Umowę w sprawie darowizny podpisali w poniedziałek w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski i prezes firmy Jan Kulczyk. Dwudziestomilionowe wsparcie zostanie w całości przeznaczone na realizację wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich.
Zdrojewski podkreślił, że jest to najwyższe dotąd jednorazowe, indywidualne wsparcie finansowe przekazane na rzecz tego muzeum. "To sprawa bez precedensu. Ta kwota zamyka prawie proces pozyskiwania sponsorów przez stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny na rzecz wystawy głównej" - powiedział PAP minister.
Minister tłumaczył, że finansowanie wystawy w pewnym momencie napotkało trudności. "Na świecie mieliśmy kryzys ekonomiczny, środki pozyskiwano wolniej i w mniejszej wysokości, pojawiła się luka na poziomie 25-27 mln zł. Teraz zostanie ona wypełniona" - zauważył.
Będzie druga dotacja
Za dwa dni, w środę, ogłoszona zostanie informacja o kolejnej dotacji dla Muzeum Historii Żydów Polskich, która ma wspomóc prace nad wystawą główną placówki - dotacja pochodzi od Taube Philanthropies i Fundacji Koret.
"To będzie kwota - siedmiu milionów (dolarów - PAP). W ten sposób zamkniemy proces finansowania powstawania ekspozycji głównej" - zapowiedział Zdrojewski.
Minister odniósł się również do sprawy powołania dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich - rozmowy w tej sprawie toczą się od kilku miesięcy pomiędzy organizatorami placówki.
"Cały czas rozmawiamy i muszę przyznać, że to trudny temat. (...) Kandydat na stanowisko dyrektora, pozytywnie zaopiniowany przeze mnie, przez panią prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, musiał niestety - z powodów osobistych, nie związanych z muzeum - się wycofać i nie przyjął propozycji objęcia funkcji szefa muzeum w lipcu" - tłumaczył minister.
Pełnomocnikiem ministra ds. otwarcia muzeum jest Waldemar Dąbrowski.
"Życie to nie tylko biznes"
Jan Kulczyk, pytany w poniedziałek o powody swej decyzji o przekazaniu darowizny, podkreślał, że "życie to nie tylko biznes". "Musimy pamiętać o tym, co było i o tym, że nic tak bardzo nie łączy jak wspólna historia" - tłumaczył. Biznesmen nie wykluczył kolejnych darowizn na rzecz tej placówki.Szacunkowy koszt inwestycji infrastrukturalnych - tj. budowy siedziby muzeum i wystawy głównej - to ponad 320 mln złotych.
Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. mkw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.
Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Ma zostać otwarta w drugiej połowie 2013 roku.
PAP/bf//ec
Źródło zdjęcia głównego: MHŻP