Maraton Warszawski startuje w niedzielę. Tego dnia pobiegną też półmaratończycy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Biegacze na trasie 41. Maratonu Warszawskiego
Biegacze na trasie 41. Maratonu WarszawskiegoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Biegacze na trasie 41. Maratonu WarszawskiegoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

W tym roku organizatorzy zdecydowali się zorganizować imprezę biegową wspólnie z 15. Półmaratonem Warszawskim, więc uczestnicy spotkają się tego samego dnia na jednej trasie. - Połączenie tras maratonu i półmaratonu to z pewnością historyczne wydarzenie. Jednak tego dnia każdy uczestnik znajdzie odpowiedni dystans dla siebie, bez względu na staż i poziom umiejętności, wszyscy chętni mogą bowiem spróbować swoich sił również w biegach towarzyszących - sztafecie maratońskiej oraz biegu na pięć kilometrów - zapowiada Marek Tronina, prezes Fundacji Maraton Warszawski, cytowany w komunikacie.

- Na zawodników czekają szybkie, obfitujące w walory turystyczne trasy, wokół których liczymy na obecność kibiców. Przed nami prawdziwe święto biegania i wielkie emocje. Wspólnie zapiszemy kolejną piękną i wyjątkową kartę historii - podkreśla Tronina.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

43. Maraton Warszawski - trasa

Trasa dystansu królewskiego wiedzie przez Śródmieście, Mokotów, Pragę Północ i Południe oraz Żoliborz i Bielany. Start zlokalizowany jest na ulicy Konwiktorskiej na Muranowie. Biegacze będą rozpoczynali w czterech turach w godzinach: 8.00, 8.15, 8.30, 8.45. Na pokonanie trasy będą mieli maksymalnie 6 godzin i 30 minut.

Zawodnicy biegnący na królewskim dystansie wyruszą z ulicy Konwiktorskiej na warszawskim Muranowie. Pierwszy etap trasy obejmie Śródmieście, Żoliborz i obie Pragi. Zawodnicy po starcie kierować się będą wzdłuż ulicy Andersa i Mickiewicza do placu Wilsona, następnie ulicą Krasińskiego w kierunku Wybrzeża Gdyńskiego, a tam, wzdłuż Wisły trasa powadzić będzie do mostu Gdańskiego, gdzie biegacze przekroczą rzekę i wbiegną na Pragę Północ. Po prawej stronie Wisły kierować się będą na południe, w stronę Stadionu Narodowego. Wreszcie przekroczą most Świętokrzyski, co zakończy pierwszy etap rywalizacji.

Drugi etap będzie w Śródmieściu i na Mokotowie. Zawodnicy pobiegną wzdłuż Kruczkowskiego, Rozbrat i Wrońskiego do ulicy Gagarina. Tam zawrócą i ulicami: Belwederska, aleje Ujazdowskie i Krakowskie Przedmieście dobiegną w okolice skrzyżowania Muranowskiej z Bonifraterską.

Trzeci etap znowu obejmie Żoliborz i Bielany. Tam biegacze ulicą Podleśną wbiegną po raz kolejny na Wybrzeże Gdyńskie i po raz kolejny przebiegną do mostu Gdańskiego. Na Pradze Północ pobiegną wzdłuż ogrodu zoologicznego do mostu Świętokrzyskiego, a wreszcie znajdą się na Powiślu i zakończą swoją rywalizację na Wybrzeżu Gdańskim. Meta będzie znajdowała się na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Trasa 43. Maratonu Warszawskiego Fundacja "Maraton Warszawski"

15. Półmaraton Warszawski - trasa

Uczestnicy 15. Półmaratonu Warszawskiego będą startowali z ulicy Moliera. Starty będą podzielone na cztery tury: 12.00, 12.30, 12.45 oraz 13.00. Maksymalny czas na pokonanie trasy półmaratonu to 3,5 godziny.

Biegacze dołączą do maratończyków na Krakowskim Przedmieściu. Stamtąd pobiegną w okolice skrzyżowania Muranowskiej z Bonifraterską. Przez Żoliborz pobiegną na Marymont, skąd przez ulicę Podleśną dotrą na Wybrzeże Gdyńskie i skierują się do mostu Gdańskiego. Przez obie Pragi będą biegli Wybrzeżem Szczecińskim i Helskim do mostu Świętokrzyskiego. Ostatni odcinek trasy wiedzie przez Powiśle. Meta dla biegaczy półmaratonu również będzie znajdowała się na Wybrzeżu Gdańskim, na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Trasa 15. Półmaratonu WarszawskiegoFundacja "Maraton Warszawski"

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Głuchych

Fundacja "Maraton Warszawski" informuje, że w tym roku impreza po raz pierwszy w historii będzie również areną rywalizacji o mistrzostwo świata zawodników i zawodniczek z Międzynarodowej Federacji Sportu Głuchych.

"Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Głuchych odbywają się w cyklu czteroletnim, po raz pierwszy impreza ta odbyła się w 2008 roku w tureckim Izmirze. Po kanadyjskim Toronto i Starej Zagorze w Bułgarii, gospodarzem mistrzostw 2020 została Polska. Z powodu pandemii imprezę przeniesiono na 2021 rok" - czytamy w komunikacie.

Polskę będzie w mistrzostwach reprezentowało sześcioro zawodników: aktualny brązowy medalista mistrzostw Europy Tomasz Gawroński, Tomasz Pick, Rafał Nowak oraz Małgorzata Mejka, Agata Kosztowny i Monika Nowak.

Bridgestone Sztafeta Maratońska

Rywalizacja w ramach Bridgestone Sztafety Maratońskiej odbywa się również na trasie maratonu. Jest jednak skierowana dla trzyosobowych drużyn, które podzielą między sobą dystans. Pierwsza zmiana będzie miała do pokonania około 14 kilometrów, druga - około 10 kilometrów i ostatnia - około 18 kilometrów.

New Balance Bieg na Piątkę

Organizatorzy przygotowali również propozycję dla osób, które chcą spróbować swoich sił w rywalizacji na krótszym dystansie. O godzinie 17.00 rozpocznie się New Balance Bieg na Piątkę.

Trasa przebiegać będzie przez Śródmieście i Żoliborz. Zawodnicy wystartują z Konwiktorskiej. Dalej pobiegną wzdłuż ulicy Mickiewicza aż do placu Wilsona, następnie zbiegną ulicą Krasińskiego na Wybrzeże Gdańskie, którym prowadzą ostatnie dwa kilometry trasy. Meta zlokalizowana będzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Trasa New Balance Biegu na PiątkęFundacja "Maraton Warszawski"

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja "Maraton Warszawski"

Pozostałe wiadomości
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Nominacja arcybiskupa Adriana Galbasa to dobry, choć zaskakujący wybór dla Warszawy - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem arcybiskup Galbas jest bardziej otwarty na zmiany niż przeciętny polski biskup, nie boi się trudnych decyzji i "szuka nowych dróg dotarcia" do młodych ludzi, co jest istotne w "szybko postępującej laicyzacji".

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP