Kilkunastu warszawskich społeczników alarmuje: ratusz nie ujawnił treści ani liczby uwag do poddanego konsultacjom programu rewitalizacji Warszawy. Przekonują, że szacowany na 1,5 miliarda złotych projekt nie rozwiązuje problemów. - Do uwag odniesiemy się na spotkaniu zaplanowanym na 17 czerwca - odpowiada wiceprezydent stolicy.Zintegrowany Program Rewitalizacji Warszawy do 2020 roku dotyczy trzech prawobrzeżnych dzielnic: Pragi Południe (Kamionek), Pragi Północ (Nowa i Stara Praga, Szmulowizna) oraz Targówka (Targówek Mieszkalny i Fabryczny). Dobrowolnie przystąpiły do niego też: Bemowo, Mokotów, Ursus i Włochy.
Jak już pisaliśmy, plan obejmuje inwestycje w nowe budynki oraz dalszą poprawę stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Zmiany mają umożliwić rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz wsparcie mieszkańców.
Program oszacowano na ponad 1,5 mld zł. I poddano konsultacjom społecznym. Składano różne uwagi i propozycje. Ich przyjmowanie zakończyło się miesiące temu.
Teraz kilkunastu społeczników z różnych organizacji alarmuje, że nie dostają informacji zwrotnej.
"Ratusz nie ujawnił treści"
"Nie wiemy, jakie poprawki i ile zostało złożonych do Zintegrowanego Programu Rewitalizacji oraz w jakim stopniu wpłyną one na ostateczny kształt programu. W trakcie konsultacji zgłaszany był postulat, aby po zebraniu poprawek opublikować je i kontynuować pracę nad ich wdrożeniem. Postulowaliśmy wspólne przedyskutowanie uwag z przedstawicielami ratusza" – przekonują w piśmie skierowanym do władz stolicy.
"Niestety do tej pory ratusz nie ujawnił ani treści, ani liczby zgłoszonych poprawek" – dodają.
Ich zdaniem w przedłożonym do konsultacji projekcie w zbyt małym stopniu przewidziano reprezentację strony społecznej przy wdrażaniu i ewaluacji programu. "Program Rewitalizacji przygotowany przez miasto wzbudza duże nadzieje – ale również obawy organizacji społecznych i aktywistów miejskich. Doceniamy ogrom wykonanych prac i pozytywnie oceniamy szereg elementów ZPR: wzmocnienie mieszkalnictwa społecznego, inwestycje w infrastrukturę sportową, społeczną i edukację" – twierdzą.
Jednak publikują też listę zagrożeń, które ich zdaniem w obecnym kształcie zawiera program: - nie rozwiązuje w wystarczającym stopniu społecznych problemów Pragi, - w niewystarczający sposób uwzględnia potrzebę reprezentacji strony społecznej przy wdrażaniu i ewaluacji programu, - w programie brak jest jasnych kryteriów oceny jego skutków, - program uznaje przemysł kreatywny za dźwignię rozwoju obszarów objętych programem – przy braku wsparcia dla innych branż działalności gospodarczej, a to grozi gentryfikacją, - program koncentruje się na tworzeniu instytucjonalnych "wysp", takich jak nowa siedziba Sinfonii Varsovia, przy pominięciu inicjatyw lokalnych już działających na Pradze, - program w niewystarczającym stopniu uwzględnia zaangażowanie lokalnych mieszkanek i mieszkańców, ekspertek i ekspertów oraz grup formalnych i nieformalnych działających na obszarze rewitalizowanym.
Podsumują 17 czerwca
Co na to władze miasta? - Pod koniec marca ustaliliśmy harmonogram, kiedy odbędzie się publikacja uwag. Informowaliśmy też o tym na spotkaniach konsultacyjnych. Stanie się to na kilka dni przed podsumowaniem, które odbędzie się 17 czerwca – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Spotkanie podsumowujące odbędzie się 17 czerwca (środa) w godz. 17:30-19:30 w Teatrze Powszechnym przy ul. Jana Zamoyskiego 20.
- Do wszystkich uwag odniesiemy się na spotkaniu i w raporcie, który będzie ogólnodostępny – zaznacza Olszewski.
Pod apelem do prezydent miasta podpisali się:
Agata Diduszko-Zyglewska, Krytyka Polityczna Joanna Erbel, Kongres Ruchów Miejskich, Miasto Wspólna Sprawa Paulina Fabrowska, Cyfrowe Archiwum Bemowa Alina Gałązka, Komuna Warszawa Jacek Grunt-Mejer, Strefa Piesza Karol Kretkowski, Habitat for Humanity Poland Grzegorz Laszuk, Praska Platforma Kultury Zuzanna Lulińska, Partia Zieloni, Rada Osiedla Kamionek Konrad Marczyński, Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów” Jan Mencwel, Miasto Jest Nasze Krzysztof Michalski, Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów” Dominik Pucek, Partia Zieloni, Rada Osiedla Grochów Centrum Bogna Świątkowska, Społeczna Rada Kultury Izabela Zygmunt, Partia Zieloni.
1,4 mld złotych na rewitalizację:
ran/r
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN