200 tysięcy złotych w koszu na śmieci. Kobietę zmanipulował fałszywy policjant

Osoby podejrzewane o oszustwo
Osoby podejrzewane o oszustwo
Źródło: KRP Śródmieście
Myślała, że rozmawia z policją. Przyjechała do Warszawy z Łomianek i na polecenie oszustów niedaleko dworca wrzuciła do kosza pieniądze i biżuterię o łącznej wartości ponad 200 tysięcy złotych.

Wszystko wydarzyło się w kwietniu, ale dopiero teraz policja opublikowała wizerunki poszukiwanych osób. W Alejach Jerozolimskich, niedaleko dworca kolejowego Śródmieście, kobieta zmanipulowana przez mężczyznę podającego się w rozmowie telefonicznej za policjanta wrzuciła do kosza na śmieci pieniądze i biżuterię o łącznej wartości ponad 200 000 złotych.

"Miało to rzekomo zapobiec stracie przez nią pieniędzy i kosztowności, a zarazem pomóc w zatrzymaniu przestępców" - podają śródmiejscy policjanci. Poszkodowana na co dzień mieszkała w Łomiankach.

Policja publikuje wizerunki

"Funkcjonariusze na gorącym uczynku przestępstwa zatrzymali jednego z podejrzanych, który podjął paczkę" - czytamy na stronie policji.

Kamera monitoringu zarejestrowała wizerunek pozostałych dwóch osób mogących mieć związek z tym przestępstwem.

Policja apeluje, aby każdy, kto rozpoznaje widocznych na zdjęciach kobietę i mężczyznę, zgłosił się do komisariatu przy ulicy Dzielnej 12. Informacje można przekazać też telefonicznie (22/ 60 360 06) lub mailowo (krp1warszawa@policja.waw.pl.)

Apel o ostrożność

Na naszym portalu często informujemy o przestępstwach metodą "na policjanta" bądź "na wnuczka".

Policjanci przypominają i proszą o czujność - zwłaszcza osoby starsze. Podkreślają, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują seniorów, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp.

W takich sytuacjach należy zachować ostrożność. Policja nigdy nie informuje pokrzywdzonych o prowadzonych sprawach przez telefon i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osoby. Dlatego funkcjonariusze proszą, aby nigdy nie informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które posiada się w domu lub na koncie.

ZOBACZ MATERIAŁY O KRADZIEŻY "NA POLICJANTA":

Kradzieże "na policjanta"

Źródło: materiały operacyjne policji
Gang działający "na policjanta"
Gang działający "na policjanta"
Teraz oglądasz
Podejrzany o usiłowanie oszustwa metodą „na policjanta”
Podejrzany o usiłowanie oszustwa metodą „na policjanta”
Teraz oglądasz
Była metoda "na wnuczka", teraz "na policjanta"
Była metoda "na wnuczka", teraz "na policjanta"
Teraz oglądasz
Nastolatkowie zostali zatrzymani
Nastolatkowie zostali zatrzymani
Teraz oglądasz

Kradzieże "na policjanta"

kw//ec

Czytaj także: