Powstańcze listy. "Podtrzymywały ludzi na duchu, pomagały przetrwać"

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Spot z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoSpot z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało spot obchodów 78. rocznicy wybuchu powstania. Motywem przewodnim są listy. Poczta odgrywała kluczową rolę podczas walk z niemieckim okupantem.

"Każdego dnia młodzi listonosze, narażając życie, przenosili dziesiątki listów. Dziennie przesyłano od 3 do 6 tysięcy listów – łącznie przez 63 dni powstańczych walk wysłano około 180 tysięcy listów" - wylicza Muzeum Powstania Warszawskiego. Z okazji 78. rocznicy wybuchu zrywu placówka przygotowała spot promujący obchody rocznicowe. Jego motywem przewodnim są właśnie listy z powstania.

Warszawa zastygnie, by wspomnieć bohaterów. Rocznica bez obostrzeń, ale w cieniu wojny.

25 słów

Jak przypomina MPW, Harcerska Poczta Polowa zaczęła służbę już 4 sierpnia. Łączność zapewniali gońce i łącznicy, rekrutujący się przeważnie z harcerzy Szarych Szeregów i harcerek Pogotowia Harcerskiego. "Główny Urząd Pocztowy mieścił się przy ulicy Świętokrzyskiej 28, przy Kwaterze Głównej Szarych Szeregów. Z czasem poczta zaczęła działać w niemal całym mieście. List mógł zawierać maksymalnie 25 słów. Korespondencję cenzurowano, co zapobiegało przeciekom ważnych informacji na wypadek przejęcia przesyłki przez wroga" - podkreśla MPW. O czym pisano w tamtych dniach? W listach pisanych podczas Powstania Warszawskiego można znaleźć zarówno niepokój, rozpacz, jak i radość oraz ulgę. "Te poruszające świadectwa wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku przypominają nam, że wolność nie przychodzi łatwo i nie jest dana raz na zawsze – przeciwnie, wymaga wysiłku, troski, namysłu i pamięci" - podkreśla muzeum.

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Lista utrudnień drogowych.

Reżyserem spotu jest Łukasz Palkowski, który jest jednocześnie współautorem scenariusza. W spocie wystąpili: Irena Jun, Józef Pawłowski, Nikola Pluta.

MPW wypuściło spot promujący 78. rocznicę Powstania WarszawskiegoMuzeum Powstania Warszawskiego

78. rocznica Powstania Warszawskiego. "Powinniśmy mówić jednym głosem: Kochamy Polskę. Jedną Polskę, bo mamy tylko jedną".

Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego

Pozostałe wiadomości