Najnowsze

11. dzień strajku pielęgniarek. Dyrekcja proponuje 250 zł podwyżki

Najnowsze

[object Object]
CZD wraca do normalnego funkcjonowaniaTVN24 , fot. Jakub Kamiński / PAP
wideo 2/20

Dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka przedstawiła wstępny projekt porozumienia z pielęgniarkami. Szpital proponuje m.in. wzrost wynagrodzenia do 250 zł brutto. - To wirtualne rozwiązania – odpowiadają pielęgniarki.

"Pracodawca zobowiązuje się zwiększyć wynagrodzenie zasadnicze brutto pielęgniarek i położnych o 250 zł" – brzmi jeden z pierwszych punktów porozumienia. Wstępny jego projekt w piątek rano przekazała mediom dyrekcja CZD.

Zaproponowane 250 zł ostatecznie ma przekładać się na 360 zł brutto razem z dodatkami. Zdecydowano się też na zmianę okresu rozliczeniowego z jedno na dwumiesięczny.

Oprócz tego, szpital proponuje ustalenie limitu nadgodzin w ciągu roku w wysokości 120. Przekroczenie tej liczby byłoby możliwe tylko w przypadku wyrażenia zgody przez pracownika. "Równocześnie, pracodawca zobowiązuje się do wypłacenia za nadgodziny wypracowane ponad powyższy limit dodatku w wysokości 150 proc." – czytamy w projekcie.

Regularny przegląd zatrudnienia

Dyrekcja CZD zapewniła, że będzie przeprowadzać regularny przegląd zatrudnienia dwa razy w ciągu roku, na podstawie rozmów ze związkiem pielęgniarek. Miałby on uwzględniać m.in. liczbę zatrudnionych, odsetek absencji, przepływ pracowników i liczbę nadgodzin.

"Pracodawca zobowiązuje się do dostosowania liczby obsady pielęgniarskiej stosownie do potrzeb wynikających z opisanego przeglądu i przeprowadzanych audytów" – zapewnia dyrekcja.

Nie wyciągną konsekwencji za strajk

W zaproponowanym porozumieniu dyrekcja CZD zobowiązała się do niewyciągania konsekwencji w stosunku do strajkujących pielęgniarek. Zapewniono, że kobiety dostaną wynagrodzenie również za okres protestu.

W zamian za to, kierownictwo szpitala oczekuje, że pielęgniarki wrócą do łóżek pacjentów i "zawieszą spór zbiorowy do 31 grudnia w celu monitorowania postulatu płacowego".

- Nieprzemyślany protest pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka może doprowadzić do likwidacji szpitala, który leczy 200 tys. najciężej chorych dzieci z całego kraju i który wykonuje niektóre procedury jako jedyny w kraju - oświadczyła dyrektorka placówki Małgorzata Syczewska.

Jak oceniła, protest pielęgniarek powoduje wielomilionowe straty finansowe. Jej zdaniem, przyznanie podwyżek w żądanych przez pielęgniarki kwotach (500 zł brutto podstawy, 720 zł razem z dodatkami) doprowadzi do tego samego w bardzo niedługim czasie.

- Wzywamy strajkujących do uwzględniania sytuacji finansowej Instytutu i powrót do pracy, dalszy strajk może doprowadzić jedynie do tragedii - apelowała Syczewska. - Jedynymi, którzy mogą uchronić Instytut od tragedii, są sami strajkujący - przekonywała.

"To wirtualne rozwiązania"

Strajkujące pielęgniarki oceniają, że dyrekcja przedstawia im "wirtualne rozwiązania" i nie ma z jej strony woli porozumienia. W piątek mają zdecydować, czy zaostrzyć protest. Rozważają całkowite odejście od łóżek pacjentów lub złożenie wypowiedzeń. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta w referendum, które planowane jest ok. godz. 14.

Protest trwa już 11. dzień. Od początku pielęgniarki podkreślają, że postulat finansowy jest jednym z wielu. Alarmują m.in., że jest ich za mało, by zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i właściwą opiekę. Dyrekcja odpowiada z kolei, że w całej sprawie chodzi wyłącznie o kwestie finansowe.

kw/PAP/b

Pozostałe wiadomości