200 tysięcy złotych w koszu na śmieci. Kobietę zmanipulował fałszywy policjant

TVN Warszawa


Myślała, że rozmawia z policją. Przyjechała do Warszawy z Łomianek i na polecenie oszustów niedaleko dworca wrzuciła do kosza pieniądze i biżuterię o łącznej wartości ponad 200 tysięcy złotych.

Wszystko wydarzyło się w kwietniu, ale dopiero teraz policja opublikowała wizerunki poszukiwanych osób. W Alejach Jerozolimskich, niedaleko dworca kolejowego Śródmieście, kobieta zmanipulowana przez mężczyznę podającego się w rozmowie telefonicznej za policjanta wrzuciła do kosza na śmieci pieniądze i biżuterię o łącznej wartości ponad 200 000 złotych.

"Miało to rzekomo zapobiec stracie przez nią pieniędzy i kosztowności, a zarazem pomóc w zatrzymaniu przestępców" - podają śródmiejscy policjanci. Poszkodowana na co dzień mieszkała w Łomiankach.

Policja publikuje wizerunki

"Funkcjonariusze na gorącym uczynku przestępstwa zatrzymali jednego z podejrzanych, który podjął paczkę" - czytamy na stronie policji.

Kamera monitoringu zarejestrowała wizerunek pozostałych dwóch osób mogących mieć związek z tym przestępstwem.

Policja apeluje, aby każdy, kto rozpoznaje widocznych na zdjęciach kobietę i mężczyznę, zgłosił się do komisariatu przy ulicy Dzielnej 12. Informacje można przekazać też telefonicznie (22/ 60 360 06) lub mailowo (krp1warszawa@policja.waw.pl.)

Apel o ostrożność

Na naszym portalu często informujemy o przestępstwach metodą "na policjanta" bądź "na wnuczka".

Policjanci przypominają i proszą o czujność - zwłaszcza osoby starsze. Podkreślają, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują seniorów, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp.

W takich sytuacjach należy zachować ostrożność. Policja nigdy nie informuje pokrzywdzonych o prowadzonych sprawach przez telefon i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osoby. Dlatego funkcjonariusze proszą, aby nigdy nie informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które posiada się w domu lub na koncie.

ZOBACZ MATERIAŁY O KRADZIEŻY "NA POLICJANTA":

Gang działający "na policjanta"materiały operacyjne policji
wideo 2/4

kw//ec