Wielkie serce z autobusów, dzień w centrali i w radiowozie nadzoru ruchu. MZA grają z WOŚP

Źródło:
tvnwarszawa.pl
MZA grają z WOŚP
MZA grają z WOŚPMZA
wideo 2/5
MZA grają z WOŚPMZA

W zajezdni przy Stalowej powstało ogromne serce dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy złożone z 34 autobusów. Miejskie Zakłady Autobusowe zachęcają też do wzięcia udziału w aukcji, w której można wylicytować dzień z pracownikami nadzoru ruchu.

W akcję wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyły się Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Na terenie zajezdni przy Stalowej powstało ogromne serce utworzone z autobusów. Dość skomplikowany i wymagający dużej precyzji proces układania orkiestrowego serduszka został uwieczniony na nagraniu wykonanym z drona.

Jak informuje miejski przewoźnik, serce z autobusów ma 64 metry wysokości i 53 metry szerokości. "To prawdopodobnie największe serce na świecie! A już na pewno największe autobusowe serce na świecie" - podkreślono w komunikacie.

W 2020 roku w ramach 28. Finału WOŚP na terenie zajezdni z autobusów ułożono napis "Siema". Napis składał się z 24 autobusów, miał 25 metrów wysokości i co najmniej dwukrotnie więcej długości. Ale żeby napis powstał potrzebne były próby. Kierowcy do akcji przygotowywali się około tygodnia.

MZA dla WOŚP
MZA dla WOŚP MZA dla WOŚP MZA

Tajniki pracy centrali nadzoru ruchu

MZA zaangażowało się w 31. Finał WOŚP również poprzez aukcję internetową. To prawdziwa gratka dla miłośników komunikacji miejskiej. Można w niej wylicytować dzień z funkcjonariuszami nadzoru ruchu MZA.

"Zwycięzca licytacji zapozna się z pracą Centrali Nadzoru Ruchu, gdzie dyspozytorzy na ścianie wizyjnej złożonej z 12 monitorów mogą zobrazować na mapie położenia wszystkich pojazdów MZA wraz z odchyleniem od rozkładu jazdy. Mogą w każdej chwili rozmawiać z kierowcą a z wybranymi autobusami połączyć się online z monitoringiem wewnątrz pojazdu" - czytamy na stronie licytacji.

Z opisu aukcji dowiadujemy się, że system, na którym pracują dyspozytorzy MZA, daje możliwość skontrolowania temperatury w pojeździe czy stopnia naładowania baterii autobusu elektrycznego. Dzięki temu w sytuacji zakłóceń dyspozytor może w sposób bezpośredni zarządzać ruchem autobusów na wybranych liniach. Przyjmuje też informacje o wypadkach, awariach i zdarzeniach w autobusie.

W radiowozie podczas akcji

Drugim elementem tej samej licytacji jest praca w terenie z funkcjonariuszami nadzoru ruchu. Zwycięzca aukcji stanie się "członkiem" załogi radiowozu i będzie uczestniczyć w "obsłudze zdarzeń" na mieście.

"Poznasz wyposażenie i środki łączności zainstalowane w pojeździe. Zobaczysz, jak autobusy elektryczne uzupełniają energię na ładowarkach pantografowych zlokalizowanych na pętlach, poznasz pracę ekspedytorów w punktach na krańcach linii" - zachęcają Miejskie Zakłady Autobusowe.

W środę, o godzinie 10 dzień z funkcjonariuszami nadzoru ruchu MZA osiągnął już wartość 1325 złotych.

W ramach innych licytacji miłośnicy komunikacji miejskiej mogą też licytować dzień w Zarządzie Transportu Miejskiego, przejazd w kabinie maszynisty pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej, czy fragment szyny tramwajowej z ulicy Kasprzaka, rozsławionej w filmie "Nie lubię poniedziałku".

Zbierają na zakup urządzeń do walki z sepsą

Organizatorzy podkreślają, że w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla małych i dużych. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnych urządzeń do walki z sepsą. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko zbiórka pieniędzy w dniu finału, ale też dziesiątki wydarzeń towarzyszących: koncertów, kiermaszów, czy atrakcji sportowych. Organizują je sztaby, których w tym roku gra z WOŚP 1653 (można je znaleźć w zakładce na stronie WOŚP).

Orkiestrę już przed finałem można wesprzeć poprzez udział w internetowych aukcjach Rzeczy od Serca. Wiele osób przekazało na aukcję wyjątkowe przedmioty lub zaproszenia na specjalne wydarzenia. Kwota, która wpłynie podczas ich licytacji, zasili konto WOŚP.

31. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 29 stycznia.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MZA

Pozostałe wiadomości

Mały samolot spadł w okolicy ulicy Kadetów. Cessna 150 leciała z Góry Kalwarii do Babic, załoga poinformowała kontrolerów lotów, że z maszyną dzieje się coś złego. Samolot lądował w Wawrze.

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, nie będzie grał koncertów z Kultem. Zespół do czasu rozstrzygnięcia sprawy zawiesił z nim współpracę.

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W szpitalu zmarła 25-letnia Białorusinka zaatakowana na ulicy Żurawiej. Do ataku na kobietę doszło w ostatnią niedzielę. Brutalna napaść wstrząsnęła warszawiakami, po informacji o śmierci 25-latki przed kamienicę, w której została zgwałcona, ludzie przynoszą kwiaty i znicze.

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cezary Jurkiewicz (PiS) zrezygnował z mandatu w Radzie Warszawy. O motywach swojej decyzji poinformował w emocjonalnym wpisie na platformie X.

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba chce kontroli NIK w biurze Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chodzi między innymi o sprawę rozbiórki zabytkowej willi Ronikierów w Ząbkach.

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Źródło:
PAP

Po pieszym pościgu we Włochach policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę. Jak podają, miał przy sobie kokainę. Okazało się też, że chwilę wcześniej uszkodził drzwi w hotelu.

Uszkodzone drzwi w hotelu i policyjny pościg. 40-latek miał kokainę

Uszkodzone drzwi w hotelu i policyjny pościg. 40-latek miał kokainę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem w Nowym Dworze Mazowieckim zapalił się samochód osobowy, którym podróżowały cztery osoby. Strażacy przekazali, że nikomu nic się nie stało. Z ogniem walczyły trzy zastępy strażaków.

Samochód stanął w płomieniach. Podróżowały nim cztery osoby

Samochód stanął w płomieniach. Podróżowały nim cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Leszno, na drodze wojewódzkiej numer 579, kierowca ciężarówki stracił panowanie nad autem i wjechał do rowu. Policja podała, że nikomu nic się nie stało. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Stracił panowanie nad kierownicą, ciężarówka wpadła do rowu

Stracił panowanie nad kierownicą, ciężarówka wpadła do rowu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z czwartku na piątek mieszkańcy warszawskich Bielan i okolicznych dzielnic usłyszeli głośny wybuch. Policja potwierdza, że dotarło do niej takie zgłoszenie. Źródła wybuchu ani jego fizycznych skutków nie znaleziono.

Mieszkańcy Bielan słyszeli wybuch. Policja: otrzymaliśmy takie zgłoszenie

Mieszkańcy Bielan słyszeli wybuch. Policja: otrzymaliśmy takie zgłoszenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w stołecznym ratuszu rozpoczęły się rozmowy osób handlujących w kompleksie Marywilska 44 z zarządem spółki wynajmującej im boksy oraz przedstawicielem ratusza. Protestujący chcą obniżki czynszów. Co przyniosły rozmowy?

Kupcy z Marywilskiej po rozmowach w ratuszu

Kupcy z Marywilskiej po rozmowach w ratuszu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 15 punktów karnych to efekt pośpiechu i lekceważenia ograniczeń prędkości. - 30-latek gnał blisko 200 kilometrów na godzinę, funkcjonariuszom usiłował wytłumaczyć, że pędzi, bo spieszy się na spotkanie - przekazała piaseczyńska policja.

Na liczniku miał prawie 200 kilometrów na godzinę. Spieszył się na spotkanie

Na liczniku miał prawie 200 kilometrów na godzinę. Spieszył się na spotkanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na trasie S2 w kierunku Terespola. Dwie osoby zostały poszkodowane, jedna trafiła do szpitala. Lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Były duże utrudnienia.

Zderzenie na trasie S2. Lądował śmigłowiec LPR

Zderzenie na trasie S2. Lądował śmigłowiec LPR

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzech mężczyzn trafiło do aresztu za handel lekami bez zezwolenia. W mieszkaniach zatrzymanych znaleziono 700 tysięcy tabletek na potencję, w kolejnych lokalizacjach kilka milionów sztuk.

Kilka milionów tabletek na potencję i trzech zatrzymanych

Kilka milionów tabletek na potencję i trzech zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie 31-latka z Gruzji, który - jak wynika z ustaleń służb - przebywał w Polsce nielegalnie i pracował jako kierowca przewozu osób. Mężczyzna miał w telefonie zdjęcia podrobionych praw jazdy i paszportów, a w mieszkaniu kolejne dokumenty. Usłyszał 400 zarzutów.

Był w Polsce nielegalnie. Usłyszał 400 zarzutów

Był w Polsce nielegalnie. Usłyszał 400 zarzutów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mieszkańców Ciechanowa bezpodstawnie zablokowało numer alarmowy. Jeden powiedział, że popełni samobójstwo, a na miejscu okazało się, że boli go ząb. Drugi był pijany i zadzwonił pod 112, bo mu się nudziło. Policjanci przypominają, że blokując telefon alarmowy, uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może potrzebować pomocy.

Jednego bolał ząb, drugiemu się nudziło. Zadzwonili na 112, staną przed sądem

Jednego bolał ząb, drugiemu się nudziło. Zadzwonili na 112, staną przed sądem

Źródło:
PAP

Palenie szkodzi zdrowiu to wiadomo nie od dziś. Jednak pewnemu 54-latkowi zaszkodziło wyjątkowo dotkliwie. Zapalił papierosa na przystanku autobusowym i trafił za kratki prawie na rok. Dlaczego?

Sąd wydał za nim list gończy, 54-latek wpadł przez palenie na przystanku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Legionowie poszukuje sprawców dwóch przestępstw: śmiertelnego potrącenia oraz ciężkiego pobicia. Do obu zdarzeń doszło w miejscach objętych monitoringiem miejskim. Ale na dyżurze nie było operatorów, którzy mogliby zareagować i wezwać pomoc.

Śmiertelne potrącenie przy kamerze monitoringu. Operatora nie było w pracy, sprawca poszukiwany

Śmiertelne potrącenie przy kamerze monitoringu. Operatora nie było w pracy, sprawca poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie z ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, skomentował sprawę. "Jest mi bardzo przykro, że przez moje zaniechanie i brak reakcji ucierpiało dobre imię zespołu. Wszystkich tych, których zaufanie zawiodłem - przepraszam" - napisał.

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzanie od firm ubezpieczeniowych odszkodowania za sfingowane zgony w rzekomych wypadkach samochodowych w Stanach Zjednoczonych. Według policji, podejrzani posługiwali się podrobionymi, amerykańskimi dokumentami i wyłudzonymi aktami zgonu. W sprawie postawiono już zarzuty, jednym z podejrzanych jest wieloletni muzyk formacji Kult.

Sfingowane zgony w USA, wyłudzanie odszkodowań w Polsce. Wśród zatrzymanych muzyk Kultu

Sfingowane zgony w USA, wyłudzanie odszkodowań w Polsce. Wśród zatrzymanych muzyk Kultu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca busa jechał "wężykiem" trasą S7 w okolicy Szydłowca, zwrócił uwagę żołnierzy, którzy wracali ze szkolenia. Mundurowi zajechali drogę mężczyźnie i zabrali kluczyki. Okazało się, że kierowca był pijany.

Jechał "wężykiem". Zareagowali żołnierze z Krakowa

Jechał "wężykiem". Zareagowali żołnierze z Krakowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Tramwaj na Białołękę jest absolutnie priorytetem - zapewnił prezydent Warszawy i kandydat na drugą kadencję Rafał Trzaskowski (PO). Inwestycja ma już decyzję środowiskową, ale przetargu na projekt wciąż nie ogłoszono. Budowa jest obiecywana od lat.

Tramwaj na Białołękę znów "absolutnym priorytetem". A nie ma nawet projektu

Tramwaj na Białołękę znów "absolutnym priorytetem". A nie ma nawet projektu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl