
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego