Wielkie serce z autobusów, dzień w centrali i w radiowozie nadzoru ruchu. MZA grają z WOŚP

Źródło:
tvnwarszawa.pl
MZA grają z WOŚP
MZA grają z WOŚPMZA
wideo 2/5
MZA grają z WOŚPMZA

W zajezdni przy Stalowej powstało ogromne serce dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy złożone z 34 autobusów. Miejskie Zakłady Autobusowe zachęcają też do wzięcia udziału w aukcji, w której można wylicytować dzień z pracownikami nadzoru ruchu.

W akcję wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyły się Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Na terenie zajezdni przy Stalowej powstało ogromne serce utworzone z autobusów. Dość skomplikowany i wymagający dużej precyzji proces układania orkiestrowego serduszka został uwieczniony na nagraniu wykonanym z drona.

Jak informuje miejski przewoźnik, serce z autobusów ma 64 metry wysokości i 53 metry szerokości. "To prawdopodobnie największe serce na świecie! A już na pewno największe autobusowe serce na świecie" - podkreślono w komunikacie.

W 2020 roku w ramach 28. Finału WOŚP na terenie zajezdni z autobusów ułożono napis "Siema". Napis składał się z 24 autobusów, miał 25 metrów wysokości i co najmniej dwukrotnie więcej długości. Ale żeby napis powstał potrzebne były próby. Kierowcy do akcji przygotowywali się około tygodnia.

MZA dla WOŚP
MZA dla WOŚP MZA dla WOŚP MZA

Tajniki pracy centrali nadzoru ruchu

MZA zaangażowało się w 31. Finał WOŚP również poprzez aukcję internetową. To prawdziwa gratka dla miłośników komunikacji miejskiej. Można w niej wylicytować dzień z funkcjonariuszami nadzoru ruchu MZA.

"Zwycięzca licytacji zapozna się z pracą Centrali Nadzoru Ruchu, gdzie dyspozytorzy na ścianie wizyjnej złożonej z 12 monitorów mogą zobrazować na mapie położenia wszystkich pojazdów MZA wraz z odchyleniem od rozkładu jazdy. Mogą w każdej chwili rozmawiać z kierowcą a z wybranymi autobusami połączyć się online z monitoringiem wewnątrz pojazdu" - czytamy na stronie licytacji.

Z opisu aukcji dowiadujemy się, że system, na którym pracują dyspozytorzy MZA, daje możliwość skontrolowania temperatury w pojeździe czy stopnia naładowania baterii autobusu elektrycznego. Dzięki temu w sytuacji zakłóceń dyspozytor może w sposób bezpośredni zarządzać ruchem autobusów na wybranych liniach. Przyjmuje też informacje o wypadkach, awariach i zdarzeniach w autobusie.

W radiowozie podczas akcji

Drugim elementem tej samej licytacji jest praca w terenie z funkcjonariuszami nadzoru ruchu. Zwycięzca aukcji stanie się "członkiem" załogi radiowozu i będzie uczestniczyć w "obsłudze zdarzeń" na mieście.

"Poznasz wyposażenie i środki łączności zainstalowane w pojeździe. Zobaczysz, jak autobusy elektryczne uzupełniają energię na ładowarkach pantografowych zlokalizowanych na pętlach, poznasz pracę ekspedytorów w punktach na krańcach linii" - zachęcają Miejskie Zakłady Autobusowe.

W środę, o godzinie 10 dzień z funkcjonariuszami nadzoru ruchu MZA osiągnął już wartość 1325 złotych.

W ramach innych licytacji miłośnicy komunikacji miejskiej mogą też licytować dzień w Zarządzie Transportu Miejskiego, przejazd w kabinie maszynisty pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej, czy fragment szyny tramwajowej z ulicy Kasprzaka, rozsławionej w filmie "Nie lubię poniedziałku".

Zbierają na zakup urządzeń do walki z sepsą

Organizatorzy podkreślają, że w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla małych i dużych. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnych urządzeń do walki z sepsą. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko zbiórka pieniędzy w dniu finału, ale też dziesiątki wydarzeń towarzyszących: koncertów, kiermaszów, czy atrakcji sportowych. Organizują je sztaby, których w tym roku gra z WOŚP 1653 (można je znaleźć w zakładce na stronie WOŚP).

Orkiestrę już przed finałem można wesprzeć poprzez udział w internetowych aukcjach Rzeczy od Serca. Wiele osób przekazało na aukcję wyjątkowe przedmioty lub zaproszenia na specjalne wydarzenia. Kwota, która wpłynie podczas ich licytacji, zasili konto WOŚP.

31. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 29 stycznia.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MZA

Pozostałe wiadomości

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji kolejowej Warszawa Gołąbki doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Pociąg potrącił mężczyznę. Są utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na torach. Pociągi opóźnione

Śmiertelny wypadek na torach. Pociągi opóźnione

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

46-letnia mieszkanka Warszawy została przygnieciona przez nissana, którego wcześniej zaparkowała na wzniesieniu. Pierwszej pomocy udzielił kobiecie świadek zdarzenia. Poszkodowana trafiła do szpitala. Policja wyjaśnia szczegóły zdarzenia.

Własne auto przygniotło ją do muru

Własne auto przygniotło ją do muru

Źródło:
PAP

Przyleciał z Indii, na warszawskim Okęciu pokazał malezyjski paszport. Jak się okazało podrobiony. Podróżny jest obywatelem Sri Lanki. Usłyszał zarzuty, ale zgłosił wolę ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski.  

Przyleciał z podrobionym paszportem, chce zostać w Polsce

Przyleciał z podrobionym paszportem, chce zostać w Polsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W porannym szczycie aktywiści z Ostatniego Pokolenia zablokowali centrum Warszawy. Utworzył się korek.

Ostatnie Pokolenie blokowało jezdnię w centrum

Ostatnie Pokolenie blokowało jezdnię w centrum

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali pięć osób i zabezpieczyli ponad kilogram narkotyków, 130 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy, 10 automatów do nielegalnych gier oraz 80 tysięcy złotych w gotówce. To efekt wspólnej akcji policji, Krajowej Administracji Skarbowej i straży granicznej w powiecie płockim.

Weszli jednocześnie na teren 10 posesji i dwóch byłych zakładów fryzjerskich

Weszli jednocześnie na teren 10 posesji i dwóch byłych zakładów fryzjerskich

Źródło:
PAP