Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program obchodów w sobotę i niedzielę

Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Rafał Trzaskowski o obchodach 77. rocznicy Powstania WarszawskiegoTVN24
wideo 2/3
TVN24Rafał Trzaskowski o obchodach 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku, kulminacyjnym punktem uroczystości rocznicowych będzie oddanie hołdu powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Powązkach podczas godziny "W". Wtedy też w całym mieście rozlegnie się dźwięk syren. Ze względu na rewitalizację parku przy Kopcu Powstania Warszawskiego, w tym roku nie zostanie rozpalony ogień pamięci na jego szczycie.

Główne uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już w czwartek, wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Natomiast w piątek powstańcy spotkali się z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

77. rocznica Powstania Warszawskiego. Obchody 31 lipca i 1 sierpnia

Kulminacja rocznicowych uroczystości nastąpi w weekend. W sobotę 31 lipca w programie są: o godzinie 10 uroczystość przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" w parku im. Żołnierzy "Żywiciela" przy ul. ks. J. Popiełuszki, o godzinie 14 uroczysta sesja Rady Warszawy w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki, o 18 msza św. polowa na placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego (wstęp z zaproszeniem). Po mszy odczytany zostanie Apel Pamięci, a uczestnicy złożą kwiaty przed pomnikiem.

W niedzielę 1 sierpnia obchody rozpoczną się o godzinie 9 przy ul. Filtrowej 68 od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

Na godzinę 10 zaplanowano uroczystość pod pomnikiem "Mokotów Walczący 1944" w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, gdzie nastąpi podniesienie flagi państwowej na maszt, zapalenie symbolicznego "ognia pamięci" oraz włączenie iluminacji pomnika na 63 dni. Co roku w rocznicę wyzwoleńczego zrywu wieczorem na Kopcu Powstania Warszawskiego rozpalane jest Ognisko Pamięci. Jednak w tym roku ze względu na prowadzoną rewitalizację terenu wokół Kopca, uroczystość została przeniesiona właśnie do parku im.  gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.

Ponadto w niedzielnym programie obchodów znalazły się: o godz. 11.30 składanie kwiatów pod obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa przy ul. Dworkowej; w godz. 9.30-11.30 składanie kwiatów pod pomnikiem Stanisława Jankowskiego "Agatona" u zbiegu Karowej i Browarnej; w godz. 11.30-13.30 składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego "Motyla" w parku im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego; o godz. 13.15 składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" róg ul. Chopina i Alej Ujazdowskich.

O godzinie 14 odbędzie uroczystość przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na rogu Wiejskiej i Matejki. Od 16-17.15 będą składane kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W godzinach od 16.30 do 18.30 kwiaty będą składane również: pod pomnikiem Matki, przy tablicy upamiętniającej Szare Szeregi oraz przy kamieniu upamiętniającym Mieszkańców Warszawy Cywilów i Powstańców, którzy podczas Powstania Warszawskiego 1944 r. zostali wywiezieni i zamordowani w obozach koncentracyjnych.

O 17 w godzinę "W" nastąpi oddanie hołdu powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wtedy też w całym mieście zawyją syreny, a całe miasto zatrzyma się w bezruchu. O godzinie 18.30 uroczystości przeniosą się na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, gdzie nastąpi złożenie kwiatów przy pomniku Polegli Niepokonani, w którym znajdują się prochy ponad 50. tysięcy mieszkańców stolicy poległych w powstaniu.

Obchody potrwają do 2 października

Miejskie obchody zaplanowano również na czwartek 5 sierpnia. O godzinie 14 na skwerze pomiędzy ulicami Anielewicza i Okopową odbędzie się uroczystość upamiętniająca zdobycie przez Batalion "Zośka" Obozu "Gęsiówka". O 18 na skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i alei "Solidarności" oddany zostanie hołd ludności cywilnej zamordowanej podczas Rzezi Woli. Stamtąd uczestnicy uroczystości pójdą w Marszu Pamięci w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy.

Oficjalne obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego zakończą się 2 października. O godzinie 12 odsłonięty zostanie pomnik "Kobietom Powstania Warszawskiego" na placu Krasińskich. Natomiast o godzinie 18 opuszczona zostanie flaga państwowa, a także wyłączona zostanie iluminacja pomnika w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.

Przez cały sierpień i wrzesień rocznicowe wydarzenia będą organizowane również przez poszczególne dzielnice oraz środowiska powstańcze. Szczegółowy wykaz wydarzeń znajduje się na stronie internetowej urzędu miasta. Swój program obchodów przygotowało również Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP